Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Majątek Wołodymyra Kłyczki nie wzrósł ze 150 do 800 milionów dolarów

Majątek Wołodymyra Kłyczki nie wzrósł ze 150 do 800 milionów dolarów

Kolejny raz w mediach społecznościowych krążą informacje mające oczernić władze Ukrainy. Tym razem chodzi o majątek Wołodymyra Kłyczki i kilku innych ukraińskich polityków. Postanowiliśmy przyjrzeć się, skąd wzięły się te twierdzenia i kto je powielał.

Teza:
Majątek Wołodymyra Kłyczki wzrósł ze 150 do 800 milionów USD. Wielu innych ukraińskich polityków również wzbogaciło się o setki milionów dolarów od czasu rozpoczęcia wojny.

Informacje o znacznym wzroście majątku Wołodymyra Kłyczki zostały zaczerpnięte z grafiki krążącej w mediach społecznościowych. Zawiera ona zdjęcia i nazwiska ukraińskich polityków oraz wykres, który miał pokazywać, jak bardzo zmieniły się fortuny poszczególnych osób. Grafika pojawiła się między innymi na Twitterze z komentarzem w języku polskim. Jednak bez problemu można odnaleźć ją również po rosyjsku.

Majątek Wołodymyra Kłyczki nie wzrósł ze 150 do 800 milionów $
Źródło: twitter.com

Następnie niektóre konta posłużyły się danymi z wykresu o zmianie majątku Wołodymyra Kłyczki i zaczęły je powielać w mediach społecznościowych. Wśród nich znalazło się konto znane z szerzenia dezinformacji na Twitterze, czyli @coolfonpl. Informacja ta pojawiła się również na Facebooku.

Majątek Wołodymyra Kłyczki nie wzrósł ze 150 do 800 milionów $
Źródło: twitter.com

Skąd wzięła się grafika?

Po bliższym przyjrzeniu się grafice szybko można zorientować się, że została ona dość niestarannie przerobiona. W prawym dolnym rogu widnieje logo brytyjskiej telewizji BBC. Faktycznie jest to przeróbka grafiki zamieszczonej w artykule BBC News. Pojawiła się ona również na Facebooku. W rzeczywistości prezentuje ona, jak bardzo zmniejszyły się majątki najbogatszych osób w Ukrainie: Rinata Achmetowa, Wiktora Pińczuka, Wadima Nowinskiego, Ihora Kołomojskiego oraz Petro Poroszenki. Portal Konkret24 poprosił brytyjską stację o komentarz. Potwierdziła ona, że omawiana grafika jest sfabrykowana i nie pochodzi od BBC. Potwierdził to również na Twitterze Shayan Sardarizadeh, dziennikarz BBC Monitoring i BBC World.

Majątek Wołodymyra Kłyczki nie wzrósł ze 150 do 800 milionów $
Źródło: BBC.com

Jak ustaliło śledztwo francuskiej telewizji TF1, po raz pierwszy sfałszowana grafika zaczęła krążyć w rosyjskiej sieci. Pojawiła się między innymi na prorosyjskim portalu DNR-pravda.ru. Odnaleźliśmy ją też na stronie Topcor.ru. Na Telegramie udostępniał ją kremlowski propagandysta, Władimir Sołowjow. Po zdobyciu popularności w Rosji sfabrykowane zestawienie z ukraińskimi politykami zaczęło też krążyć w naszym kraju.

Majątek Wołodymyra Kłyczki nie wzrósł ze 150 do 800 milionów $
Źródło: telegram.org

Majątek Wołodymyra Kłyczki i innych

Jeżeli majątek którejkolwiek z osób znajdujących się na powielanej grafice byłby tak wysoki, jak podaje wykres, jego posiadacz znalazłby się wśród najbogatszych osób w Ukrainie. Nie ma ich jednak na liście Forbesa, co jednoznacznie wskazuje na fałszywe dane. Co ciekawe, na grafice znajduje się nazwisko Wołodymyra Kłyczki. Nie jest on jednak politykiem ani nie pełni żadnej oficjalnej funkcji. Autor prawdopodobnie pomylił go z jego starszym bratem i merem Kijowa, Witalijem. Wskazuje na to fakt, że na grafice znajduje się zdjęcie właśnie starszego z braci Kłyczko. Według różnych internetowych zestawień majątek żadnego z braci nie przekracza 100 milionów dolarów. Według oświadczenia majątkowego prezydenta Zełenskiego z 2020 roku wartość jego mienia wynosiła nieco ponad 8 milionów dolarów. Nie znaleźliśmy żadnej informacji potwierdzającej, że przed wojną posiadał on aż 650 milionów dolarów.

Podsumowanie

Prorosyjska propaganda po raz kolejny stara się przedstawić w złym świetle polityczne kierownictwo Ukrainy. Wojna rzekomo ma być opłacalna dla jej przywódców. Takie zabiegi mają na celu wzbudzanie niechęci wobec władz napadniętego państwa w Rosji, na Zachodzie, ale także w samej Ukrainie. Powielana grafika nie ma jednak nic wspólnego z rzeczywistością, a znajdujące się na niej liczby są całkowicie sfabrykowane.

Źródła

BBC: https://www.bbc.com/ukrainian/features-64008306

TF1: https://www.tf1info.fr/amp/international/ukraine-zelensky-kuleba-ce-graphique-prouve-t-il-que-les-dirigeants-ukrainiens-se-sont-enrichis-avec-la-guerre-2244804.html

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/swiat/wojna-w-ukrainie-zelenski-i-inni-ukrainscy-politycy-zostali-w-2022-roku-miliarderami-to-przerobiona-grafika-6591134

Ukrinform: https://www.ukrinform.net/rubric-polytics/3218940-zelensky-submits-asset-declaration-for-2020.html

Forbes: https://forbes.ua/money/reyting-naybagatshikh-voennogo-chasu-26122022-10741

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl