Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Saudyjczyk kupił synom dwa Airbusy?

Saudyjczyk kupił synom dwa Airbusy?

Saudyjczyk kupił przez pomyłkę dwa airbusy swoim synom. Jakiś czas temu portal telewizji Republika umieścił taką niewiarygodną wiadomość. Tak niewiarygodną, że w redakcji TV Republika powinna się zapalić lampka ostrzegająca przed potencjalnym fake newsem. Jednak nie. Artykuł nadal wisi w sieci. Jest przedni, więc zacytujemy całość:

Mieszkaniec Arabii Saudyjskiej przypadkowo kupił 2 Airbusy A350-1000. Mężczyzna szukał modeli tego typu samolotu by sprawić radość synom – wielbicielom awiacji. Cena – 239 mln euro, nie zaniepokoiła inwestora z sektora energetycznego.
Mężczyzna mówi, że zadzwonił do Airbusa jedynie po modele samolotów. Komunikację, utrudnił mu brak dobrej znajomości języka angielskiego.

– Zadawali tak wiele pytań na temat wnętrza i nadwozia, ale myślałem, że po prostu robią bardzo dokładne modele w skali – mówił mediom Saudyjczyk

Cena około 329 milionów euro wcale nie zaniepokoiła mężczyzny.

– Zgubiłem się przy przeliczaniu walut, sądziłem że samoloty są drogie, ale wciąż w rozsądnej cenie – twierdził.

Mężczyzna zapłacił kartą American Express, a kilka miesięcy później Airbus zadzwonił z informacją, że samoloty są gotowe do dostawy.

– Zapytali mnie, kto nimi poleci, myślałem, że to żart – relacjonował.

Co ciekawe, po wyjaśnieniu sprawy, Saudyjczyk jednak zatrzymał jeden z samolotów a drugi, podarował kuzynowi.

Mocne prawda ?. Postanowiliśmy sprawdzić tą wiadomość i powyższy news to oczywiście:

News pochodzi z satyrycznej strony Thin Air Today i nie ma nic wspólnego z prawdą. Na dole strony jest wyraźna stopka, że cały materiał jest treścią satyryczną.

saudyjczyk airbusy

Na pocieszenie dla TV Republika można napisać, że przynętę chwyciło sporo zagranicznych agencji informacyjnych 🙂

Pozostaje jednak pytanie o rzetelność mediów które umieściły tą informację (i nadal ten artykuł u nich się znajduje). W polskiej rzeczywistości takie wrzutki mają na celu promowanie stereotypów które na dłuższą metę są szkodliwe. Twórcy portali informacyjnych powinni wziąć sobie to do serca i jeśli już umieścili taką bzdurę, to powinni się do tego przyznać. Niestety jest to bardzo rzadkie i taka taktyka powoduje powstawanie kolejnych fake newsów. Spada przez to zaufanie do mediów internetowych.

Zdjęcie ilustracyjne: “Airbus A380-800 F-WWOW” by Lewis Smith Photography is licensed under CC BY-NC 2.0

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl