Nie, leki na raka nie zostały skreślone z listy leków refundowanych

Nie, leki na raka nie zostały skreślone z listy leków refundowanych

Czy cetuksymab i bewacyzumab, leki na raka jelita grubego zostały skreślone z listy leków refundowanych? Taka informacja pojawiła się wczoraj (18.02.2020) na kilku profilach społecznościowych. Doniesienie o rzekomym skreśleniu leków, udostępniła także Krystyna Janda.

Leki na raka skreślone z listy
Źródło: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=822539931506972&id=241315372962767

A cały Pis z Prezydentem Premierem ministrem Zdrowia i całą armią klaskaczy twierdzi że ONKOLOGIA ma się dobrze

Leki na raka skreślone z listy
Źródło: facebook.com/permalink.php?story_fbid=10158324182708901&id=51712213900

Artykuł, do którego linkują udostępnione wpisy, tak opisuje sprawę:

Decyzją Ministerstwa Zdrowia część chorych na raka od 1 lipca zostanie bez dostępu do terapii ratującej życie. Z wykazu leków refundowanych mają zniknąć dwa medykamenty onkologiczne.

Gazeta Wrocławska - Leki na raka
Źródło: https://gazetawroclawska.pl/leki-na-raka-skreslone-z-listy-wyrok-smierci-dla-pacjentow/ar/c14-14235645

W związku z nagannym zachowaniem Joanny Lichockiej temat niedofinansowania onkologii stał się numerem jeden w naszym kraju. Kiedy temperatura emocji jest wysoka, nie trudno o manipulacje. Postanowiliśmy więc sprawdzić doniesienia Gazety Wrocławskiej. Naszym zdaniem jest to:

Gazeta Wrocławska (i inne portale, które o tym napisały) popełniły jeden błąd. Nie zaktualizowały artykułu, kiedy pojawiły się nowe informacje w związku z opisywanym tematem. Artykuł Gazety Wrocławskiej pod tytułem: “Leki na raka skreślone z listy. Wyrok śmierci dla pacjentów?” jest datowany na 25 czerwca 2019 roku.

Gazeta Wrocławska - Data
Źródło: https://gazetawroclawska.pl/leki-na-raka-skreslone-z-listy-wyrok-smierci-dla-pacjentow/ar/c14-14235645

Tymczasem już miesiąc później, było wiadomo, że lek trafi na listę leków refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia. W tej sprawie interweniował do Ministerstwa Zdrowia, Rzecznik Praw Obywatelskich. Na stronach RPO możemy przeczytać:

Z wykazu leków refundowanych miały zniknąć od 1 lipca dwa leki onkologiczne – cetuksymab oraz bewacyzumab, stosowane w ramach programu lekowego dotyczącego leczenia raka jelita grubego
Oznaczało to, że część pacjentów chorych na raka zostanie pozbawiona dostępu do terapii ratujących życie
Ministerstwo Zdrowia zmieniło zdanie i na ostatecznej liście leki te się znalazły

Również na liście leków refundowanych na rok 2020, możemy znaleźć wspomniane wyżej leki. Cetuksymab (Cetuximabum – Erbitux) i bewacyzumab (Bevacizumabum –  Avastin):

Bevacizumabum
Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie
Cetuximabum
Żródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie

Podsumowanie

Gazeta Wrocławska i szereg innych portali nie zaktualizowały swoich artykułów kiedy pojawiły się nowe informacje w sprawie refundacji leków. O podobnej sprawie pisaliśmy niedawno, ale  wtedy chodziło o  lek dla wcześniaków.  Niestety brak aktualizacji starych wpisów to często spotykany proceder i pewnie jeszcze nie raz będziemy mieć do czynienia z takimi wrzutkami. Jedyne, do czego możemy zachęcić naszych czytelników to sprawdzanie daty artykułu, który się czyta.

Źródła

Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Obywatelskich

Zdjęcie ilustracyjne: Photo by National Cancer Institute on Unsplash

Komentarze

The founder, creator of fakenews.pl and funder of the Foundation "We Counteract Disinformation". Professionally, he deals with Internet security and programming. Privately, he is a social activist, passionate of the Internet. A long-time volunteer of the Foundation "Dom w Łodzi", volunteer of the year 2015 of the Lodz Voivodeship. One of the winners of the "Kolory Wolontariatu" contest in 2015. Email: kontakt(at)fakenews.pl