Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Konferencja TEDx : pedofilia to orientacja seksualna?

Konferencja TEDx : pedofilia to orientacja seksualna?

Konferencja TEDx podjęła kontrowersyjny temat pedofilii. Prelegentka konferencji TEDx, miała stwierdzić, że pedofilia to orientacja seksualna jak każda inna, np. heteroseksualna. Wiadomość wywołała burzę i była cytowana przez wszystkie krajowe i światowe media. Była też przyczyną zaciętych dyskusji i głosów sprzeciwu. Postanowiliśmy sprawdzić autentyczność informacji o kontrowersyjnej konferencji.

Nasz werdykt to:

Weryfikacja

Sugerujemy najpierw uważne obejrzenie wspomnianego materiału. Został on usunięty z oficjalnego kanału TEDx, ale krąży w niezliczonych kopiach w różnych innych miejscach.

Mirjam Heine wyraźnie stwierdza podczas swojego wystąpienia:

Chciałabym, żeby było jasne. Molestowanie dzieci jest zbrodnią i to nie podlega żadnej wątpliwości. Ale pedofil, który nie molestuje, nie zrobił nic złego. Chciałabym podsumować moment, w którym się obecnie znajdujemy. W związku z aktualną wiedzą, pedofilia jest taką samą orientacją jak np. heteroseksualizm. Nikt nie zostaje pedofilem z własnej woli. Nikt z nich nie może temu zapobiec. Różnica pomiędzy pedofilią a innymi orientacjami jest tylko taka, że pedofilia kończy się katastrofą.

oraz

„Podobnie jak pedofile, nie jesteśmy odpowiedzialni za nasze uczucia, nie wybieramy ich. Ale naszym obowiązkiem jest przezwyciężyć negatywne uczucia wobec pedofilów i traktować ich z takim samym szacunkiem, z jakim traktujemy innych ludzi.”

Mirjam Heine na konferencji TEDx powołuje się na badania dot. pedofilii, jednak żadnych badań nie przytacza. Co więcej, wg. Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA), pedofilia nadal jest uważana za poważne zaburzenie. Mirjam po swoim wystąpieniu poprosiła o usunięcie prelekcji z kanału TEDx, ponieważ zaczęła dostawać pogróżki i była atakowana z wszystkich możliwych stron. Od tego czasu nie zabrała już więcej głosu na ten temat.

Pomysłodawcy TEDx przyznali, że taka prelekcja miała miejsce. Potwierdzili również że Mirjam Heine osobiście poprosiła o usunięcie filmu. Obawiała się o własne bezpieczeństwo, i stwierdziła że jej występ “mógł zostać źle zrozumiany”. Zaznaczyli, jednak że TEDx to miejsce swobodnej wymiany myśli i nie jest ich rolą cenzurowanie konkretnych wystąpień.

Źródła

Snopes: https://www.snopes.com/fact-check/tedx-pedophilia-sexual-orientation/

APA: https://www.apa.org/news/press/releases/2013/10/pedophilia-mental

TEDX: https://blog.ted.com/tedx-talk-under-review/

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl