Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, podejrzanymi o zabójstwo na Nowym Świecie nie są obcokrajowcy

Nie, podejrzanymi o zabójstwo na Nowym Świecie nie są obcokrajowcy

W nocy 8 maja 2022r. na Nowym Świecie w Warszawie doszło do bójki, w wyniku której 29-latek został kilkukrotnie ugodzony nożem. Mimo interwencji medyków wezwanych do zdarzenia mężczyzna zmarł na miejscu. W następnych dniach w sieci zaczęło krążyć nagranie dokumentujące tragiczne wydarzenie. Choć w tym czasie tożsamość sprawcy nie była jeszcze ustalona, słyszalne w tle nagrania wypowiedzi w języku wschodniosłowiańskim, posłużyły niektórym za pretekst do nagonki na obywateli Ukrainy.

13 maja za serwisem Stefczyk.info, media podawały wypowiedź prokurator Aleksandry Skrzyniarz, która przekazała, że na ten moment nic nie wskazuje na to, żeby w zdarzeniu brali udział cudzoziemcy. Dopiero 20 maja prokurator generalny Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla RFM FM potwierdził, że wszystkie zebrane materiały dowodowe wskazują na to, że sprawcami nie byli obcokrajowcy.

Teza:
Zabójstwa, które miało miejsce 8 maja 2022r. na Nowym Świecie dokonali Ukraińcy.

Tego samego dnia Zbigniew Ziobro poinformował również na Twitterze, że śledczy ustalili tożsamość podejrzanych o zabójstwo oraz wydano nakaz tymczasowego aresztowania Sebastiana W. i Łukasza G.

Zabójstwo na Nowym Świecie - Zbigniew Ziobro
Źródło: Twitter

Nagonka w sieci

Nagranie trafiło na podatny grunt i momentalnie zdobyło dużą popularność wśród osób szerzących wcześniej narracje antyukraińskie. Te, wykorzystując brak oficjalnego potwierdzenia tożsamości sprawców, przypisały im obywatelstwo ukraińskie. Co poniektórzy dodawali jeszcze wątek rzekomych nacisków z zewnątrz na nieujawnianie tożsamości napastników.

Zabójstwo na Nowym Świecie - Twitter
Źródło: Twitter

W odpowiedzi na film w sieci pojawiły się liczne komentarze antyukraińskie:

Morderców zaprosił do Polski @prezydentpl i @PremierRP Nic dziwnego zatem, że teraz każde morderstwo Ukrów będzie tuszowane.

 

In Poland, the Ukrainians are killing Poles.

 

A dla Polski polskojęzyczny rząd i opozycja ściągająca okupanta i konwertująca Polskę w #UkroPolin.

 

Sława upadlinie.

 

Won Ukry, won !!!

 

Tym czasem banderowska dywersja w Polsce morduje Polaków

 

Poland accepted 3 million refugees from Ukraine. They repaid with murder.

 

CZERWONA LAMPA PALI SIĘ JUŻ NA OSTRO POLKI I POLACY!!!. MY ALBO ONI!

Użytkownicy tłumaczyli powyższego tweeta na język angielski, próbując nadać sprawie międzynarodowego rozgłosu. Michał Marek  zwrócił uwagę na swoim koncie na Twitterze, że wyżej zamieszczony wpis stał się pożywką dla mediów rosyjskojęzycznych, które opisując wydarzenia z 8 maja powieliły narrację Katarzyny Sokołowskiej.

Zabójstwo na Nowym Świecie - EurAsia Daily
Źródło: EurAsia Daily

Tłumaczenie:

Władze wywarły presję na rodzinę Polaka, który zginął z rąk Ukraińców w Warszawie

Polskie władze wywierają silny nacisk na rodzinę Polaka, który zginął z rąk ukraińskich migrantów. Poinformowała o tym przewodnicząca stowarzyszenia „Pamiętaj o Wołyniu” Katarzyna Sokołowska. Według niej presja polega na tym, żeby po raz kolejny nie mówić o narodowości napastników.Policja warszawska pokrótce poinformowała o zajściu, zaznaczając, że w interesie śledztwa tożsamość, wiek zmarłego i okoliczności zbrodni nie zostaną podane do wiadomości publicznej. Pomimo tego, że morderstwa dokonano 8 maja, dziś, czyli pięć dni później, sprawcy nie znaleziono. Wcześniej EADaily informował, że na ulicy Nowy Świat w Warszawie grupa ukraińskich migrantów najpierw pobiła, a następnie dźgnęła nożem obywatelkę polską, która wstawiała się za dziewczyną molestowaną przez pijanych Ukraińców. Obywatel polski wykrwawił się na śmierć w sklepie, do którego udało mu się dotrzeć, aby ukryć się przed wściekłymi napastnikami.

Doniesienia o ukraińskiej narodowości sprawców udostępniło wiele osób o dużej rozpoznawalności w sieci. Należał do nich m.in. dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński i twórcy treści wRealu24 Piotr Szlachtowicz i Krzysztof Łuksza.

Zabójstwo na Nowym Świecie - Wojciech Sumliński
Źródło: Twitter
Zabójstwo na Nowym Świecie - Piotr Szlachtowicz
Źródło: Twitter
Zabójstwo na Nowym Świecie - Krzysztof Łuksza
Źródło: Twitter

Narrację tą udostępniali też działacze związani ze skrajną prawicą m.in. posłowie Grzegorz BraunRobert Winnicki, działacz Ruchu Narodowego Ziemowit Przebitkowski i Michał Urbaniak.

Zabójstwo na Nowym Świecie - Robert Winnicki
Źródło: Twitter
Zabójstwo na Nowym Świecie - Ziemowit Przebitkowski
Źródło: Twitter
Zabójstwo na Nowym Świecie - Michał Urbaniak
Źródło: Twitter

Inni np. prezes stowarzyszenia Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski, czy radca prawny i działacz ruchu antyszczepionkowego Paweł Nogal, nie wskazywali wprost narodowości sprawców, ale sugerowali przy tej okazji rzekome zagrożenie obywateli polskich ze strony cudzoziemców.

Zabójstwo na Nowym Świecie - Jerzy Kwaśniewski
Źródło: Twitter
Zabójstwo na Nowym Świecie - Paweł Nogal
Źródło: Twitter

Uprzedzony ekspert do spraw bezpieczeństwa

Dariusz Loranty jest byłym policjantem, znanym ze swoich licznych wypowiedzi w mediach głównego nurtu, gdzie pojawiał się jako specjalista do spraw bezpieczeństwa. Ostatnio możemy obserwować jego wypowiedzi głównie w mediach alternatywnych. Ostatnie tweety Lorantego wpisują się w narracje antyszczepionkowe i antyukraińskie. W niedawnym wywiadzie dla Mediów Narodowych dotyczącym zdarzenia na Nowym Świecie powiedział, że nie rozumie czemu policja nie podała tożsamości sprawców napaści, sugerując że kierowała się względami ideologicznymi:

Czemu jest takie opóźnienie? Nie mam zielonego pojęcia. Nie rozumiem tego działania. Mam nadzieję, że nie jest to martwica, która dotknęła policje zachodnioeuropejskie, niemieckie, francuskie, angielskie, nie mówiąc już o totalnej martwicy policji amerykańskiej, gdzie z przyczyn stricte ideologicznych nie podaje się pełnych danych. W Stanach Zjednoczonych niezwykle, niezwykle rzadkim przypadkiem jest (…) żeby ktoś podał kolor skóry napastnika. Przecież my mamy tu ewidentnie padające głosy, jak należy domniemywać – od sprawców, w języku wschodniosłowiańskim.

Dopiero po uwadze prowadzącego że głos pochodzi najprawdopodobniej od osoby nagrywającej zdarzenie, Dariusz Loranty doprecyzował, że możemy jedynie domniemywać obywatelstwo sprawcy, a domniemywanie powinno zostawić się organom ścigania. Po krótkiej chwili dodał, że pochodzenie ukraińskie sprawcy jest prawdopodobne, ale nie oznacza, że sprawcą są Ukraińcy.

Wątek poprawności politycznej policji “reglamentującej informacje” podnosił również Grzegorz Braun na konferencji prasowej w sejmie, podkreślając, że sprawcy posługiwali się najprawdopodobniej językiem innym niż polski.

Podsumowanie

Powyższa historia przedstawia jak łatwo, szczególnie w chwilach dużych napięć społecznych, ferować wyroki przeciwko obcokrajowcom. Zebrany materiał dowodowy wskazuje na to, że sprawcami zabójstwa byli Polacy. Wymienione wyżej osoby, odpowiadające za rozprzestrzenienie się narracji o ukraińskim pochodzeniu sprawców, na dzień dzisiejszy nie usunęły swoich tweetów. Na szczęście nic nie wskazuje na to by, jak to miało miejsce w Przemyślu, skutki nagonki przyczyniły się do fizycznych napaści na obcokrajowców.

Źródła

KRPI Śródmieście: http://srodmiescie.policja.waw.pl/rs/aktualnosci/110969,Poszukujemy-uczestnika-zdarzenia-przy-ul-Nowy-Swiat-28-w-Warszawie.html

Stefczyk.info: https://www.stefczyk.info/2022/05/13/ukrainiec-zabil-polaka-na-warszawskim-nowym-swiecie-sprawdzilismy/

Polska Times: https://polskatimes.pl/morderstwo-na-warszawskim-nowym-swiecie-czy-naprawde-stoi-za-nim-ukrainiec/ar/c1-16339297

TVN Warszawa: https://tvn24.pl/tvnwarszawa/srodmiescie/warszawa-zabojstwo-mezczyzny-na-nowym-swiecie-ziobro-zapowiada-nadzor-prokuratury-krajowej-5710780

Zbigniew Ziobro: https://twitter.com/ZiobroPL/status/1527583057955500033

Michał Marek: https://twitter.com/mic_marek/status/1525383897466519553

Komentarze

Z wykształcenia biolożka ze szczególną pasją do genetyki. Po godzinach aktywistka prozwierzęca. Zagorzała orędowniczka nauki - szkiełko i oko silniej mówią do niej niż czucie i wiara. Prywatnie interesuje się kryminalistyką. Swoje zapędy śledcze spełniała pracując w trakcie studiów w agencji detektywistycznej. Energię czerpie z kontaktu z dziką przyrodą. Email: klipka(at)fakenews.pl