Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Premier Morawiecki i deepfake. Wyjaśniamy nieścisłości.

Premier Morawiecki i deepfake. Wyjaśniamy nieścisłości.

Na niedawnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany o list otwarty 50 ambasadorów w sprawie trwających napięć wokół praw osób LGBT+. Na tej konferencji, premier Morawiecki niewłaściwie użył pojęcia “deepfake”.

Premier winą za całe zamieszanie obarczył aktywistę Barta Staszewskiego, który w miejscowościach deklarujących bycie „strefami wolnymi od LGBT” zawieszał charakterystyczne tabliczki. O sprawie pisaliśmy już tutaj.

Nie odnosimy się w tym artykule do meritum słów premiera Morawieckiego, lecz prostujemy błędne użycie pojęcia „deepfake” w kontekście wspomnianego happeningu.

O akcji Staszewskiego premier wypowiedział się tak:

„Powiedzieć fake news o czymś takim to zdecydowanie za mało powiedzieć. (…) To był deepfake, to był bardzo głęboki fake, zastosowany przez człowieka, jestem przekonany o tym, jest obcy środowiskom mniejszości seksualnych, bo oni wiedzą, że mogą w Polsce maszerować bez przeszkód, mogą demonstrować swoje racje.”

Premier na koniec dodał również:

„A więc jeśli uczciwość tutaj jest ważną wartością to apeluję do wszystkich, żeby zobaczyli na ten fake news, na ten deepfake i przekazali do różnych miejsc w Europie, że to była kompletna mistyfikacja.”

Niestety najwyraźniej premier nie do końca zrozumiał, czym jest deepfake. Nie chodzi o „mocniejszy fake news”, również tłumaczenie tego pojęcia na język polski jako „głęboki fake” sugeruje nieprawidłowe znaczenie.

Deepfake jest zaawansowaną techniką manipulacji materiałami wideo, która przy użyciu sztucznej inteligencji pozwala na generowanie bardzo podobnych do oryginału postaci w zupełnie nowym kontekście, lub podmienianie twarzy osób na filmach. Tematykę deepfake poruszaliśmy już w grudniu zeszłego roku.

Jak wygląda i powstaje deepfake?

Krok po kroku wyjaśnia to Jakub Mrugalski, podszywając się pod byłego ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego:

Tej techniki użyto między innymi w “Irlandczyku”, by odmłodzić Roberta DeNiro:

Po deepfake sięgają często fani filmów, dzięki czemu możecie zobaczyć Harrisona Forda w “Solo”:

Podsumowanie

Premier lub osoba, która odpowiada za przygotowanie jego odpowiedzi wykazała się nieznajomością pojęcia „deepfake”. W rzeczywistości technologia “deepfake” ma ogromny potencjał dezinformacyjny, zwłaszcza w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji. Nie jest jednak powiązana ze strefami wolnymi od LGBT.

Źródła

Ambasada USA: https://pl.usembassy.gov/pl/list_otwarty/

Fakenews.pl: https://fakenews.pl/blog/lawinowo-rosnie-liczba-filmow-wykorzystujacych-deepfake/

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl