Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Maria Kurowska (PiS): Stare drzewa nie produkują tlenu, nie przerabiają dwutlenku węgla

Maria Kurowska (PiS): Stare drzewa nie produkują tlenu, nie przerabiają dwutlenku węgla

Maria Kurowska (PiS), podczas Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, powiedziała, że “stare drzewa nie produkują tlenu, nie przerabiają dwutlenku węgla”. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego posłanka została za tę wypowiedź nominowana do Biologicznej Bzdury Roku 2021.

Teza:
Stare drzewa nie produkują tlenu, nie przerabiają dwutlenku węgla.
kurowska
Źródło: YouTube/Janusz Jaskółka

W rzeczywistości stwierdzenie posłanki Kurowskiej jest całkowicie niezgodne z prawdą i pozbawione oparcia w faktach. Wyjaśnimy, dlaczego stare drzewa produkują tlen i pobierają dwutlenek węgla.

Stare drzewa i fotosynteza

Tlen, którym oddychamy, powstaje między innymi w procesie fotosyntezy. Rośliny pobierają z powietrza dwutlenek węgla oraz wodę, następnie przy udziale energii słonecznej produkują tlen i glukozę. Glukoza jest źródłem energii dla roślin, które dzięki niej rosną. Równanie fotosyntezy znajdziecie poniżej.

6 H2O + 6 CO2 + energia → C6H12O6 + 6 O2

Procesem odwrotnym do fotosyntezy jest oddychanie komórkowe, które zachodzi w nocy. Zatem rośliny, w tym drzewa, w dzień produkują tlen, a w nocy go pobierają. Drzewa są naturalnym rezerwuarem węgla, odkładanym w procesie fotosyntezy. Drzewo, które zostaje wycięte i poddane obróbce w produkcji mebli lub papieru, na skutek utylizacji tychże, oddaje cały dwutlenek węgla pochłonięty z atmosfery w ciągu swojego życia.

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wynika, że ilość wyprodukowanego tlenu jest proporcjonalna do wielkości drzewa, którego rozmiar mierzono na podstawie pomiaru obwodu drzewa na wysokości 1,3 metra od poziomu gruntu (tzw. pierśnica). Zależność możecie ocenić samodzielnie na podstawie poniższego zestawienia.

Pierśnica [cal]Roczna produkcja tlenu [kg]
1-32,9
9-1222,6
18-2145,6
27-3091,1
30+110.3

Ilość wyprodukowanego tlenu w zależności od rozmiaru drzewa

W 2014 r. w magazynie Nature opublikowano badanie międzynarodowego zespołu naukowców pod kierunkiem Nathana Stephensona, ekologa leśnego z United States Geographical Survey, które wykazało, że drzewo rośnie przez całe swoje życie, a wraz ze wzrostem całkowitej powierzchni liści, pochłania coraz więcej dwutlenku węgla z atmosfery.

Badanie uwzględniało pomiary wzrostu 673 046 drzew należących do 403 gatunków drzew z regionów tropikalnych, subtropikalnych i umiarkowanych na sześciu kontynentach. Ilość produkowanego tlenu jest przede wszystkim bezpośrednio związana z wielkością korony drzewa i liczbą jego liści.

Podsumowanie

Na podstawie powyższych badań, można z całą stanowczością stwierdzić, że drzewa w ciągu całego swojego życia pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen w procesie fotosyntezy. Stwierdzenie posłanki Marii Kurowskiej jest sprzeczne z faktami i pozbawione podstaw naukowych, dlatego uznajemy je za fałszywe.

Źródła

“Oxygen Production by Urban Trees in the United States”: https://www.nrs.fs.fed.us/pubs/jrnl/2007/nrs_2007_nowak_001.pdf

”Rate of tree carbon accumulation increases continuously with tree size”: https://www.nature.com/articles/nature12914.epdf

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl