Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Portal poświęcony fake news debiutuje w internecie !

Portal poświęcony fake news debiutuje w internecie !

Z nieukrywaną przyjemnością chcielibyśmy Państwu przedstawić nasze nowe dziecko, portal fakenews.pl poświęcony tematyce fake news. To strona który ma za zadanie zebrać wszystkie możliwe fake news-y. Bzdury, manipulacje, kłamstwa i miejskie legendy, w jednym miejscu. Chcemy na spokojnie przeanalizować każdy taki przypadek, podać Wam źródła, udowodnić dlaczego dana informacja to fałsz.

Czy portal dot. fake news jest potrzebny ?

Uważamy, że to co znajduje się aktualnie na rynku polskim i odnosi się do tematyki fake news, jest bardzo chaotyczne. Często portale dot. fake news to polityczna tuba propagandowa, gdzie umieszcza się tylko manipulacje uderzające w daną opcję polityczną.
My chcemy pójść o krok dalej. Chcemy zebrać kłamstwa z wielu kategorii: polityki, społeczeństwa, zdrowia, technologii, a nawet rozrywki.
Uważamy, że nie ma nic gorszego niż kłamstwo lub plotka powielane bezmyślnie tysiąc razy. Niektórzy są w stanie uwierzyć w każdą bzdurę, a od złego słowa, manipulacji i kłamstwa może zacząć się poważna tragedia. Przykładów można mnożyć, a dowody na to znajdziecie na tym portalu.

Jak weryfikujemy fake newsy

Weryfikacja fake newsów to praca polegająca na zebraniu wszystkich źródeł w jednym miejscu, oddzieleniu źródeł wątpliwej jakości (żaden normalny człowiek nie będzie sugerował się aktualnościami ze stron Tajne Archiwum Watykańskie), doborze linków i dowodów które umożliwią możliwie najbardziej rzetelne przedstawienie danego problemu. Nierzadko jest to osobisty kontakt z poszkodowaną osobą lub instytucją, która z pierwszej ręki jest w stanie przedstawić wiarygodne dane. Wszystkie razem zebrane informacje posłużą nam do stworzenia wiarygodnego zestawy danych obalających dany fake news lub (co też się zdarza) go potwierdzający.

Jak mogę pomóc ?

Portal grupujący wszystkie fake news to żmudna praca. Jeśli czujesz że możesz pomóc w wyszukiwaniu fake newsów, pisaniu artykułów lub weryfikacji to wspaniale. Będziemy bardziej niż szczęśliwi aby powitać Cię na naszym pokładzie. Napisz do nas używając formularza kontaktowego. Jeśli chcesz tylko zgłosić fake newsa, to również jest wielka pomoc. Mamy na to przygotowany specjalny formularz.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl