Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Ogromny huragan nadciąga nad Europę?

Ogromny huragan nadciąga nad Europę?

Portal pikio.pl znowu straszy. “Ogromny huragan nadciąga nad Europę. Ma być najpotężniejszy w historii, okropna prognoza pogody” to tytuł artykułu na portalu, który znany jest z naginania faktów i prezentowania swojej wersji rzeczywistości. Artykuł został napisany wczoraj, czyli 10 listopada. Data artykułu jest tutaj bardzo ważna. Dotyczy zjawiska atmosferycznego, które ma bardzo dużą dynamikę. Nasilenie huraganów może zmieniać się z godziny na godzinę.
Oto kilka cytatów z artykułu:

Prognoza pogody na najbliższe dni przeraża. Potężny huragan zbliża się właśnie do Europy. Należy spodziewać się bardzo trudnych warunków atmosferycznych.
Prognoza pogody na najbliższy czas może bardzo niepokoić. Związane jest to z faktem, że nad Europę nadciąga potężny huragan, który najprawdopodobniej przyniesie gigantyczne zniszczenia. Należy się przygotować na najgorsze.
(…)
Jego siła jest tak ogromna, że spustoszył już Azory. Teraz nadciąga nad Portugalię i Wyspy Brytyjskie. Jest to najsilniejszy w historii huragan, który przechodzi nad wschodnim Atlantykiem. Specjaliści zalecają ogromną ostrożność. Z taką potęgą nie ma żartów.
(…)
“Potwór” spustoszył Azory. Ewakuowano prawie 200 osób, a domy 40 mieszkańców zostały zniszczone.

Wyjrzeliśmy za okno, sprawdziliśmy prognozy pogody, mapy, i.. mocno zastanawiamy się czy huragan czasami nie sieje tylko spustoszenia w głowach redakcji portalu pikio.pl.
Ten artykuł to:

Na początek, proszę zaznajomić się z mapą synoptyczną z położeniem byłego huraganu Lorenzo, 3 października br. o godz. 14:00 (źródła: dobrapogoda24.pl, fanipogody.pl, wetterpate.de)

Huragan Lorenzo

Jak podaje portal dobrapogoda24.pl:

(..) huragan Lorenzo do żadnej kontynentalnej części Portugalii nie dotarł, a w rejonie Wysp Brytyjskich ze statusem już byłego huraganu pojawił się 3 października, czyli dokładnie tydzień wcześniej niż zapowiada Pikio.

Szczegółowo o huraganie portal dobrapogoda24.pl pisał 2 października w artykule pt. “Rekordowy były huragan Lorenzo uderzy w wybrzeże Irlandii“.

Obecnie nad nasz kontynent nie zbliża się żaden huragan. Portal fanipogody.pl podaje że:

(..) jutro front ciepły niżu atlantyckiego “QUENTINO” przejdzie przez Polskę, przynosząc opady w centrum i na północy. W weekend czeka nas natomiast silne ocieplenie.

Mapa synoptyczna

Artykuł z portalu pikio.pl to klasyczny przykłąd fake news-a, gdzie nieaktualne wydarzenie z przeszłości zostaje przedstawione jako przyszłe. Huragan Lorenzo, o ile samo jego istnienie jest faktem, to jego osłabnięcie miało miejsce conajmniej tydzień temu. W momencie publikacji newsa przez redakcję pikio.pl, informacja o huraganie nie miała nic wspólnego z rzeczywistością.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl