Czy żółte tabliczki „strefa wolna od LGBT” są prawdziwe?

Czy żółte tabliczki „strefa wolna od LGBT” są prawdziwe?

Czy żółte tabliczki „strefa wolna od LGBT” są prawdziwe i faktycznie wiszą w takich miejscowościach jak w Świdnik, Końskowola, Puławy i Niedrzwica Duża? To pytanie cały czas pojawia się w sieciach społecznościowych po akcji znanego lubelskiego aktywisty, Barta Staszewskiego. Przyjrzyjmy się kilku wpisom na polskich i zagranicznych kontach w sieciach społecznościowych:

Tabliczki "strefa wolna od LGBT"
Źródło: https://twitter.com/jiminssi_16/status/1222282530205945857

Najpierw tabliczki przed miastami typu „strefa wolna od lgbt”, a teraz rasizm w stosunku do człowieka innego koloru skóry…
Polskie społeczeństwo jest okropne i dlatego młode pokolenie coraz częściej chce wyjeżdżać z kraju. (…)

Tabliczki "strefa wolna od lgbt"
Źródło: https://twitter.com/DanielSleboda/status/1223238122420494336

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI.!!! PAMIĘTAJMY, KTO WIESZA I ZA CZYIM PRZYZWOLENIEM TABLICZKI:” STREFA WOLNA OD LGBT”. SĄ TAKIE MIASTA. TYLKO PAMIĘTAJMY ,” WŁADZA ” , TO NIE MIESZKAŃCY.

Informacja o rzekomych tabliczkach, miała też swoje echa za granicą naszego kraju. Wpis na ten temat udostępnił Guy Verhofstadt, przywódca liberałów w Parlamencie Europejskim:

Guy Verhofstadt LGBT Free Zones
Źródło: https://twitter.com/guyverhofstadt

W związku z faktem, że w polskim internecie, nadal pojawiają się błędne informacje na temat żółtych tabliczek „strefa wolna od LGBT”, sprawdziliśmy tę informację. Byliśmy pierwszym medium w Polsce, które jasno i czytelnie napisało, że jest to:

Fake news

Informacje powyżej są fałszywe.

Nie, żółte tabliczki „strefa wolna od LGBT” nie wiszą we wspomnianych miejscowościach. To element instalacji artystycznej lubelskiego aktywisty, Barta Staszewskiego. Bart postanowił wykonać serię zdjęć z tabliczkami „strefa wolna od LGBT” w gminach, gdzie samorządy przyjęły kontrowersyjną uchwałę sprzeciwiającą się „ideologii LGBT”. Staszewski początkowo nigdzie nie napisał, że to pewien rodzaj happeningu. To spowodowało rozpowszechnienie fake news na wspomniany temat. Należy zaznaczyć, że tylko post na facebooku, ma poprawnie zmienioną treść i informuje o symbolicznym wymiarze akcji. Publikacja na Twitterze (gdzie treści nie można modyfikować już po dodaniu), nadal ma bardzo dwuznaczny wydźwięk:

Bart Staszewski - Twitter
Źródło: https://twitter.com/BartStaszewski/status/1220272884578508800

W wersji angielskiej facebookowego posta nadal brak informacji, że tabliczki były dokręcone, w wymienionych miejscowościach na czas ich sfotografowania:

Bart Staszewski - Facebook
Źródło: https://www.facebook.com/bartstaszewskiaktywista/posts/147936899987435

Absolutnie nie zaskakuje więc fakt, że niektóre zagraniczne media źle zrozumiały przekaz. Co na ten temat mówi sam zainteresowany? W wywiadzie dla TVN 24 tak tłumaczy manipulacje:

Zaznaczyłem, że jest to symboliczna tablica, która jest odpowiedzią na uchwały samorządów. Później się okazało, że to przerosło wszelkie oczekiwania

AFP natomiast przytacza taką wypowiedź aktywisty:

Znaki drogowe to moja symboliczna odpowiedź na uchwały samorządów. Zdjęcia mieszkańcom zrobiłem na ich tle. To prawdziwe, pełnowymiarowe tabliczki, które zamówiłem w firmie produkującej znaki drogowe
(..)
Mam nadzieje, że dosłowność mojego projektu pozwoli ludziom zrozumieć zło, z którym mamy do czynienia, że obłudne jest mówienie o ideologii kiedy wiadomo, że chodzi o zwykłych mieszkańców.

Podsumowanie

Same uchwały mają dotyczyć mgliście sprecyzowanej „ideologii LGBT”. Osoby ze społeczności LGBT+ jasno dają do zrozumienia, że coś takiego jak „ideologia LGBT” nie istnieje.  Środowisko LGBT+ uważa, że uchwały stygmatyzują konkretne osoby, a nie ideologię. Happening Barta Staszewskiego wydaje się więc uzasadniony. W świecie ogarniętym dezinformacją sporo osób jednak nie zrozumiało przekazu i traktuje te tabliczki dosłownie, mylnie sądząc, że one we wspomnianych w tym artykule miejscowościach, zostały trwale powieszone. W tym kontekście informacja o tabliczkach „strefa wolna od LGBT” to fake news.

Źródła: Facebook, Twitter, TVN24, AFP

Karol Orzeł 184 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.