Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Adam Niedzielski i manekin w szpitalu dowodem na plandemię? Wyjaśniamy

Adam Niedzielski i manekin w szpitalu dowodem na plandemię? Wyjaśniamy

Od kilku dni w mediach społecznościowych krąży sensacyjne zdjęcie Adama Niedzielskiego w towarzystwie fotoreporterów, mające rzekomo dowodzić fałszywości pandemii. W tle widoczne jest łóżko szpitalne, na którym znajduje się manekin. Fotografia ma udowadniać, że w szpitalach nie leżą prawdziwi pacjenci. W rzeczywistości zdjęcie pochodzi z centrum szkolenia medycznego, gdzie na codzień używa się manekinów do nauki.

Teza:
Na zdjęciu zrobionym w szpitalu, za Adamem Niedzielski zamiast pacjenta znajduje się podstawiony manekin. Jest to dowód na fałszywość pandemii.

Fotografia szybko trafiła do mediów społecznościowych, wywołując błyskawiczną reakcję środowisk spiskowych. Wpisy pojawiły się między innymi na Twitterze, generując setki udostępnień. Przykłady zobaczyć możemy tutaj lub tutaj. Jednym z cieszących się największą popularnością był post Krzysztofa Woźniaka, youtubera występującego pod pseudonimem Ator, który znany jest z notorycznego szerzenia treści spiskowych.

Źródło: facebook.com

Fotografię na swojej stronie na Facebooku dodał również Piotr Sterkowski, członek partii Konfederacja. Jego post skomentował poseł Grzegorz Braun. Obydwa wpisy były utrzymane w kpiącym tonie, wyśmiewającym się z pandemii.

Źródło: facebook.com

Manekin udaje pacjenta?

Wbrew narracjom antyszczepionkowców prawda jest zupełnie inna. W rzeczywistości zdjęcie pochodzi z wizyty ministra Adama Niedzielskiego w Centrum Symulacji Medycznej przy Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, z 21.09.2021. Ośrodek został niedawno otwarty i zacznie służyć studentom od października. Koszt całej inwestycji wyniósł około 40 milionów złotych. Informacja o tym wydarzeniu pojawiała się w wielu lokalnych portalach, więc dotarcie do niej nie stanowiło większego problemu. Otwarcie opisano na łamach eSanok.pl, Carpatia Biznes czy Brzozów24.pl. Liczne zdjęcia z wizyty dostępne są na portalu Nowiny24.

W Centrum Symulacji Medycznej znajdują się liczne pomieszczenia zaaranżowane na sale szpitalne oraz specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń, w tym właśnie fantomy, mające symulować prawdziwych pacjentów. To właśnie takiego “manekina” widzimy na fotografii. Tutaj widoczny jest ten sam fantom, lecz pod innym kątem.

Manekin / Niedzielski
Źródło: Nowiny24.pl

Nie jest więc niczym dziwnym, że w takim miejscu zamiast rzeczywistych ludzi znajdują się tylko przedmioty mające ich symulować. Placówka wyposażona jest w całą ich gamę. Tutaj na przykład możemy zobaczyć fantomy mające udawać noworodki oraz matki w ciąży. W Centrum mieszczą się również w pełni wyposażone sale szpitalne, w których znajduje się po kilku “pacjentów”. Manekiny oraz sprzęt do nauki pierwszej pomocy także znajdują się w ośrodku.

Podsumowanie

Po raz kolejny mamy do czynienia z przykładem prostej do zweryfikowania informacji, która zostaje wykorzystana do siania dezinformacji przez środowiska spiskowe. Efekt potwierdzenia działa w tych środowiskach szczególnie silnie, co prowadzi do masowego koloportowania ewidentnie fałszywych informacji. W tym przypadku weryfikacja zdjęcia okazała się wyjątkowo łatwa. Widać na nim Adama Niedzielskiego, który wizytuje placówkę szkolenia medycznego. W związku z tym nie jest dziwne, że znajdują się tam różnego rodzaju manekiny służące do symulacji. Jak zawsze zachęcamy do krytycznego podchodzenia do sensacyjnych wiadomości i samodzielnego weryfikowania treści, by nie paść ofiarą oszustwa.

 

Źródła

Starostwo Powiatowe w Sanoku: https://powiat-sanok.pl/aktualnosci/wydarzenia/otwarcie-centrum-symulacji-medycznej-gosciem-specjalnym-byl-minister-adam-niedzielski-1988/

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie: https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/nowoczesne-centrum-symulacji-medycznej-otwarte-w-sanoku/

Nowiny24: https://nowiny24.pl/adam-niedzielski-w-sanoku-w-chwili-obecnej-nie-ma-mowy-o-lockdownie-na-terenie-podkarpacia-ale-sytuacja-jest-na-biezaco/ar/c1-15814458

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl