Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy Izrael zabronił budowy nadajników 5G?

Czy Izrael zabronił budowy nadajników 5G?

Wdrożenie sieci 5G to jeden z najpopularniejszych tematów ostatnich miesięcy. Wczoraj Wojciech Cejrowski na łamach popularnego portalu stwierdził, że:

Technologia 5G jest w kilku krajach zakazana. […] To jest wysokie stężenie fal, które mogła wpływać na fale mózgowe i rozwalać ludziom organizm. Mówi się, że jak dobrze nasteruje się te fale, to można wpływać na ludzkie emocje, bo słyszy je mózg ludzki. Nie są obojętne dla człowieka. W Izraelu grozi 15 lat więzienia za wybudowanie takiego masztu. Może weźmiemy z nich przykład? – Pyta Cejrowski.

Wojciech Cejrowski jest znaną i kontrowersyjną osobą. Jego wypowiedzi są szeroko cytowane i udostępniane. Postanowiliśmy sprawdzić jego tezę, aby zapobiec ewentualnej dezinformacji.

Teza:
Izrael zabronił budowy nadajników 5G.

Weryfikacja

Wojciech Cejrowski powiela fake news-a, który od pewnego czasu jest popularny wśród zwolenników teorii spiskowych w odniesieniu do wdrożeń sieci 5G. Problem w tym, że informacja o karach, czy też wstrzymaniu wdrożenia 5G w Izraelu, nie ma pokrycia w faktach. Jak donosi portal telepolis.pl:

Izrael ogłosił przetarg na częstotliwości sieci 5G. Jego zwycięzcy mogą liczyć na pomoc finansową ze strony państwa. Tak oto upadł jeden z większych fake newsów dotyczących sieci 5G.
(..)
Do rozdysponowania będą częstotliwości z zakresów 700-2100 MHz oraz 2600-3800 MHz. Wyniki przetargu mają być ogłoszone do końca 2019 roku, a samo uruchomienie sieci ma mieć miejsce w ciągu kolejnych trzech lat.

Również media zagraniczne potwierdzają rozpisanie przetargu. Reuters, ogólnoświatowa agencja informacyjna podaje:

Israel launched a tender for fifth-generation (5G) cellular frequencies on Sunday, hoping discounts to cash-strapped mobile phone operators battling fierce competition will entice bids.

The telecoms regulator expects three groups to bid, including a combination of operators to cut down on costs. It expects to announce winners by the end of the year with a commercial launch to start in 2020 and continuing through 2023.

O sprawie napisał również Jerusalem Post i kilka innych wiarygodnych dzienników.

Podsumowanie

Nie, Izrael nie zabronił budowy nadajników 5G. Wojciech Cejrowski mija się z prawdą.

Źródła

Jerusalem Post: https://www.jpost.com/Israel-News/Israel-launches-race-to-build-5G-mobile-networks-595637

Telepolis.pl: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/prawo-finanse-statystyki/wojciech-cejrowski-pseudonauka-5g-izrael-15-lat-wiezienia

Zdjęcie ilustracyjne: “View from Masada – Israel Flag” by Randall Niles is licensed under CC BY-NC 2.0

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl