Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Putin uratował 35 tys. dzieci w trakcie agresji na Ukrainę? Brak dowodów

Putin uratował 35 tys. dzieci w trakcie agresji na Ukrainę? Brak dowodów

28 lutego 2022, czyli cztery dni od agresji Rosji na Ukrainę portal Real Raw News opublikował artykuł pt. „Putin Vows to “Crush” Child Traffickers in Ukraine” [ang. Putin przysięga zmiażdżyć handlarzy dziećmi w Ukrainie]. Autor artykułu stawia tezę o rzekomym handlu nieletnimi na terenie Ukrainy, a Putina stawia w roli wybawiciela cierpiących dzieci. Podobne treści były powielane przez wiele portali, stron i prywatnych użytkowników w mediach społecznościowych, np. na Twitterze czy Facebooku. „Uratowanie” ukraińskich dzieci miało być jednym z powodów rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

17 kwietnia, również na łamach Real Raw News, ukazał się artykuł, w którym autor oskarża prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o ukrywanie i chronienie handlarzy dzieci. O tym fakcie miał poinformować Donalda Trumpa w prywatnej rozmowie sam Putin. Z kolei Best News Here podaje dokładną liczbę 35 tys. uratowanych dzieci, którą miał przekazać Trumpowi w tejże rozmowie prezydent Federacji Rosyjskiej.

Teza:
Putin w trakcie agresji na Ukrainę uratował 35 tys. dzieci, będących ofiarami handlu ludźmi.
Nasza ocena:

Handel ludźmi monitorowany przez międzynarodowe organizacje

Artykuł 4 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka mówi o bezwzględnym zakazie niewolnictwa we wszelkich formach. Proceder handlu ludźmi jest monitorowany przez wiele organizacji międzynarodowych, zarówno pozarządowych, jak i państwowych. Żaden z raportów niezależnych organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka nie wskazuje na masowy proceder handlu i niewolnictwa dzieci w Ukrainie: Amnesty International, Human Rights Watch, ONZ, Europol, Anti-Traffic Review.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt braku jakichkolwiek bezpośrednich źródeł, dokumentacji reporterskiej, czy w końcu bezpośrednich relacji uratowanych dzieci. Treści umieszczane na łamach Real Raw News były wielokrotnie poddawane analizom organizacji fact-checkingowych, które udowadniały portalowi fabrykowanie treści. Doniesienia Real Raw News nie zostały poparte żadnymi dowodami.

Jakie jest źródło dezinformacji o uratowanych dzieciach?

Podobne materiały, tj. opisujące handel i niewolnictwo dzieci w różnych kontekstach, pojawiały się w Internecie już wcześniej. Portal Before It’s News opublikował artykuł, wedle którego armia Stanów Zjednoczonych uratowała 35 tys. dzieci w tajnych tunelach pod amerykańskimi miastami. Informacje te również okazały się fałszywe, co opisywał Reuters. Liczba 35 tys. pojawia się także w związku z innymi wydarzeniami skupionymi wokół inwazji Rosji na Ukrainę, jak np. działaniami haktywistów. Na Twitterze grupa The Black Rabbit World podała informację o 35 tys. tajnych dokumentów wykradzionych z Rosyjskiego Banku Centralnego

 

post na Twitterze
Twitter The Black Rabbit World

Podsumowanie

Nie ma żadnych dowodów potwierdzających handel i niewolnictwo dzieci w Ukrainie, zorganizowanych grup przestępczych podejmujących ten proceder na tak wielką skalę, ani tym bardziej zaangażowanie w niego prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego. Portalowi Real Raw News, który jako pierwszy opublikował te informacje, wielokrotnie udowodniano szerzenie fake newsów i dezinformacji. Niewolnictwo, handel dziećmi oraz rzekome uratowanie tychże dzieci jest częstym tematem podejmowanym przez radykalnych wyznawców teorii spiskowych. Cała sprawa została naprawdopodobniej całkowicie zmyślona.

 

Źródła:

Raport Amnesty International Ukraina: https://www.amnesty.org/en/location/europe-and-central-asia/ukraine/report-ukraine/

Raport Human Rights Watch: https://www.hrw.org/publications?country%5B0%5D=9630

Raport ONZ nt. handlu ludźmi: https://www.unodc.org/unodc/en/human-trafficking/global-report-on-trafficking-in-persons.html

Anti-traffic Review: https://antitraffickingreview.org/index.php/atrjournal/issue/archive

Europol: https://www.europol.europa.eu/media-press/newsroom/news/child-trafficking-92-minor-victims-identified-across-europe#empact

Politifact: https://www.politifact.com/article/2021/sep/24/hangings-guillotines-and-gitmo-going-behind-real-r/

Komentarze

Socjolog. Interesuje się socjologia psychiatrii, społecznymi mechanizmami władzy oraz nauką o informacji. Lubi muzykę współczesną i eksperymentalną. Psi tata.