Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Adam Bielan poparł przemoc na wiecu w Wieluniu? Sprawdzamy wypowiedź.

Adam Bielan poparł przemoc na wiecu w Wieluniu? Sprawdzamy wypowiedź.

W gorącym, przedwyborczym okresie, towarzyszy nam prawdziwy wysyp fake newsów o podłożu politycznym. Niemal wszystkie drużyny, biorące udział w wyścigu po prezydencki fotel, posuwają się do mniejszych lub większych manipulacji, rozdmuchiwania plotek, wykorzystywania mediów prywatnych i publicznych oraz portali społecznościowych do dyskredytowania swoich przeciwników.
Świeżym przykładem manipulacji na Twitterze jest fałszywa wiadomość, jakoby rzecznik sztabu Andrzeja Dudy, Adam Bielan, miał oficjalnie aprobować przemoc fizyczną.

Teza:
O sprawie duszonej na wiecu kobiety Adam Bielan powiedział, że “przeciwnicy prezydenta powinni liczyć się z taką reakcją”.

Zmanipulowaną wypowiedź rozpowszechniło wielu użytkowników na różnych portalach społecznościowych.

bielan wiec przemoc
Źródło: Twitter/Konkret24

Sprawa dotyczy wiecu Andrzeja Dudy w Wieluniu z 10 czerwca. Przed wiecem Prezydent odebrał akt nadania Honorowego Obywatelstwa Wielunia. Spotkał się potem z mieszkańcami na placu Legionów, na którym pojawili się również jego przeciwnicy, skandując rozmaite hasła. W pewnym momencie jeden ze zwolenników Dudy rzucił się na protestującą kobietę, łapiąc ją za szyję, wywiązała się szarpanina. Agresywny mężczyzna został odciągnięty przez świadków zdarzenia. Nie posiadamy informacji, czy została wezwana Policja, lub czy napaść została zgłoszona odpowiednim organom.

 

Do sytuacji odniósł się Tomasz Machała w programie Graffiti w telewizji Polsat. W wywiadzie z Adamem Bielanem padło pytanie, jak rzecznik odniesie się do sytuacji na wiecu.
Tomasz Machała:

“Nie wiem, czy pan widział zdjęcia z Wielunia, gdzie grupa osób protestowała przeciwko nadaniu Andrzejowi Dudzie honorowego obywatelstwa miasta. Jedna z kobiet, która jest przeciwniczką Andrzeja Dudy, została zaatakowana przez zwolennika pana kandydata, urzędującego prezydenta, złapana za szyję, doszło do szamotaniny. Jak pan to ocenia? Czy temperatura sporu politycznego w tej kampanii już nie jest za wysoka? To szczucie jednego na drugiego, ta ‘chamska hołota’, która pada w Sejmie, czy to wszystko nie wywołuje czegoś niebezpiecznego na ulicach?”.

Adam Bielan najpierw dwukrotnie nie odniósł się do pytania, wspominając jedynie o “zorganizowanej kampanii hejtu ze strony Platformy Obywatelskiej”, jednak pod zdecydowanym naciskiem prowadzącego program, tak skomentował zajście:

“Ja absolutnie potępiam wszelkie przejawy fizycznej agresji. Jeżeli ktoś przychodzi zakłócać czyjś wiec, no to oczywiście musi się liczyć z tym, że inne osoby będą chciały spokojnie wysłuchać naszego kandydata, ale absolutnie potępiam jakiekolwiek przejawy fizycznej agresji, szczególnie wobec kobiet.”

To właśnie ta wypowiedź Bielana została przerobiona i rozpowszechniona, głównie na Twitterze. Rzecznik sztabu Andrzeja Dudy nie potwierdził, że widział nagranie, oraz wyraźnie zaznaczył, że absolutnie potępia wszelkie przejawy fizycznej agresji.
Cały wywiad możecie obejrzeć tutaj, a wspomniany fragment znajdziecie w dziewiątej minucie nagrania. O sprawie piał też portal Konkret24.

Podsumowanie

Mimo, iż wypowiedź rzecznika sztabu wyborczego Andrzeja Dudy okazała się zmanipulowana, należy pamiętać, iż postępująca brutalizacja języka polityków może wkrótce doprowadzić do wzrostu zachowań podobnych do tego z wiecu w Wieluniu. Agresywna telewizyjna propaganda, przedstawianie oponentów jako wrogów narodu i wyzwiska w Sejmie, nieuchronnie prowadzą do zaostrzenia politycznego dyskursu. Politycy podsycają atmosferę wzajemnej nienawiści, co rysuje dość ponurą wizję przyszłego dialogu społecznego.

Źródła

Polsat: https://www.polsatnews.pl/wideo-program/graffiti-adam-bielan_6771909/
Twitter: https://twitter.com/LewitujacyUmysl/status/1271352698613481472?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1271352698613481472&ref_url=https%3A%2F%2Fkonkret24.tvn24.pl%2Fpolityka%2C112%2Fnie-bielan-nie-powiedzial-o-duszonej-kobiecie-ze-przeciwnicy-prezydenta-powinni-sie-liczyc-z-taka-reakcja%2C1019744.html%3Ffbclid%3DIwAR39T_MQLcxclsYEhKBVAS2DN2joR29c69YjX5jL2MkCPz66CgQTWivp76g
Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/polityka,112/nie-bielan-nie-powiedzial-o-duszonej-kobiecie-ze-przeciwnicy-prezydenta-powinni-sie-liczyc-z-taka-reakcja,1019744.html?fbclid=IwAR39T_MQLcxclsYEhKBVAS2DN2joR29c69YjX5jL2MkCPz66CgQTWivp76g.

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl