Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, w Anglii nie wydano broszury zachęcającej dzieci do tego, by nie bały się pedofilów

Nie, w Anglii nie wydano broszury zachęcającej dzieci do tego, by nie bały się pedofilów

W sierpniu 2022 roku w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia broszury, która wydaje się instrukcją dla dzieci, tłumaczącą, w jaki sposób najmłodsi powinni reagować w kontakcie z nieznajomymi dorosłymi o skłonnościach pedofilskich. Ulotka przedstawia całkowicie odwrotne porady, jakich udziela się dzieciom na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii. Post z fałszywą broszurą był często udostępniany przez polityków Konfederacji [1, 2, 3], w tym przez Sebastiana Rossa, wiceprezesa oddziału partii Korwin w Londynie. Źródło zdjęcia wskazuje na rosyjskie, a nie brytyjskie jego pochodzenie.

Źródło: Twitter
Teza:
W Anglii wydano broszurę, która zachęcała dzieci, aby nie bały się pedofilów

Rosyjskie pochodzenie broszury o pedofilii

Pierwszą uwagę przykuwa zdjęcie broszury, wokół której rozrzucono kredki. Kompozycja ta sugestywnie podkreśla, że ulotka jest skierowana do najmłodszych. Odwrotne wyszukiwanie obrazem prowadzi do najstarszej publikacji omawianej grafiki na rosyjskim portalu społecznościowym vKontakte, a konkretnie do profilu poświęconego Sankt-Petersburgowi „City SPb”.

W poście z 8 sierpnia pokazano wszystkie strony broszury oraz umieszczono następujący opis:

Nie ma już problemów, a Wielka Brytania martwi się teraz o uczucia pedofilów (to nie jest żart).

Rosyjski urlopowicz w Europie natknął się na broszurę o tym, jak postępować z pedofilem. Jest on przeznaczony dla dzieci.

Oto tłumaczenie kilku punktów:

– NIE WOLNO krzyczeć ani płakać. Możesz obrazić daną osobę;
– Nie nazywaj go pedofilem. To może być tak samo obraźliwe jak słowo n!
– Postaraj się go lepiej poznać. On po prostu chce poznać nowych przyjaciół, takich jak ty!

Koniec.

Portal nie wyjaśnił, w jaki sposób rzekomy rosyjski turysta natknął się w Wielkiej Brytanii na broszurę przeznaczoną dla dzieci.

City SPb o broszurze
Źródło: vk.com/City SPb

Wpis został wyświetlony ponad 16 tysięcy razy. Tego samego dnia te same zdjęcia opublikował rosyjski profil Ведомство na Telegramie, który ma ponad 47.5 tys. obserwujących. W Internecie, poza jednym egzemplarzem na rosyjskich stronach, nie można odnaleźć innej wersji tej ulotki, ani chociażby wzmianki o niej.

Błąd ortograficzny

Mimo iż broszura została rzekomo wydana w Wielkiej Brytanii, to najważniejsze w niej słowo – pedofil, napisane jest w wersji amerykańskiej – pedophile. Tymczasem według Cambridge Dictionary poprawna, brytyjska forma tego słowa to paedophile. Autorzy wydruku użyli zatem słowa w zapisie anglosaskim, co wydaje się dosyć podstawowym błędem, biorąc pod uwagę tematykę ulotki.

Cambridge Dictionary
Źródło: Cambridge Dictionary

Broszura to element rosyjskiej propagandy

15 sierpnia rosyjska telewizja Tsargrad opublikowała artykuł zatytułowany „Brytyjskie dzieci uczą się zapraszać pedofilów do domu”. Redaktorem naczelnym tego kanału był główny ideolog Kremla, Aleksandr Dugin.

W publikacji czytamy:

Warto zauważyć, że promocja legalizacji pedofilii na Zachodzie nie jest odosobnionym przypadkiem, ale celowym wektorem ciężkiej pracy zboczonych lobbystów. My w Rosji nie potrzebujemy takich „wartości” – przemoc wobec naszych dzieci jest kategorycznie nie do przyjęcia.

Powyższe informacje jednoznacznie wskazują to, że omawiana broszura jest kolejnym przykładem skierowanej do wewnątrz kremlowskiej kampanii propagandowej, która ma na celu zdyskredytowanie Zachodu jako moralnie zepsutego świata.

Posty z fałszywą broszurą były publikowane przez konta węgierskie, hiszpańskie, a nawet na amerykańskim portalu 9GAG.

Faktyczne rekomendacje w UK – PANTS (Zasada bielizny)

Prawdziwa kampania edukacyjna ucząca, w jaki sposób chronić najmłodszych w Wielkiej Brytanii, wygląda zupełnie inaczej niż przedstawiła to rosyjska propaganda. National Society for the Prevention of Cruelty to Children (NSPCC), brytyjska organizacja charytatywna, która od 130 lat zajmuje się ochroną dzieci, przygotowała 5 zasad, których przestrzeganie ma zapewnić bezpieczeństwo dzieciom.

NSPCC przygotowała materiały dydaktyczne dla nauczycieli, dzięki którym mogą uczyć dzieci, w jaki sposób powinny zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi. Zbiór zasad określono jako reguły PANTS (pol. „majtki”).

Zasady PANTS
Źródło: nspcc.org.uk

Tłumaczenie:

  • Prywatne części ciała są prywatne
  • Zawsze pamiętaj, że twoje ciało należy do ciebie
  • Nie oznacza nie
  • Mów o sekretach, które cię niepokoją
  • Mów o tym, ktoś może ci pomóc

Stowarzyszenie nawiązało współpracę z wydawnictwem dla dzieci Penguin and Ladybird, w wyniku której stworzono bajkę „Pantosaurus” dla dzieci w wieku 4-8 lat. Jej bohater pokazuje dzieciom, w jaki sposób powinni zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi ludźmi według zasad PANTS.

Pantosaurus
Źródło: nspcc.org.uk

Podsumowanie

Źródłem domniemanej angielskiej broszury są zdjęcia opublikowane w rosyjskich mediach społecznościowych przez rzekomego, anonimowego turystę z Rosji. Ulotka ta wpasowuje się w kremlowską akcją propagandową mającą na celu ukazanie „zgnilizny moralnej” obywateli zachodnich państw. Działanie to skierowane jest głównie do wewnętrznego odbiorcy, jednak jak widać na wspomnianych przykładach, trafia też na podatny grunt w Polsce.

Źródła

Reuters: https://www.reuters.com/world/europe/who-is-alexander-dugin-russian-nationalist-whose-daughter-died-car-bomb-attack-2022-08-21/

Cambridge Dictionary: https://dictionary.cambridge.org/pl/dictionary/english/paedophile

NSPCC: https://www.nspcc.org.uk/keeping-children-safe/support-for-parents/pants-underwear-rule/

NSPCC https://learning.nspcc.org.uk/research-resources/schools/pants-teaching?_ga=2.31361791.1960807045.1548258209-1961027947.1541693109

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl