Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, leki na raka nie zostały skreślone z listy leków refundowanych

Nie, leki na raka nie zostały skreślone z listy leków refundowanych

Czy cetuksymab i bewacyzumab, leki na raka jelita grubego zostały skreślone z listy leków refundowanych? Taka informacja pojawiła się wczoraj (18.02.2020) na kilku profilach społecznościowych. Doniesienie o rzekomym skreśleniu leków, udostępniła także Krystyna Janda.

Leki na raka skreślone z listy
Źródło: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=822539931506972&id=241315372962767

A cały Pis z Prezydentem Premierem ministrem Zdrowia i całą armią klaskaczy twierdzi że ONKOLOGIA ma się dobrze

Leki na raka skreślone z listy
Źródło: facebook.com/permalink.php?story_fbid=10158324182708901&id=51712213900

Artykuł, do którego linkują udostępnione wpisy, tak opisuje sprawę:

Decyzją Ministerstwa Zdrowia część chorych na raka od 1 lipca zostanie bez dostępu do terapii ratującej życie. Z wykazu leków refundowanych mają zniknąć dwa medykamenty onkologiczne.

Gazeta Wrocławska - Leki na raka
Źródło: https://gazetawroclawska.pl/leki-na-raka-skreslone-z-listy-wyrok-smierci-dla-pacjentow/ar/c14-14235645

W związku z nagannym zachowaniem Joanny Lichockiej temat niedofinansowania onkologii stał się numerem jeden w naszym kraju. Kiedy temperatura emocji jest wysoka, nie trudno o manipulacje. Postanowiliśmy więc sprawdzić doniesienia Gazety Wrocławskiej. Naszym zdaniem jest to:

Gazeta Wrocławska (i inne portale, które o tym napisały) popełniły jeden błąd. Nie zaktualizowały artykułu, kiedy pojawiły się nowe informacje w związku z opisywanym tematem. Artykuł Gazety Wrocławskiej pod tytułem: “Leki na raka skreślone z listy. Wyrok śmierci dla pacjentów?” jest datowany na 25 czerwca 2019 roku.

Gazeta Wrocławska - Data
Źródło: https://gazetawroclawska.pl/leki-na-raka-skreslone-z-listy-wyrok-smierci-dla-pacjentow/ar/c14-14235645

Tymczasem już miesiąc później, było wiadomo, że lek trafi na listę leków refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia. W tej sprawie interweniował do Ministerstwa Zdrowia, Rzecznik Praw Obywatelskich. Na stronach RPO możemy przeczytać:

Z wykazu leków refundowanych miały zniknąć od 1 lipca dwa leki onkologiczne – cetuksymab oraz bewacyzumab, stosowane w ramach programu lekowego dotyczącego leczenia raka jelita grubego
Oznaczało to, że część pacjentów chorych na raka zostanie pozbawiona dostępu do terapii ratujących życie
Ministerstwo Zdrowia zmieniło zdanie i na ostatecznej liście leki te się znalazły

Również na liście leków refundowanych na rok 2020, możemy znaleźć wspomniane wyżej leki. Cetuksymab (Cetuximabum – Erbitux) i bewacyzumab (Bevacizumabum –  Avastin):

Bevacizumabum
Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie
Cetuximabum
Żródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie

Podsumowanie

Gazeta Wrocławska i szereg innych portali nie zaktualizowały swoich artykułów kiedy pojawiły się nowe informacje w sprawie refundacji leków. O podobnej sprawie pisaliśmy niedawno, ale  wtedy chodziło o  lek dla wcześniaków.  Niestety brak aktualizacji starych wpisów to często spotykany proceder i pewnie jeszcze nie raz będziemy mieć do czynienia z takimi wrzutkami. Jedyne, do czego możemy zachęcić naszych czytelników to sprawdzanie daty artykułu, który się czyta.

Źródła

Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Obywatelskich

Zdjęcie ilustracyjne: Photo by National Cancer Institute on Unsplash

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl