Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

5G powodem masowej śmierci ptaków?

5G powodem masowej śmierci ptaków?

5G tym razem zaatakowało ptaki. W związku z dynamicznym rozwojem sieci 5G, po internecie zaczęła krążyć plotka o szkodliwości sygnału wytwarzanego podczas testowania sieci 5G. Portal wolnemedia.net napisał:

Podczas ostatnich eksperymentów z siecią 5G, które odbyły się w Hadze, gdy tylko uruchomiono stacje bazowe, ptaki, głównie szpaki, nagle zaczęły spadać na ziemię. W sumie na terenie miasta zginęło setki szpaków. Początkowo ludzie myśleli, że ptaki zostały opanowane przez epidemię, ale badania wykazały, że jednak nie były chore.

Tajemnicze filmy na YouTube (130 000 wyświetleń) również podsycają klimat:

Postanowiliśmy sprawdzić autentyczność tego newsa.
Nasz werdykt to:

Weryfikacja

Zaczniemy od rzeczy absolutnie trywialnej czyli wymienionego w filmie “tańca” ptaków. Komentujący stwierdzili że jest to zjawisko anormalne. Jednak każdy, kto żyje choć trochę na tym świecie, spotkał się z podobnym stadnym poruszaniem się szpaków. Rytmiczne poruszanie się szpaków jest jak najbardziej naturalne i występuję na całym kontynencie. Nie przeszkodziło to jednak autorom fake news-a stwierdzić że jest to wpływ 5G.

Sprawą zajął się również portal telepolis.pl. Według autorów testy 5G były, ale w innym mieście.

Dowiedziałem się za to, że testy 5G faktycznie odbyły się, ale w oddalonym o 23 km porcie w Rotterdamie. Niestety nie znalazłem nic na temat masowego pomoru ryb lub nadmorskich ptaków, a testowa sieć 5G aż tak dalekiego zasięgu nie miała, by szpaki “złapały sygnał” w Hadze.

Okazało się, że za rozpuszczeniem fake newsa stał tylko i wyłącznie niejaki John Khules, który jest odpowiedzialny za prowadzenie kilku miejsc w sieci rozprzestrzeniających teorie spiskowe o sieciach 5G, entuzjasta tematyki UFO i właściciel serwisu untoldmysteries.com.

Żaden poważny portal nie wspomniał o katastrofie związanej z testami 5G w okolicach Hagi. Fake newsy rozpuszczały tylko polskie i zagraniczne portale zajmujące się teoriami spiskowymi.

Co do meritum, w okolicach Hagi, w parku Huijgenspark faktycznie miał miejsce pomór ptaków. Przyczyny nie są znane, jednak podobne incydenty miały miejsce na całym świecie w różnych odstępach czasu i nie były związane z testami 5G, ponieważ testów sieci tam najzwyczajniej.. nie było.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl