Rzecznik prasowy policji, warta honorowa i fake news

Rzecznik prasowy policji, warta honorowa i fake news

Lotna Brygada Opozycji podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej zorganizowała happening. Jego częścią był tekturowy czołg z napisem “Gdzie jest wrak”:

Tekturowy czołg
Źródło: salon24.pl

Zdecydowanie nie spodobało się to prawicowej prasie i telewizji TVP, która dosadnie skomentowała całe zajście:

Kilku sympatyków KOD-u na placu Piłsudskiego szydziło z ofiar katastrofy smoleńskiej i polskich żołnierzy. W plecy żołnierzy kierowali lufę czołgu z kartonu. Interweniowała policja, a prowokatorami okazali się działacze tak zwanej Lotnej Brygady Opozycji. Ich zdaniem to tylko niewinne żarty, ale żołnierze i kombatanci mówią o znieważeniu polskiego munduru. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Jeszcze ciekawiej zrobiło się po wpisie na Twitterze, rzecznika prasowego Komendanta Głównego Policji, Mariusza Ciarki:

Rzecznik prasowy dołączył film, w którym żołnierz brytyjski nokautuje naśmiewającego się z niego przechodnia. Informację podała również w swoim materiale TVP:

Żołnierz brytyjski nokautuje
Źródło: http://www.wiadomosci.tvp.pl/45286105/niezbyt-lotna-brygada-opozycji

Jest to oczywiście:

Film załączony przez Komendanta Głównego Policji, Mariusza Ciarkę nie jest żądnym autentycznym zapisem zajścia pomiędzy żołnierzem warty honorowej a przechodniem. Jest to tzw. prank, ustawka z youtubowego kanału Trollstation. Film ma dobrze ponad 4 lata i był obejrzany ponad 55 milionów razy. Tutaj cały odcinek:

Komentarze

The founder, creator of fakenews.pl and funder of the Foundation "We Counteract Disinformation". Professionally, he deals with Internet security and programming. Privately, he is a social activist, passionate of the Internet. A long-time volunteer of the Foundation "Dom w Łodzi", volunteer of the year 2015 of the Lodz Voivodeship. One of the winners of the "Kolory Wolontariatu" contest in 2015. Email: kontakt(at)fakenews.pl