Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Roman Giertych nie został nazwany „działaczem LGBT” na antenie TVN

Roman Giertych nie został nazwany „działaczem LGBT” na antenie TVN

Od kilku dni w Internecie kolejny raz krąży grafika, na której Roman Giertych podpisany jest jako „działacz LGBT”. Ze względu na to, z jakich poglądów znany jest polityk, wywołała ona u jednych konsternację, a dla innych była powodem do rozlicznych żartów. W rzeczywistości jednak grafika jest stara, a stacja TVN nigdy w ten sposób nie podpisała występującego w niej Romana Giertycha.

Teza:
Stacja TVN podpisała Romana Giertycha jako „działacza LGBT”.

Nasi Czytelnicy poprosili nas o weryfikację niniejszej grafiki. Pojawiła się ona między innymi w serwisie X (ex-Twitter) oraz portalu Paczaizm.pl. Kilka dni temu internauci zamieścili ją również na Kwejku. Ożywiona dyskusja, jaka wywiązała się pod tym postem, wskazuje, że wiele osób uwierzyło w prawdziwość obrazka.

Roman Giertych nie został nazwany „działaczem LGBT” na antenie TVN
Źródło: kwejk.pl

Roman Giertych, działacz LGBT?

Jak się jednak okazuje, omawiana grafika krąży w sieci od 2016 roku. Swoje zdziwienie na ten temat wyraziła wówczas Kampania Przeciw Homofobii na swoim Facebooku. Obrazek pojawił się także między innymi w serwisie Demotywatory.pl. Następnie jego popularność odżyła w 2020 roku. Tym razem inna grupa aktywistyczna wyraziła swoją konsternację takim podpisem polityka, a była to Fundacja Dziewuchy Dziewuchom. Niedługo później (w tym samym wpisie) dodano informację, że grafika została sfabrykowana. Omawiany obrazek po raz kolejny pojawił się w sierpniu 2023 roku, tak jak wskazywaliśmy powyżej.

Roman Giertych nie został nazwany „działaczem LGBT” na antenie TVN
Źródło: facebook.com

W rzeczywistości stopklatka pochodzi z materiału Faktów TVN z 7 maja 2016 roku. Oryginalny podpis brzmiał „były wicepremier”. Materiał był relacją z marszu organizowanego przez Komitet Obrony Demokracji oraz partie opozycyjne pod hasłem „Jesteśmy i będziemy w Europie”. Odbył się on w Warszawie. Dziennikarka stacji Arleta Zalewska przygotowała ten krótki reportaż i to ona widoczna jest obok Romana Giertycha na grafice. Poniżej zobaczyć można zrzut ekranu z oryginalnego materiału, a fragment wideo z wypowiedzią polityka został zarchiwizowany w tym artykule Konkret24.

Roman Giertych nie został nazwany „działaczem LGBT” na antenie TVN
Źródło: konkret24.tvn.24.pl

Podsumowanie

Po raz kolejny mamy do czynienia z manipulacją wykorzystywaną do bieżącej walki politycznej. Mimo że omawiana grafika pojawiła się po raz pierwszy w 2016 roku, to znowu stała się tematem internetowych dyskusji. Nie zmienia tego fakt, że stacja TVN nigdy nie umieściła takiego podpisu, a obrazek jest po prostu przeróbką. Jak zawsze przestrzegamy przed powielaniem wszelkiego rodzaju sensacyjnych grafik. Szczególnie że trwa kampania wyborcza, więc intensywność różnego rodzaju manipulacji będzie wzrastać.

Źródła

Konkret24: http://web.archive.org/web/20201101173542/https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/nie-roman-giertych-nie-zostal-podpisany-jako-dzialacz-lgbt,1021106.html

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl