Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Leżaki plażowe tylko dla zaszczepionych? Sprawdzamy

Leżaki plażowe tylko dla zaszczepionych? Sprawdzamy

Od kilku tygodni w mediach społecznościowych zaobserwować możemy krążące zdjęcia z leżakami plażowymi, na których napisane jest “zarezerwowane tylko dla zaszczepionych”. Sprawdzamy, czy rzeczywiście na plażach w Izraelu tworzy się specjalne strefy dla osób, które przyjęły szczepionkę. Informacje te weryfikował już wcześniej portal Knack.be oraz AFP Fact Check.

Teza:
Izrael wprowadził na plażach leżaki przeznaczone tylko dla osób zaszczepionych.
Nasza ocena:

Co jest fałszem?

W rzeczywistości, nikt nie wprowadził, ani nie planuje wprowadzić siedzisk tylko dla osób zaszczepionych na izraelskich plażach. Napis na leżaku był błędem w tłumaczeniu, które spowodowało całe nieporozumienie.

Co jest prawdą?

Faktycznie, na jednej z plaż w Tel Awiwie, pojawił się leżak z takim napisem.

Fotografie były podawane dalej w wielu miejscach. Cieszyły się sporym zainteresowaniem na Twitterze w języku angielskim, hiszpańskim czy francuskim. Wpisy prezentowały ten temat również na Reddicie. Oczywiście, w Polsce także pojawiły się omawiane zdjęcia. W social mediach przyrównywano zabieg tworzenia miejsc tylko dla zaszczepionych, do III Rzeszy czy Apartheidu.

leżaki-dla-zaszczepionych-1
Źródło: twitter.com

Analiza zdjęcia

Pierwszą rzeczą, jaka zwraca uwagę w przypadku tych leżaków plażowych, jest ich rozmiar. Zdają się być one znacznie większe niż ich standardowy rozmiar. Jak widzimy na zdjęciu po lewej, dorosła osoba w stosunku do nich jest znacznie mniejsza. Można stąd wysnuć wniosek, że najprawdopodobniej jest to jakiś rodzaj atrakcji turystycznej.

leżaki-dla-zaszczepionych-2
Źródło: facebook.com

Drugą kwestią jest język napisów, które znajdują się na leżakach. Pierwszy to oczywiście angielski, a drugi to hebrajski. Nad napisem “reserved for vaccinated only” (zarezerwowane tylko dla zaszczepionych – tłum. red.) widoczne jest logo. Jak ustalił portal Knack.be, prezentuje ono znak graficzny miasta Tel Awiw-Jafa. Hebrajski napis znajdujący się na drugim z leżaków brzmi “zaszczepieni w Tel Awiw-Jafa”.

Trzecie pytanie to miejsce, w którym znajdują się przedstawione leżaki. Portal Knack.be podaje, że na fotografiach widzimy plażę Frishman, znajdującą się Tel Awiwie. Jest to jedna z głównych, nadmorskich atrakcji turystycznych w tym mieście. Gigantyczne leżaki zostały ustawione tam w 2016 roku jako atrakcja turystyczna. W artykule Israel21c.org możemy zobaczyć zdjęcie burmistrza Tel Awiwu, Rona Huldaja bawiącego się na nich z dziećmi. Również The Guardian, w publikacji na temat Eurowizji 2019 prezentował je na zdjęciach. W każdym z tych przypadków napisy znajdujące się na leżakach reklamowały różne rzeczy.

leżaki-dla-zaszczepionych-3
Źródło: israel21c.org

Strefy tylko dla zaszczepionych?

Twierdzenia przekazywane w mediach społecznościowych, jakoby leżaki miały wskazywać na istnienie specjalnych stref dla osób zaszczepionych w Izraelu są nie do końca prawdziwe. Faktycznie angielski nadruk jasno stwierdza, że leżak jest “zarezerwowany tylko dla zaszczepionych”. Mimo to, hebrajski napis, znajdujący się na siedzisku obok ma zupełnie inny wydźwięk. Brzmi on “zaszczepieni w Tel Awiw-Jafa”. Skąd wynika rozbieżność?

Okazuje się, że słowa zostały źle przetłumaczone z hebrajskiego na angielski, powodując konsternację wśród osób przebywających na plaży. Jak przekazał rzecznik prasowy Tel Awiwu portalowi AFP Fact Check:

“The writing on the chairs represented part of a campaign to support vaccinations among the wider public. We made an error with regards to the wording and the message was interpreted differently than intended.”

Tłumaczenie:

„Napis na krzesłach stanowił część kampanii na rzecz wspierania szczepień wśród szerszej społeczności. Popełniliśmy błąd w sformułowaniu, a przesłanie zostało zinterpretowane inaczej niż zamierzano.”

Napis na leżakach został usunięty, a wkrótce potem zamieszczono tam nowy nadruk. Teraz w obydwu językach brzmi identycznie czyli “kocham Tel Awiw-Jafa”.

leżaki-dla-zaszczepionych-4
Źródło: factcheck.afp.com

Władze miasta, zapewniły również, że strefy przeznaczone tylko dla osób zaszczepionych nigdy nie istniały i w przyszłości nikt nie planuje ich utworzenia. Na koniec warto dodać, że Izrael wprowadził specjalne “Zielone Przepustki” (Green Pass – tłum. red.) dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Pozwalają one na dostęp do określonych miejsc i obiektów.

Podsumowanie

Napis jaki pojawił się na leżakach w nadmorskiej części Tel Awiwu wydaje się wyjątkowo niefortunny. Zwykły błąd w tłumaczeniu spowodował burzę w mediach społecznościowych i oskarżanie Izraela o prowadzenie polityki wykluczenia. Biorąc pod uwagę napiętą sytuację spowodowaną pandemią i kampanią szczepień, warto uważniej oraz rozsądniej podchodzić do tych zagadnień.

Źródła

Kanck.be: https://www.knack.be/nieuws/factcheck/factcheck-nee-u-ziet-geen-strandstoelen-die-gereserveerd-zijn-voor-gevaccineerden/article-longread-1707537.html?cookie_check=1614864573

AFP Fact Check: https://factcheck.afp.com/facebook-posts-misleadingly-claim-israel-reserves-beach-chairs-vaccinated-people-only

Israel21c.org: https://www.israel21c.org/pop-up-hotel-in-lifeguard-hut-opens-on-tel-aviv-beach/

Corona.health.gov.il: https://corona.health.gov.il/en/directives/green-pass-info/

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl