Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Wypowiedź głównej kardiolog to fake news?

Wypowiedź głównej kardiolog to fake news?

Na Twitterze i wielu profilach facebookowych pojawiła się rzekoma wypowiedź głównej kardiolog Polski, która brzmiała:

jeśli osoba z nadciśnieniem nie jest gotowa wydać 70 tysięcy na leczenie, to balast, którego kraj nie potrzebuje

Wypowiedź mocno kontrowersyjna, więc wywołała masę hejtu, dyskusji i kontrowersji. Wpis zazwyczaj pojawiał się w takiej formie:

Postanowiliśmy sprawdzić personalia głównej kardiolog jak prawdziwość samego newsa.

Teza:
Główna kardiolog Polski powiedziała: jeśli osoba z nadciśnieniem nie jest gotowa wydać 70 tysięcy na leczenie, to balast, którego kraj nie potrzebuje.

To nieprawda. Rzekoma główna kardiolog Polski, przedstawiona na zdjęciu to Swietłana Wasilczenko. Pediatra ze szpitala rejonowego w Chanty-Mansyjsku na Syberii w Rosji. Jej wizerunek został użyty w reklamie, która prowadzi do podejrzanej strony.

Inny, podobny post w mediach społecznościowych:

kardiolog fake news

Tutaj z kolei został użyty wizerunek Tatiany Awdosiejewy – głównej lekarki szpitala miejskiego w Wielkich Łukach, niedaleko granicy rosyjsko-białoruskiej.

Spamerzy do wykreowania fake newsa użyli tego samego tekstu. Dwie lekarski znalazły się tam przypadkowo. Zdjęcia znaleźli w internecie, strona, do której prowadzi fake news to vardzia.ru.

Treść witryny to zbitek niegramatycznych i fałszywych informacji o rzekomej głównej kardiolog. Jak podaje portal Konkret24.pl:

Sama strona vardzia.ru, zgodnie z informacjami narzędzia do badania ruchu internetowego SimilarWeb, odnotowuje wizyty dopiero od maja tego roku. Wskazuje to na fakt, że została stworzona niedawno. W przeciągu dwóch miesięcy odwiedziło ją prawie 190 tys. osób. Zdecydowaną większość, 94 proc., stanowiły wejścia z terytorium Ukrainy. Strona w całości opiera się na przekierowaniach z serwisów społecznościowych – ten sposób jej otwierania stanowi 97,5 proc. ruchu. Wszystkie wejścia pochodziły z odnośników zamieszczanych na Facebooku.

W następnych częściach tekstu na stronie można odnotować kolejne alarmujące elementy: konstrukcje zdań są niepoprawne gramatycznie lub stylistycznie, co może sugerować, że zostały przetłumaczone bezpośrednio z języka obcego. “Post, opublikowany przez nią miesiąc temu, w którym ona nazywa ludzi, których nie stać na drogim leczeniu, bezużytecznym balastem, spowodował silną reakcję w sieciach społecznościowych” – informuje tekst, nawiązując do rzekomego “szeroko rozpowszechnionego” wpisu w internecie autorstwa Elżbiety Wójcik, działającej jako główny kardiolog Polski”.

Podsumowanie

W tym momencie witryna, do które prowadził fake news już nie istnieje. Została błyskawicznie udostępniona na wielu portalach społecznościowych, odpowiednie organy szybko zareagowały i oszustwo zostało wykryte. Nie przeszkadza to jednak tzw. drugiemu obiegowi fake newsa. Wiadomość o rzekomej pani kardiolog krąży nadal po profilach społecznościowych.

Źródła

Konkret24.pl: https://konkret24.tvn24.pl/zdrowie,110/nieistniejaca-kardiolog-poleca-lek-w-zmyslonym-wywiadzie-czyli-fake-news-z-rosyjskim-tlem,951391.html

TVN: https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/jerzy-z-znachor-z-internetu-ma-klopoty-sledczy-weszli-mu-do-firmy,931880.html

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl