Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy czeka nas zima trzydziestolecia? To fake news

Czy czeka nas zima trzydziestolecia? To fake news

Zima trzydziestolecia zamiast ciepła i deszczu. Wcześniej synoptycy przewidywali w Europie stosunkowo ciepłą zimę 2019/2020. Teraz przyznają, że nie wzięli pod uwagę cyklu słonecznego. Z jego powodu mają nas czekać rekordowo niskie temperatury.

Takim komunikatem uraczył nas wczoraj portal o2.pl:

zima trzydziestolecia
Źródło: https://www.o2.pl/artykul/zima-trzydziestolecia-w-europie-zaskakujaca-prognoza-pogody-na-grudzien-styczen-i-luty-6442923389773953a

Dalej jest równie mocno:

Niektórzy meteorolodzy porównują ten stan do zimy 2009 roku, kiedy m.in. w Niemczech padł rekord najzimniejszej nocy. Inni uważają, że z mrozem tegorocznej zimy może się równać tylko kilka sezonów od 1950 roku i zanosi się wręcz na zimę trzydziestolecia.

Do Europy dotrze mroźne powietrze z Syberii. Jeśli prognozy synoptyków się ziszczą, mróz może sięgnąć minus 20 stopni Celsjusza i trzymać przez cały styczeń i luty przyszłego roku.

Wpis momentalnie rozniósł się po internecie:

To może być ‘zima trzydziestolecia’. Syberyjskie zimno uderzy w Polskę i Europę
(..)
To ma być Zima Trzydziestolecia! Mrozy znad Syberii i obfite opady śniegu! | Warszawa W Pigułce
(…)
Nadciąga zima trzydziestolecia. Temperatury nawet do -20 stopni

zima trzydziestolecia
Źródło: Twitter

Przejrzeliśmy udostępnione wiadomości i stwierdzamy, że jest to:

Z pomocą przychodzi serwis dobrapogoda24.pl który szczegółowo rozpracował fałszywe komunikaty:

Fakty są jednak takie, że żaden znany i ceniony ośrodek zajmujący się prognozami sezonowymi nie zapowiada w Polsce najostrzejszej zimy od 30 lat. Zarówno prognoza europejska ECMWF, jak amerykańska nie przewiduje ostrej zimy. Prawdopodobnie może to nie być zima wyjątkowo ciepła, ale i tak na ogół sezon grudzień-luty (zima meteorologiczna) powinien zapisać się z temperaturą powyżej normy. Oznacza to zimę przeciętną o której zapewne szybko zapomnimy.

Prawdopodobieństwo zimy ciepłej, w normie lub poniżej normy w okresie grudzień-luty 2019/2020 według Met Office:

zima stulecia to fake news
Źródło: https://dobrapogoda24.pl/artykul/prognoza-sezonowa-zima-2019-2020

O całym zamieszaniu napisali też Fanipogody:

Ciśnienie (nie atmosferyczne) rosło mi, gdy czytałem groźne nagłówki o “rekordowych mrozach”, “zimowej apokalipsie już od listopada” itd. itd. No nie. Sprostujmy. Żadne modele nie wskazują na to, by nadchodząca zima miała być poważniejsza niż zima choćby z lat poprzednich. Piszemy o tym , w całej prognozie długoterminowej. Mało tego. Wszystkie wiązki modeli meteorologicznych wskazują dodatnie anomalie temperatury w okresie zimowym. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że prognozuje się, że temperatury nadchodzącej zimy będą wyższe niż w latach ubiegłych. Nie będzie zimy stulecia !! Trzydziestolecia też nie !!!

Podsumowanie

Informacja o zimie stulecia to fake news. Zamiast syberyjskich mrozów będzie ciepło i deszczowo. Informacje powielane przez tzw. “duże portale” są często wypuszczane w okresie jesienno zimowym. Dlaczego? No cóż… Takie wiadomości się dobrze klikają, są szeroko komentowane i udostępnione w setkach, jeśli nie tysiącach wpisów.

Źródła

Fanipogody, Dobrapogoda, Met Office

Zdjęcie ilustracyjne: Photo by Chris Rosiak on Unsplash

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl