Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Obcokrajowcy mogą od lat głosować we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim

Obcokrajowcy mogą od lat głosować we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim

5 października Ruch Narodowy zamieścił na swoim profilu na portalu Twitter wpis sugerujący, że władze Wrocławia wprowadziły nowe przepisy umożliwiające głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim przez obcokrajowców.  Dodatkowo na swoim koncie na Facebooku dodali następujący komentarz:

To bardzo groźny precedens, który może być zastosowany do przeprowadzenia wyborów samorządowych (…).

Sugestia narodowców jest fałszywa, gdyż od lat we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim, tak jak ma to miejsce w innych polskich miastach, głosować mogą wszyscy mieszkańcy danej miejscowości, bez względu na narodowość.

Ruch Narodowy o WBO
Źródło: Twitter/Ruch Narodowy
Teza:
Władze Wrocławia ustanowiły precedens, aby w budżecie obywatelskim mogli głosować imigranci.
Nasza ocena:

Wrocławski Budżet Obywatelski

Jak możemy przeczytać na stronie Urzędu Miasta Wrocławia, w 2013 roku wprowadzono pilotaż budżetu obywatelskiego, a od 2019 r. proces ten jest regulowany artykułem 5a ustawy o samorządzie gminnym oraz uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia z 13.09.2018 r. nr LXII/1440/18. Jednak prawo do głosowania w WBO od początku dotyczyło mieszkańców Wrocławia, bez obowiązku meldunku.

W rozdziale 7 uchwały miejskiej, w paragrafie 11 ust. 3. czytamy:

Prawo głosu ma każdy mieszkaniec Wrocławia.
Wrocław o WBO
Źródło: UM Wrocławia

Jak wyjaśnia Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej we wrocławskim magistracie, w artykule Gazety Wyborczej:

Mieszkańcem, zgodnie z Kodeksem Cywilnym, jest osoba przebywająca w danej miejscowości z zamiarem stałego pobytu. Więc biorąc pod uwagę np. uchodźcę, który mieszka we Wrocławiu i ma zamiar tu zostać, jest mieszkańcem Wrocławia i ma ustawowe prawo wziąć udział w głosowaniu w WBO. Takie są przepisy.

WBO a pomnik Stepana Bandery

W komentarzach pod postem narodowców pojawiła się sugestia, że wobec przyznania prawa do głosowania w WBO obywatelom Ukrainy, ci mogą zgłosić projekt pomnika Stepana Bandery, a następnie przegłosować jego powstanie.

Marcin o pomniku Bandery w WBO
Źródło: Twitter/Marcin

Wyjaśniamy, że to niemożliwe, gdyż jak czytamy na stronie wrocławskiego urzędu miejskiego, kwestia stawiania pomników należy do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej Wrocławia i przewidziana jest w tym celu specjalna procedura.

UM Wrocławia o WBO
Źródło: www.wroclaw.pl

W następnym komentarzu konto @Glov0 zasugerowało, że w ramach WBO powstaną “tablica pamiątkowa, ławka albo skwer imienia kogoś kogo niektórzy Ukraińcy szanują, a Polacy z wiadomych względów nie”.

Marcin o Banderze
Źródło: Twitter/Marcin

Również tutaj sytuacja wygląda inaczej, niż twierdzą komentujący. Budżet obywatelski nie ma nic wspólnego z nadawaniem nazw obiektom miejskim. Jak czytamy na stronie urzędu miejskiego, istnieje na to specjalna, oddzielna procedura z szeregiem obostrzeń. Wśród nich wymienia się m.in. warunek zachowania zgodności z tradycją i historią, a zwłaszcza z dziejami Wrocławia, oraz to, że nazwy “nie mogą zawierać elementów o negatywnym znaczeniu, w tym elementów wulgarnych, ośmieszających, poniżających, obrażających uczucia religijne oraz o zabarwieniu dyskryminującym”.

Użytkownik @Glov0 zastosował w swoich komentarzach sofizmat równi pochyłej.

Sofizmat równi pochyłej

Przy okazji pisania o rzekomym precedensie Narodowcy w swoim poście również zastosowali tę technikę erystyczną. Zasugerowali, że przyznanie prawa do głosowania w budżecie obywatelskim obcokrajowcom może przełożyć się na przyznanie im prawa do głosowania w wyborach samorządowych. Zgodnie z definicją tego sofizmatu:

Problem z tym wnioskowaniem polega na unikaniu samodzielnej analizy zagadnienia. Zamiast tego przedstawia się hipotetyczne, dramatyczne skutki zdarzeń. Ponieważ nie ma żadnych dowodów na zaistnienie takich skutków, jest to rodzaj odwołania się do emocji poprzez strach. W efekcie argument jest skażony bezpodstawnymi przypuszczeniami.

Ruch Narodowy o WBO
Źródło: Facebook/Ruch Narodowy

Głosowanie obcokrajowców w wyborach samorządowych

Sprawę dotyczącą uprawnień do głosowania dla obywateli Ukrainy wobec przyznania im numeru PESEL poruszaliśmy w artykule z marca 2022 roku. Kodeks Wyborczy przewiduje możliwość oddania głosu przez obcokrajowców w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach lokalnych, ale wyjątek ten dotyczy tylko obywateli Unii Europejskiej, a więc nie odnosi się do osób z obywatelstwem ukraińskim.

Podsumowanie

We Wrocławskim Budżecie Obywatelskim swój głos od zawsze mogli oddać wszyscy mieszkańcy tego miasta, bez względu na swoją narodowość. WBO nie ma żadnego związku z wyborami samorządowymi, natomiast nadawanie nazw obiektom miejskim regulują osobne uchwały rady miejskiej.

Narodowcy swoim wpisem bezzasadnie podsycają antyukraińskie nastroje, posługując się fałszem i manipulacją.

Źródła

UM Wrocławia: https://baw.um.wroc.pl/UrzadMiastaWroclawia/document/36503/Uchwala-LXII_1440_18

UM Wrocławia: https://bip.um.wroc.pl/artykuly/1045/wroclawski-budzet-obywatelski

UM Wrocławia: https://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/8660/nadawanie-nazw-ulicom-placom-i-innym-obiektom-miejskim-we-wroclawiu

Wroclaw.pl: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/pytania-i-odpowiedzi-wbo-2018

yourlogicalfallacyis.com: https://yourlogicalfallacyis.com/pl/rownia-pochyla

Gazeta Wyborcza: https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,28993180,narodowcy-po-10-latach-odkryli-ze-w-wbo-moga-glosowac-ukraincy.html

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl