Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Amisze i szczepienia, brak autyzmu?

Amisze i szczepienia, brak autyzmu?

Amisze nieświadomo stali się areną walki o szczepienia. Ten news wraca jak bumerang przy każdej możliwej dyskusji na temat autyzmu i obowiązkowi szczepień. Za początek powstania wiadomości, możemy uznać rok 2015, kiedy to na uroczo brzmiącej stronie Tajne Archiwum Watykańskie pojawił się artykuł pt.”Przyczyną autyzmu są szczepienia. Dowód: u nieszczepiących się amiszów nie ma autyzmu”.

Autorzy piszą:

Protestancka wspólnota amiszów znana jest ze swoich restrykcyjnych zasad, nie tylko religijnych, ale też odrzucenia współczesności, zarówno w jej aspekcie technologicznym, jak i instytucjonalnym. Z tego też powodu amisze często popadali w konflikt z władzami państwowymi, szczególnie amerykańskimi, gdzie żyje ich najwięcej. Członkowie wspólnoty sprzeciwiali się między innymi poborowi do wojska (są pacyfistami), obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, a także szczepieniom.

inny podobny portal, wolnemedia.net, również podbił temat:

Ciekawe obserwacje można w przypadku amiszów poczynić badając związek pomiędzy szczepionkami a występowaniem autyzmu. Grupa dziennikarzy wybrała się w związku z tym do Pensylwanii, gdzie żyje najwięcej członków tej grupy religijnej. Okazało się, że wśród licznej grupy żyjących tam dzieci tylko troje miało objawy autyzmu: pochodząca z Chin dziewczynka, którą adoptowała rodzina amiszów, dziecko, które było zaszczepione i trzecie, u którego nie udało się ustalić co było przyczyną choroby. Proporcjonalnie wśród dzieci powinno być ok. 200 zachorowań, skąd więc ta niezwykła dysproporcja?

Amisze Szczepienia
Źródło: https://web.archive.org/web/20190722095212/https://wolnemedia.net/dlaczego-autyzm-nie-wystepuje-wsrod-amiszow/

Niedawno ta informacja wróciła na polskie grupy dyskusyjne. Postanowiliśmy sprawdzić zawarte tam informacje. Nasz werdykt to:

Weryfikacja

Najpierw polecam sprawdzić, kto udostępnił wspomniane informacje w sieci. Wg. narzędzia CrowdTangle, które umożliwia sprawdzenie, kto udostępniał daną treść na facebooku, były to portale siejące teorie spiskowe. Mówimy tutaj o: Globalna świadomośc, Medcyna Holistyczna, Stop aferzystom i oszustom Polski, Polska, a nie Polin itd itp.

Druga sprawa to faktyczny procent zaszczepionych dzieci u Amiszów. W Ohio, w 2011, w hrabstwie Holmes, przeprowadzono badanie w którym pytano lokalną społeczność o szczepienia. 68 procent respondentów twierdziło, że wszystkie ich dzieci otrzymały co najmniej jedno szczepienie. 17 procent, że niektóre z ich dzieci otrzymały co najmniej jedno szczepienie. Tylko 14 proc. rodziców odpowiedziało, że żadne z ich dzieci nie było szczepione, przede wszystkim z obawy przed niepożądanymi skutkami.

Amisze szczepienia
Źródło: https://pediatrics.aappublications.org/

Pełen dokument można pobrać ze strony https://pediatrics.aappublications.org

Co z Autyzmem u amiszów? Jak wynika z opublikowanych w 2010 r., przeprowadzonych przez International Society for Autism Research, w społecznościach amiszów średnio jedno dziecko na 271 znajduje się w spektrum autyzmu.

Amisze Szczepienia
Źródło: https://imfar.confex.com/imfar/2010/webprogram/Paper7336.html

Jeśli dla kogoś powyższe informacje nie są wystarczające, to polecamy artykuł na portalu snopes.com. Znajdziecie tam szczegółową analizę faktów i mitów na temat szczepień u Amiszów.

Weryfikacja faktów nie pokrywa się z informacjami powielanymi przez wolnemedia.net i Tajne Archiwum Watykańskie. Pamiętajmy, żeby podwójnie weryfikować sensacyjne wiadomości znalezione w internecie.

Zdjęcie ilustracyjne: “Amish kids in buggy” by trustypics is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl