Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Wcześniaki nie dostaną leków, które ratują ich życie?

Wcześniaki nie dostaną leków, które ratują ich życie?

Wcześniaki nie dostaną leków, które ratują ich życie. To decyzja ministerstwa zdrowia.

Wpis o takiej treści krąży od kilku dni po internecie i wywołuje olbrzymie kontrowersje. Zaniepokojony czytelnik zaalarmował nas o tym artykule, więc postanowiliśmy go sprawdzić.
Artykuł opublikowano na portalu twojenowinki.pl. Nie linkujemy tutaj całego artykułu, żeby nie promować szkodliwych treści. Poniżej tylko zrzuty ekranu:

Wcześniaki leki
Źródło: https://twojenowinki.pl/lol/69447/wczesniaki-nie-dostana-lekow-ktore-ratuja-ich-zycie-to-decyzja-ministerstwa-zdrowia.html

Tak natomiast wyglądają wpisy w sieciach społecznościowych:

wcześniaki leki

Link momentalnie rozszedł się po internecie i wywołał niemałą konsternację. Dominowały głosy oburzenia i zdziwienia. Postanowiliśmy sprawdzić te doniesienia. Naszym zdaniem jest to:

Doniesienia portalu twojenowinki.pl to fake news. Redaktorzy tego serwisu opublikowali artykuł, który nawiązywał do wydarzeń sprzed dwóch lat. Ponieważ na ich stronie nie ma daty artykułu, ani nazwy leku, trudno jest zweryfikować jego autentyczność. To jest główny powód powstania tej manipulacji.

Synagis – o co chodzi w całym zamieszaniu?

Synagis, bo o nim mowa, to lek, który chroni wcześniaki przed zakażeniem wirusem RS. Do roku 2018 był tylko refundowany wcześniakom urodzonym przed 28 tygodniem ciąży. Neonatolodzy na początku 2018 roku zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o refundację leku dla wcześniaków urodzonych również po 28 tygodniu ciąży. Tutaj zaczęło się całe zamieszanie.

Ministerstwo Zdrowia najpierw odmówiło refundacji, tłumacząc się względami ekonomicznymi. Potem Synagis jednak znalazł się na liście leków refundowanych dla wcześniaków po 28 tygodniu ciąży. Artykuł na portalu twojenowinki.pl powstał przed decyzją Ministerstwa Zdrowia. Niedbałość redaktorów na tym portalu, brak daty i brak nazwy leku, doprowadziły do powstania fake newsa. Poniżej dokładna chronologia:

  • 27.01.2018 – portal Wirtualna Polska publikuje artykuł, w którym mowa jest o ważnym leku dla wcześniaków i odmowie Ministerstwa Zdrowia w sprawie jego refundacji. Artykuł jest napisany niedbale. Brakuje na przykład nazwy leku. Artykuł bazuje na doniesieniach Gazety Wyborczej.
  • 12.02.2018 – portal twojenowinki.pl kopiuje artykuł od Wirtualnej Polski, wycinając połowę treści i zostawiając co bardziej sensacyjne fragmenty.
  • 20.02.2018 – Ministerstwo Zdrowia informuje, że Synagis, lek dla wcześniaków, jednak znajdzie się na liście refundowanych leków.
  • Portal twojenowinki.pl nie poprawia artykułu. Tekst wisi nadal, nie ma w nim daty publikacji i brakuje nazwy leku. Utrudnia to weryfikację. Wpis zaczyna żyć własnym życiem. Tak właśnie powstał fake news.

Podsumowanie

Należy się zastanowić jakimi motywami kieruje się portal twojenowinki.pl (na facebooku: Na Każdą Okazję), skoro ich tekst uderza w nieświadomych niczego rodziców wcześniaków. Omijajcie ich  publikacje z daleka. To nie pierwszy raz jak weryfikujemy bzdury z tej witryny. Za każdym razem scenariusz jest dokładnie taki sam: brak autora, brak daty, brak konkretnych informacji, tylko sensacyjne fragmenty.

Źródła

Ministerstwo Zdrowia, Gazeta Wyborcza, e-dziecko, Zdjęcie: Hush NaidooUnsplash

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl