Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy Facebook włącza kamerę bez wiedzy użytkownika?

Czy Facebook włącza kamerę bez wiedzy użytkownika?

Facebook bez wiedzy użytkownika włącza kamerę w telefonie? Ta informacja kilka dni temu obiegła w zasadzie cały świat. Powodem całego zamieszania są filmy umieszczone przez użytkowników iPhone, którzy twierdzą, że kamera w telefonie automatycznie włączała się podczas przeglądania zasobów w aplikacji. Na dowód umieścili filmy, które dokumentują zajście:

Tłumaczenie:

Poważne naruszenie zasad i bezpieczeństwa w aplikacji facebookowej. Gdy aplikacja jest otwarta, aktywnie korzysta z mojego aparatu. Znalazłem błąd w aplikacji, który pozwala zobaczyć kamerę otwartą w tle aplikacji. Zwróćcie uwagę, że kamera była skierowana na dywan.

Aplikacja Facebook na systemie iOS 13.2.2 włącza tylną kamerę mojego telefonu, gdy otwieram zdjęcie profilowe robiąc ruch palcem w dół (spójrz na małą szczelinę po lewej stronie filmu). Czy to błąd aplikacji czy błąd iOS?

O sprawie napisały również polskie portale, w tym Wirtualna Polska.

Dziwne zachowanie aplikacji Facebooka dla urządzeń korzystających z systemu iOS zwróciło uwagę internautów. Joshua Maddux zauważył, że podczas jej używania, w tle cały czas działa kamera. Całe zjawisko nagrał poprzez rejestrowanie ekranu, a następnie udostępnił na Twitterze.

Problem pojawia się po otwarciu zdjęcia w aplikacji i przesunięciu go w dół. Wówczas ramka Facebooka przesuwa się w prawą stronę, a po lewej pojawia się pusta część ekranu, która teoretycznie powinna pokazywać część menu głównego.

Postanowiliśmy sprawdzić informację o rzekomym włączaniu kamery w aplikacji Facebooka. Stwierdzamy, że jest to:

Informacja o tym, że Facebook włącza kamerę bez zgody użytkownika okazała się prawdą i nie jest to fake news. Potwierdził to jeden z wiceprezesów facebooka, Guy Rosen, 12 Listopada, 2019 roku. Zapewnił również, że jest to przypadkowy błąd i stosowna łatka została już wysłana do AppStore:

Niedawno odkryliśmy, że nasza aplikacja na iOS, nieprawidłowo uruchamia się w układzie poziomym. Podczas naprawiania tego błędu w v246, przypadkowo wywołaliśmy kolejną usterkę. W wyniku tego błędu, aplikacja częściowo przechodzi do ekranu aparatu w momencie interakcji użytkownika ze zdjęciem. Nie mamy dowodów na to, że wskutek błędu zostały nagrane i przesłane jakiekolwiek filmy. Dzisiaj wysłaliśmy poprawkę do App Store.

Nawet jak uwierzymy na słowo wiceprezesowi Facebooka, to cała sytuacja powinna nas uczulić na tak ważne kwestie, jak bezpieczeństwo w sieciach społecznościowych i dostęp do wrażliwych danych.
Wzorem użytkowników którzy zgłosili nieprawidłowości w działaniu aplikacji na iOS, powinniśmy bacznie obserwować to co dzieje się na naszym ekranie i o wszelkich podejrzanych zachowaniach informować producenta.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl