Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy to jest zebra z paskami w kształcie menory?

Czy to jest zebra z paskami w kształcie menory?

Chanuka to doroczne święto żydowskie trwające osiem dni i rozpoczynające się w tym roku 22 grudnia. Mniej więcej w tym okresie, pewne zdjęcie staje się bardzo popularne. Jest to zdjęcie zebry, której paski układają się w kształcie menory:

Zebra menora
Źródło: https://imgur.com/gallery/72jrph8

Menora to nazwa siedmioramiennego świecznika. W niektórych przypadkach określa się w ten sposób również świecznik chanukowy. Menora jest wymieniona w rozdziale 25 Księgi Wyjścia. Opisywana jest tam dokładna instrukcja wykonania świecznika podyktowana Mojżeszowi przez Boga:

Zrobisz też świecznik ze szczerego złota. Z tej samej bryły wykujesz świecznik wraz z jego podstawą i jego trzonem; jego kielichy, pąki i kwiaty będą z jednej bryły. Sześć ramion będzie wychodzić z jego boków; trzy ramiona świecznika z jednego jego boku i trzy ramiona świecznika z drugiego jego boku. Trzy kielichy kształtu kwiatów migdałowych z pąkami i kwiatami będą na jednym ramieniu, i trzy kielichy z pąkami i kwiatami kształtu kwiatów migdałowych – na drugim ramieniu. Tak będzie na sześciu ramionach wychodzących ze świecznika. 34 Na świeczniku zaś będą cztery kielichy kształtu kwiatów migdałowych z pąkami i kwiatami. A pąk jeden będzie pod dwoma wychodzącymi z niego ramionami z jednej bryły i pąk jeden pod dwoma [następnymi] ramionami świecznika z jednej bryły. Tak [niech będzie] pod sześcioma ramionami wychodzącymi ze świecznika. Pąki te i ramiona będą wychodzić z samego świecznika i będą [wykonane] z jednej bryły szczerego złota. I uczynisz siedem lamp, i ustawisz te lampy w ten sposób, ażeby oświecały tę stronę, która jest przed nimi. Szczypce też i naczynia do knotów uczynisz ze szczerego złota. Z talentu szczerego złota należy wykonać świecznik i wszystkie przybory należące do niego. Uważaj zaś pilnie, aby go wykonać według wzoru, jaki zobaczyłeś na górze.

Zdjęcie zebry rozpowszechniane jest z życzeniami szczęśliwej Chanuki. Głównie w zagranicznych serwisach i sieciach społecznościowych:

Zebra Menora życzy “Szczęśliwej Chanuki!”

Zebra Menora
Źródło: https://imgur.com/gallery/72jrph8

W polskim internecie zdjęcie wrzucone było w 2016 roku z podpisem “Koszerna Zebra”:

CDA - Koszerna zebra
Źródło: https://www.cda.pl/grafika/178564d3

Mamy czas świąteczny. To czas na trochę lżejsze fake newsy. Sprawdziliśmy zdjęcie powyżej. Sugerowanie, że gdzieś jest zebra, której paski układają się w kształcie menory to:

Zdjęcie zebry jest jak najbardziej prawdziwe. Paski w kształcie menory to jednak zręczna przeróbka. Oryginalne zdjęcie zebry pochodzi z serwisu iStock:

Zebra iStock
Źródło: https://www.istockphoto.com/mx/foto/cebra-en-grassland-gm172316805-4472396

Fotografia została wykonana w Parku Narodowym Krugera w Afryce Południowej. Przerobiona wersja krąży mniej więcej od roku 2012. Fałszywe wpisy wzbierają na sile w okresie poprzedzającym święto Chanuki. Chanuka nazywana również Świętem Świateł jest uznawana za jedno z najważniejszych i najradośniejszych świąt w judaizmie.

Źródła

Snopes, Wikipedia

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl