Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Rzecznik prasowy policji, warta honorowa i fake news

Rzecznik prasowy policji, warta honorowa i fake news

Lotna Brygada Opozycji podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej zorganizowała happening. Jego częścią był tekturowy czołg z napisem “Gdzie jest wrak”:

Tekturowy czołg
Źródło: salon24.pl

Zdecydowanie nie spodobało się to prawicowej prasie i telewizji TVP, która dosadnie skomentowała całe zajście:

Kilku sympatyków KOD-u na placu Piłsudskiego szydziło z ofiar katastrofy smoleńskiej i polskich żołnierzy. W plecy żołnierzy kierowali lufę czołgu z kartonu. Interweniowała policja, a prowokatorami okazali się działacze tak zwanej Lotnej Brygady Opozycji. Ich zdaniem to tylko niewinne żarty, ale żołnierze i kombatanci mówią o znieważeniu polskiego munduru. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Jeszcze ciekawiej zrobiło się po wpisie na Twitterze, rzecznika prasowego Komendanta Głównego Policji, Mariusza Ciarki:

Rzecznik prasowy dołączył film, w którym żołnierz brytyjski nokautuje naśmiewającego się z niego przechodnia. Informację podała również w swoim materiale TVP:

Żołnierz brytyjski nokautuje
Źródło: http://www.wiadomosci.tvp.pl/45286105/niezbyt-lotna-brygada-opozycji

Jest to oczywiście:

Film załączony przez Komendanta Głównego Policji, Mariusza Ciarkę nie jest żądnym autentycznym zapisem zajścia pomiędzy żołnierzem warty honorowej a przechodniem. Jest to tzw. prank, ustawka z youtubowego kanału Trollstation. Film ma dobrze ponad 4 lata i był obejrzany ponad 55 milionów razy. Tutaj cały odcinek:

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl