Czy Izrael zabronił budowy nadajników 5G?

Czy Izrael zabronił budowy nadajników 5G? Czy Izrael zabronił budowy nadajników 5G?

5G to temat numer jeden ostatnich miesięcy. Wczoraj Wojciech Cejrowski na łamach dość poczytnych mediów stwierdził że:

Technologia 5G jest w kilku krajach zakazana. […] To jest wysokie stężenie fal, które mogła wpływać na fale mózgowe i rozwalać ludziom organizm. Mówi się, że jak dobrze nasteruje się te fale, to można wpływać na ludzkie emocje, bo słyszy je mózg ludzki. Nie są obojętne dla człowieka. W Izraelu grozi 15 lat więzienia za wybudowanie takiego masztu. Może weźmiemy z nich przykład? – Pyta Cejrowski.

Wojciech Cejrowski jest znaną i kontrowersyjną osobą. Jego wypowiedzi są szeroko cytowane i udostępniane. Postanowiliśmy sprawdzić jego tezę, aby zapobiec ewentualnej dezinformacji.

Nasz werdykt to:

Fake news

Informacje powyżej są fałszywe.

Weryfikacja

Wojciech Cejrowski powiela fake news, który od pewnego czasu jest standardową „wrzutką” zwolenników teorii spiskowych w odniesieniu do 5G. Problem w tym, że informacja o karach, czy też wstrzymaniu wdrożenia 5G w Izraelu, nie ma pokrycia w faktach. Jak donosi portal telepolis.pl:

Izrael ogłosił przetarg na częstotliwości sieci 5G. Jego zwycięzcy mogą liczyć na pomoc finansową ze strony państwa. Tak oto upadł jeden z większych fake newsów dotyczących sieci 5G.
(..)
Do rozdysponowania będą częstotliwości z zakresów 700-2100 MHz oraz 2600-3800 MHz. Wyniki przetargu mają być ogłoszone do końca 2019 roku, a samo uruchomienie sieci ma mieć miejsce w ciągu kolejnych trzech lat.

Również media zagraniczne potwierdzają rozpisanie przetargu. Reuters, ogólnoświatowa agencja informacyjna podaje:

Israel launched a tender for fifth-generation (5G) cellular frequencies on Sunday, hoping discounts to cash-strapped mobile phone operators battling fierce competition will entice bids.

The telecoms regulator expects three groups to bid, including a combination of operators to cut down on costs. It expects to announce winners by the end of the year with a commercial launch to start in 2020 and continuing through 2023.

O sprawie napisał również Jerusalem Post i kilka innych wiarygodnych dzienników.

Wojciech Cejrowski po raz kolejny powtarza bzdury które nie mają pokrycia w faktach. Smutne o tyle, że jest postacią znaną i chętnie cytowaną przez różne media.

Karol Orzeł 191 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.