Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Grant Wahl zmarł wskutek pękniętego tętniaka aorty

Grant Wahl zmarł wskutek pękniętego tętniaka aorty

Grant Wahl, popularny dziennikarz sportowy, zmarł podczas meczu mistrzostw świata w Katarze między Argentyną a Holandią. Niestety znów śmierć znanej osoby stała się przyczynkiem do szerzenia teorii spiskowych. Natychmiast w mediach społecznościowych pojawiły się twierdzenia, które jako przyczynę zgonu przedstawiały przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Po raz kolejny okazują się one niezgodne z rzeczywistością.

Teza:
Grant Wahl zmarł z powodu przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Przy okazji pierwszych doniesień prasowych o nagłej śmierci Granta Wahla natychmiast w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się twierdzenia sugerujące, że zgon był spowodowany przyjęciem szczepionki przeciw COVID-19. Jako przykład może posłużyć ten wpis.

Nie ma dowodów na to, by Grant Wahl zmarł z powodu przyjęcia szczepionek
Źródło: twitter.com

Jednak omawiane narracje widoczne były szczególnie mocno w komentarzach pod popularnymi postami informującymi o śmierci dziennikarza. Przykładem może być chociażby ten wpis portalu Sport.pl na Facebooku. Wielu komentujących, pomimo braku jakichkolwiek dowodów, dopatruje się przyczyny śmierci Wahla w przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19.

Nie ma dowodów na to, by Grant Wahl zmarł z powodu przyjęcia szczepionek
Źródło: facebook.com

Okoliczności zdarzenia

Grant Wahl zasłabł na trybunie prasowej podczas dogrywki meczu Argentyna-Holandia w piątek 9.12.2022 roku. Jak wskazują dziennikarze, którzy przebywali obok niego w tym czasie, pomoc ze strony służb medycznych nadeszła szybko. Niestety, na stadionie nie było dostępu do defibrylatora, co zostało skrytykowane przez Toma Glancy’ego, świadka zdarzenia oraz korespondenta The Times. Wahl był reanimowany przez około 20 minut, a następnie został przewieziony do szpitala, gdzie stwierdzono jego zgon.

Czy Grant Wahl był zaszczepiony?

Grant Wahl nigdy nie ukrywał tego, że przyjął szczepienia przeciw COVID-19. Na swoim Twitterze informował o przyjęciu zarówno pierwszej, jak i drugiej dawki, jak również dawki przypominającej. Zachęcał też do tego innych. Jego żoną była Céline Gounder, lekarz i specjalistka z zakresu chorób zakaźnych. Była ona członkinią zespołu doradczego prezydenta USA Joe Bidena w sprawie COVID-19. Podobnie jak mąż, również zachęcała do przyjmowania szczepionek.

Nie ma dowodów na to, by Grant Wahl zmarł z powodu przyjęcia szczepionek
Źródło: twitter.com

Choroba Wahla

Podstawowym faktem, który pomijają konta spiskowe w mediach społecznościowych, jest to, że dziennikarz był chory przez ostatnie dni swojego życia. Jak sam wspominał na swojej stronie 6.12.2022 roku:

Moje ciało w końcu się złamało. Trzy tygodnie krótkiego snu, duży stres i mnóstwo pracy mogą do tego doprowadzić. To, co było przeziębieniem przez ostatnie 10 dni, zmieniło się w coś poważniejszego w noc meczu USA-Holandia i czułem, jak moja górna część klatki piersiowej odczuwa nowy poziom nacisku i dyskomfortu. Nie miałem COVID (testuję się tutaj regularnie), ale poszedłem dziś do kliniki medycznej w głównym centrum medialnym, gdzie usłyszałem, że prawdopodobnie mam zapalenie oskrzeli. Dali mi dużo antybiotyków i trochę silnego syropu na kaszel, a już kilka godzin później czułem się trochę lepiej.

Jednak dzień przed swoją śmiercią dziennikarz w swoim podkaście stwierdził, że wcale nie czuje się lepiej i znowu musiał udać się do lekarza. Powiedział, że kaszlał bardzo dużo i intensywnie.

Czy do zgonu mogło przyczynić się szczepienie przeciw COVID-19?

Jak wskazała żona Wahla, jego sekcja zwłok wykazała, że zmarł z powodu pęknięcia tętniaka aorty. Nie ma więc najmniejszego wskazania do tego, aby wiązać zgon Wahla ze szczepieniami. Konta w mediach społecznościowych powielające dezinformacyjne narracje żerują na śmierci dziennikarza, aby zdobywać popularność i zasięgi. Wszystkie te twierdzenia należy uznać za fałszywe.

Warto również wskazać, że informację o przyjęciu dawki przypominającej Wahl przekazał w lutym tego roku, więc wiele miesięcy temu. Od tego czasu nic nie wskazywało na to, by zmagał się z działaniami niepożądanymi szczepień.

Przypisywanie szczepionkom odpowiedzialności za gwałtowne śmierci różnych osób nie jest niczym nowym. Opisywaliśmy takie przypadki już wielokrotnie na łamach FakeNews.pl. Szczególnie popularne jest zrzucanie na szczepienia odpowiedzialności za zawały mięśnia sercowego. Narracje te również związane były w znacznej mierze ze światem sportu. Pod koniec 2021 roku Grzegorz Płaczek twierdził, że wśród sportowców drastycznie wzrosły przypadki zawałów. Jak wykazaliśmy w naszej analizie, nie było to prawdą, a dane użyte do szerzenia tych narracji były zmanipulowane. Również w przypadku piłkarza Christina Eriksena, który miał atak serca podczas meczu, próbowano doszukiwać się związku ze szczepieniami przeciw COVID-19. Nawet pomimo tego, że w tamtym momencie zawodnik nie był zaszczepiony.

Grant Wahl i jego aktywizm

Grant Wahl zdobył szczególną popularność podczas próby wejścia na stadion w Ar-Rajjan w koszulce z kolorami tęczy, aby pokazać wsparcie dla społeczności LGBT+. Miało to miejsce podczas meczu USA-Walia. W konserwatywnym kraju islamskim spotkało się to ze sprzeciwem, a dziennikarz został zatrzymany, choć tylko na 25 minut. FIFA wystosowała oficjalne przeprosiny w związku z incydentem.

Cała sytuacja doprowadziła do pojawienia się hipotezy, że za śmierć Wahla odpowiedzialna jest osoba trzecia. Miała ona zabić dziennikarza w zemście za jego aktywizm. Teoria ta również jest powielana w mediach społecznościowych, gdzie udostępniane jest nagranie Erica Wahla, geja i brata Granta. Stwierdza on w nim, że według niego dziennikarz nie zmarł z powodów naturalnych, tylko został zamordowany.

Jednak już dwa dni po śmierci swojego brata Eric przekazał na swoim Twitterze, że nie może być pewien przyczyny śmierci Granta. Potwierdził również, że krążące w social mediach wideo nagrał pod wpływem szoku i silnych emocji. Poinformował, że czeka na ostateczne wyniki sekcji zwłok i wierzy w amerykańskich lekarzy, którzy na pewno dostarczą odpowiedzi na pytania, jakie zadaje sobie rodzina zmarłego. Jak stwierdził Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu, w momencie dostarczenia ciała do USA nie istniały żadne przesłanki świadczące o udziale osób trzecich. Dzięki przeprowadzonej sekcji zwłok wiemy już, że przyczyną zgonu było pęknięcie tętniaka aorty, więc należy wykluczyć wszelkie hipotezy o nienaturalnej śmierci Granta Wahla.

Podsumowanie

Grant Wahl zmarł niespodziewanie w wieku zaledwie 49 lat. Nic jednak nie wskazuje na to, by jego zgon miał cokolwiek wspólnego ze szczepieniami przeciw COVID-19. Dziennikarz chorował już od wielu dni i skarżył się na ostry kaszel oraz inne dolegliwości. Sekcja zwłok jednoznacznie wykazała, że śmierć nastąpiła wskutek pęknięcia tętniaka. Środowiska antyszczepionkowe jednak bardzo chętnie wykorzystują głośne zgony, szczególnie znanych osób, do szerzenia swojej dezinformacyjnej retoryki.

 

Źródła

Techarp: https://www.techarp.com/facts/grant-wahl-die-vaccine-sads/

ESPN: https://www.espn.com/espn/story/_/id/35221443/american-soccer-journalist-grant-wahl-dies-48-qatar

CNN: https://edition.cnn.com/2022/12/12/football/grant-wahl-remains-repatriated-autopsy/index.html oraz https://edition.cnn.com/2020/11/09/health/members-of-biden-covid-19-advisory-board/index.html

Marca: https://www.marca.com/en/world-cup/2022/12/12/6396c427e2704ec46a8b457d.html

Grant Wahl: https://grantwahl.substack.com/p/world-cup-daily-day-22

Sport.pl: https://www.sport.pl/mundial/7,154361,29246079,slynny-grant-wahl-zmarl-na-meczu-argentyna-holandia-jego.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Sport oraz https://www.sport.pl/mundial/7,154361,29263726,zona-granta-wahla-podala-przyczyne-jego-smierci-na-meczu-ms.html#s=BoxMMtCzol3

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl