Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Jezus Chrystus neutralny płciowo?

Jezus Chrystus neutralny płciowo?

Jezus Chrystus neutralny płciowo w Szwecji. Takie nagłówki obiegły polską prasę niespełna rok temu. Oto treść którą podał newsbook.pl:

Kościół Szwecji zdecydował, że Jezus Chrystus był neutralny pod względem płci, a wszelkie opisy jego, jako mężczyzny są całkowicie fałszywe. Kościół domagał się również, aby duchowni używali neutralnych płciowo terminów odnosząc się do Boga.

Jak również zagraniczne np. The Telegraph:

The Church of Sweden is encouraging its clergy to use the gender-neutral term “God” instead of referring to the deity as “he” or “the Lord”.

Polacy generalnie są bardzo wrażliwi na punkcie religijności. Jak spojrzymy na komentarze pod artykułem to na szwedów wylewa się jeden wielki hejt. Większość komentarzy jest pokroju:

diabeł przemawia przez jej usta, sieje herezje, bluznierstwo i wyrzeka sie Pana Jezusa bo woli utworzonego przez siebie

Wiadomość o luteranach ze szwecji wraca jak bumerang co kilka lat.
Tymczasem wystarczyło zasięgnąć trochę informacji aby przekonać się, żę podana informacja to:

Skontaktowaliśmy się z kilkoma pastorami w Szwecji i tam nikt o sprawie nie wie. Owszem, była mała zmiana, ale dotyczyła dosłownie jednego zdania, i to w szwedzkim modlitewniku. Pisałem o tym na moim blogu.

Szwedzi nie zmienili Biblii, nauczania ani teologii. Dodali tylko kilka uproszczeń w swoim modlitewniku. Żadne z nich nie obejmuje zmiany płci Jezusa Chrystusa na neutralnego płciowo. Co ciekawe sprostowania nie opublikował żaden portal (!), który tę plotkę wcześniej umieścił.

Sprostowania opublikowały za to szwedzkie media.

When The Local repeats the headline “Church of Sweden to stop referring to God as ‘he’ or ‘Lord'”, which appeared in a major mainstream international newspaper on Friday, to Pedersen Videke, she sighs:
“It’s not true, it’s fake news. I am aghast and wonder where it’s coming from?”

co w wolnym tłumaczeniu brzmi:

Kiedy wspominam o nagłówku w gazetach który brzmi „Kościół Szwecji przestaje mówić o Bogu jako “on” lub “Pan”, który również ukazał się w głównych wydaniach międzynarodowych, Pedersen Videke wzdycha:
„To nieprawda, to fałszywe wiadomości. Jestem przerażony i zastanawiam się, skąd pochodzą? ”

Dalej tłumaczy, że zaimek “on” został usunięty w modlitewniku (a nie w biblii !) w zaledwie w jednym miejscu i jednym zdaniu, nie zmieniają więc nauczania kościoła:

Decyzja o aktualizacji modlitewnika, ostatnio zmienionego w 1986 r., została podjęta na posiedzeniu zgromadzenia kościelnego w 2009 r. Zaimek „on” został usunięty w jednym miejscu, jednym zdaniu.

Było to podyktowane zmianami w języku szwedzkim, które nastąpiły na przestrzeni lat.

Na podanym przykłądzie widać, że polskie i zagraniczne portale są pierwsze w kolejce aby podawać kontrowersyjne wiadomości (Jezus Chrystus neutralny płciowo, w to się kliknie !) które dotyczą spraw wrażliwych, takich jak religia. Szkoda, że o ile są pierwsi w ujawnianiu rzekomych skandali, tak nie kwapią się aby fałszywe informacje sprostować.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl