Narodowy test na przeciwciała SARS-CoV-2 na Słowacji. To manipulacja danymi.

Narodowy test na przeciwciała SARS-CoV-2 na Słowacji. To manipulacja danymi. Narodowy test na przeciwciała SARS-CoV-2 na Słowacji. To manipulacja danymi.
  • Porównywanie wyników niewielkiej grupy zbadanej testami RT-PCR i bardzo dużej grupy zbadanej testami antygenowymi oraz graficzne zestawienie obu rezultatów stanowi poważną manipulację.
  • Test narodowy, który rozpoczęła Słowacja, wciąż trwa.

Kolejnym ciekawym i wielokrotnie nam zgłaszanym argumentem osób sceptycznie nastawionych do pandemii SARS-CoV-2 stała się poniższa grafika zainspirowana wstępnymi wynikami słowackiego narodowego testu w kierunku  SARS-CoV-2. Słowacja w ubiegły weekend rozpoczęła masowe testowanie  wszystkich obywateli powyżej 10 roku życia testami antygenowymi, by określić ile osób może być zakażonych koronawirusem. Narodowe badanie ma zakończyć się w najbliższy weekend.

słowacja
odys bagin

Grafika na Facebooku została opatrzona takim komentarzem:

„WHO zaleciło testowanie PCR na całym pandemicznym globie i nie do spłacenia kredyty poprzez MFW i Bank Światowy.

Tymczasem Słowacja przeprowadziła wielki test 75% ludności. Ogłosiła dziś na stronie rządowej oficjalne dane. Nie badano mieszkańców testami PCR zalecanymi przez WHO i publikowanymi globalnie na codzień, tylko antygennymi (realna obecność aktywnego wirusa). Różnice są tak kolosalne i kompromitujące WHO, że można zrozumieć wybór Szwecji, która jako jedyna nie uznała testów PCR do walki z wirusem.

Z 10% zakażeń w testach PCR, Słowakom wyniki spadły do 1%. Poziom błędu sięgnął 90%.

Potwierdzono to, co niemieccy lekarze głosili, oraz jedyna mainstreamowa brytyjska dziennikarka na lajfie – Testy PCR dają tak błędne wyniki, że konsekwencje będą nieobliczalne nie tylko dla ludzi, ale również polityków.”

Jak powyższa grafika manipuluje danymi?

Przede wszystkim twierdzenie jakoby narodowy test ujawnił jakikolwiek „poziom błędu” jest nieprawdziwe. Wyniki również nie „spadły” z 10% do 1%. Autor grafiki wykazał wyjątkowy brak zrozumienia podstawowych zasad statystyki, lub dokonał celowej manipulacji.

Zestawienie dwóch, niepowiązanych danych

Porównywanie wyników testów wykonanych na wąskiej grupie podejrzewanej o zachorowanie (lub wykazującej objawy COVID-19) z wynikami testów większości populacji jest dużym nadużyciem.

Taką manipulację można porównać do zestawienia procentu przestępców w grupie recydywistów z procentem przestępców w całej populacji Polski. Podobnym przekłamaniem byłoby porównanie ilości urazów w wypadkach samochodowych wśród osób podróżujących samochodem i wśród wszystkich obywateli.

Jasne jest, że w pierwszej grupie pożądany procent okaże się znacznie wyższy, a takie zestawienie po prostu o niczym nie świadczy. Nie jest zatem również prawdą, iż wyniki „spadły” o 9%, czyli błąd sięgnął 90%. Można by mówić o spadku, gdyby wykonać ponowny test na tej samej grupie.

Testami RT-PCR przetestowano 858 000 ludzi, natomiast w badaniu testami antygenowymi wzięło udział 3,6 miliona, a docelowo przebadanych będzie ponad 4 miliony obywateli. Autor grafiki dokonał prostej manipulacji zestawiając ze sobą dwie zupełnie niepowiązane statystyki na dwóch grupach o skrajnie różnej wielkości i specyfice (zakażeni/wykazujący objawy vs. wszyscy).

Testy antygenowe wykazują zakażenie SARS-CoV-2

Testy antygenowe służą do określania, czy dana osoba w momencie badania jest nosicielem SARS-CoV-2. Osoby, które już przeszły infekcję nie wliczą się zatem do statystyk. Testy antygenowe są skuteczne do około tygodnia od pierwszych objawów COVID-19. Słowackie badanie narodowe wykryje zatem dość wąską grupę chorych. Ponadto nie wiemy, jakich dokładnie testów używa Słowacja. Ich skuteczność jest bardzo różna i może wahać się między 70-85%, dlatego każdorazowo, według zaleceń WHO tego typu testy powinno się potwierdzić testem RT-PCR, chyba że nie ma takiej możliwości. Przydatność samego badania narodowego jest zatem dyskusyjna, gdyż nie zapewni ono precyzyjnych danych, lecz raczej zobrazuje skalę problemu w dość ogólny sposób.

Badania w Szwecji

Autor odniósł się również do przykładu Szwecji, fałszywie sugerując, iż zrezygnowała z testów RT-PCR. W rzeczywistości Szwecja wciąż rutynowo korzysta z tego rodzaju testów w przypadku podejrzenia aktywnych zakażeń, a innego rodzaju testów (serologicznych, nie antygenowych jak Słowacja) używa wyłącznie do oceny jaki procent populacji wykazuje obecność przeciwciał, czyli przeszedł już infekcję.

Polecamy również wyjaśnienie Racjonalna.pl:

[DEBUNK] Dzisiaj trafiłem na taki oto mem, który dezinformuje ludzi (trafił do tysięcy osób). Pełen przekłamań i…

Opublikowany przez Racjonalna.pl Wtorek, 3 listopada 2020

 

Podsumowanie

Grafika jest bardzo poważną manipulacją, której założenie zbudowano na fałszywej tezie, by stworzyć całkowicie nieprawdziwy przekaz. Porównywanie niepowiązanych danych, badających dwie grupy o odmiennej specyfice i skrajnie różnej liczebności, a do tego w różny sposób, całkowicie zakłamuje rzeczywisty obraz problemu epidemii z którą obecnie boryka się Słowacja.

Źródła

Emergency Info from Swedish authorities https://www.krisinformation.se/en/hazards-and-risks/disasters-and-incidents/2020/official-information-on-the-new-coronavirus/tests-vaccine-and-treatments

Rząd Słowacji: https://korona.gov.sk/en/

Narodowy Test Słowacji: https://www.somzodpovedny.sk/

Racjonalna.pl: https://www.facebook.com/racjonalna.news/posts/200027821649560

Medicover https://www.medicover.pl/koronawirus/test-antygenowy/

Infodent24: https://www.infodent24.pl/newsdentpost/koronawirus-testy-antygenowe-skuteczne-w-70-85-proc,114621.html

Flisiak R., Parczewski M., Horban A. i wsp. Zalecenia diagnostyki I terapii zakażeń SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Zakaźnych

Michał Pawela 75 wpisów

    Analityk i miłośnik dalekich wypraw z plecakiem, najłatwiej spotkać go w krajach, które ministerstwa odradzają podróżnikom. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Fake newsy tropi z zamiłowania.