Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Bill Gates oskarżony i niebawem aresztowany przez Włochy? Sprawdzamy

Bill Gates oskarżony i niebawem aresztowany przez Włochy? Sprawdzamy

Jeden z najgorętszych newsów ostatnich godzin na Twitterze i Youtube, wspomniał o nim portal Wolne Media, kanał Suwerenny PL oraz wRealu24.

Przykład z kanału Suwerenny PL


Bill Gates zostanie aresztowany przez rząd Włoch za swoje zbrodnie przeciwko ludzkości. “Nareszcie!” zakrzykną niektórzy.

Teza:
Rząd Włoch aresztuje Billa Gatesa.

Jednak nie tym razem. To manipulacja, oparta tylko na wypowiedzi Sary Cunial, członkini Izby Deputowanych Włoch. Znana jest z antyszczepionkowych poglądów i kontrowersyjnych wypowiedzi na temat epidemii COVID-19. W 2018 roku została zawieszona przez swoją partię, Ruch Pięciu Gwiazd, za bardzo krytyczne wypowiedzi o szczepionkach, a w tym roku stała się bohaterką głośnej afery, gdy mimo przymusowej izolacji z powodu epidemii, wyszła z domu i policja zatrzymała ją w drodze na plażę. Cunial rzeczywiście nawoływała do aresztowania Gatesa przez rząd Włoch, oskarżając go o rozliczne przestępstwa w kontekście epidemii wirusa SARS-CoV-2.

Jej słowa nie mają jednak żadnej mocy sprawczej. To opinia jednej osoby. To trochę tak, jakby Grzegorz Braun, lub Janusz Korwin-Mikke powiedzieli w Sejmie, że Gatesa trzeba aresztować, a świat ogłosiłby, że rząd Polski planuje takie aresztowanie. Absolutna bzdura powielona przez rozliczne portale i kanały na Youtube.

Podsumowanie

Nie, Bill Gates nie zostanie aresztowany i postawiony przed sądem. Ta manipulacja została natychmiast rozdmuchana przez liczne internetowe troll konta oraz strony powielające fałszywe informacje i zdobyła ogromną popularność. Najwyraźniej kontrowersyjne kłamstwa coraz lepiej się sprzedają.

Bill Gates aresztowany
Źródło: Twitter

Źródła

Wikipedia: https://it.wikipedia.org/wiki/Sara_Cunial, https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Pi%C4%99ciu_Gwiazd

Il Giornale di Vicenza: https://www.ilgiornaledivicenza.it/territori/vicenza/nuovo-parlamento-con-nove-vicentini-quattro-i-leghisti-1.6344893

Reppublica.it: https://www.repubblica.it/cronaca/2020/04/13/news/_vado_al_mare_sono_una_parlamentare_l_ex_grillina_no_vax_multata_sulla_strada_per_ostia-253937570/

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl