Wypowiedź głównej kardiolog to fake news?

Wypowiedź głównej kardiolog to fake news?

Na Twitterze i wielu profilach facebookowych pojawił się fake news, rzekoma wypowiedź głównej kardiolog Polski która brzmiała:

jeśli osoba z nadciśnieniem nie jest gotowa wydać 70 tysięcy na leczenie, to balast, którego kraj nie potrzebuje

Wypowiedź mocno kontrowersyjna, więc wywołała masę hejtu, dyskusji i kontrowersji. Wpis zazwyczaj pojawiał się w takiej formie:

Postanowiliśmy sprawdzić personalia głównej kardiolog jak prawdziwość samego newsa. Nasz werdykt:

Fake news

Informacje powyżej są fałszywe.

To jest jeden z takich fake newsów, gdzie wszystko, od A-Z jest zmyślone. Nie istnieje żadna główna kardiolog Polski. Przedstawiona Pani na zdjęciu to nieświadoma ofiara zabaw pomysłowych spamerów – Swietłana Wasilczenko – pediatra ze szpitala rejonowego w Chanty-Mansyjsku na Syberii w Rosji.

Zobaczcie inną wrzutkę na media społecznościowe tego samego typu:

kardiolog fake news

Tutaj został użyty wizerunek Tatiany Awdosiejewy – głównej lekarki szpitala miejskiego w Wielkich Łukach, niedaleko granicy rosyjsko-białoruskiej.

Spamerzy do wykreowania fake newsa użyli tego samego tekstu. Dwie lekarski znalazły się tam przypadkowo. Zdjęcia znaleźli w internecie, strona do której prowadzi fake news to vardzia.ru.

Treść witryny to masa niegramatycznych i fałszywych informacji o rzekomej głównej kardiolog. Jak podaje portal Konkret24.pl:

Sama strona vardzia.ru, zgodnie z informacjami narzędzia do badania ruchu internetowego SimilarWeb, odnotowuje wizyty dopiero od maja tego roku. Wskazuje to na fakt, że została stworzona niedawno. W przeciągu dwóch miesięcy odwiedziło ją prawie 190 tys. osób. Zdecydowaną większość, 94 proc., stanowiły wejścia z terytorium Ukrainy. Strona w całości opiera się na przekierowaniach z serwisów społecznościowych – ten sposób jej otwierania stanowi 97,5 proc. ruchu. Wszystkie wejścia pochodziły z odnośników zamieszczanych na Facebooku.

W następnych częściach tekstu na stronie można odnotować kolejne alarmujące elementy: konstrukcje zdań są niepoprawne gramatycznie lub stylistycznie, co może sugerować, że zostały przetłumaczone bezpośrednio z języka obcego. „Post, opublikowany przez nią miesiąc temu, w którym ona nazywa ludzi, których nie stać na drogim leczeniu, bezużytecznym balastem, spowodował silną reakcję w sieciach społecznościowych” – informuje tekst, nawiązując do rzekomego „szeroko rozpowszechnionego” wpisu w internecie autorstwa Elżbiety Wójcik, działającej jako główny kardiolog Polski”.

W tym momencie witryna do które prowadził fake news już nie istnieje. Ponieważ została błyskawicznie udostępniona na wielu portalach społecznościowych, odpowiednie organy szybko zareagowały i oszustwo zostało wykryte. Nie przeszkadza to jednak tzw. drugiemu obiegowi fake newsa. Wiadomość o rzekomej pani kardiolog krąży nadal po profilach społecznościowych.

Karol Orzeł 179 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.