Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Narodowy test na przeciwciała SARS-CoV-2 na Słowacji. To manipulacja danymi

Narodowy test na przeciwciała SARS-CoV-2 na Słowacji. To manipulacja danymi

Kolejnym ciekawym i wielokrotnie nam zgłaszanym argumentem osób sceptycznie nastawionych do pandemii SARS-CoV-2 stała się poniższa grafika zainspirowana wstępnymi wynikami słowackiego narodowego testu w kierunku  SARS-CoV-2. Słowacja w ubiegły weekend rozpoczęła masowe testowanie  wszystkich obywateli powyżej 10 roku życia testami antygenowymi, by określić ile osób może być zakażonych koronawirusem. Narodowe badanie ma zakończyć się w najbliższy weekend.

słowacja
odys bagin

Grafika na Facebooku została opatrzona takim komentarzem:

„WHO zaleciło testowanie PCR na całym pandemicznym globie i nie do spłacenia kredyty poprzez MFW i Bank Światowy.

Tymczasem Słowacja przeprowadziła wielki test 75% ludności. Ogłosiła dziś na stronie rządowej oficjalne dane. Nie badano mieszkańców testami PCR zalecanymi przez WHO i publikowanymi globalnie na codzień, tylko antygennymi (realna obecność aktywnego wirusa). Różnice są tak kolosalne i kompromitujące WHO, że można zrozumieć wybór Szwecji, która jako jedyna nie uznała testów PCR do walki z wirusem.

Z 10% zakażeń w testach PCR, Słowakom wyniki spadły do 1%. Poziom błędu sięgnął 90%.

Potwierdzono to, co niemieccy lekarze głosili, oraz jedyna mainstreamowa brytyjska dziennikarka na lajfie – Testy PCR dają tak błędne wyniki, że konsekwencje będą nieobliczalne nie tylko dla ludzi, ale również polityków.”

Teza:
Z 10% zakażeń w testach PCR, Słowakom wyniki spadły do 1%. Poziom błędu sięgnął 90%.

Jak powyższa grafika manipuluje danymi?

Przede wszystkim twierdzenie jakoby narodowy test ujawnił jakikolwiek „poziom błędu” jest nieprawdziwe. Wyniki również nie „spadły” z 10% do 1%. Autor grafiki wykazał wyjątkowy brak zrozumienia podstawowych zasad statystyki, lub dokonał celowej manipulacji.

Zestawienie dwóch, niepowiązanych danych

Porównywanie wyników testów wykonanych na wąskiej grupie podejrzewanej o zachorowanie (lub wykazującej objawy COVID-19) z wynikami testów większości populacji jest dużym nadużyciem.

Taką manipulację można porównać do zestawienia procentu przestępców w grupie recydywistów z procentem przestępców w całej populacji Polski. Podobnym przekłamaniem byłoby porównanie ilości urazów w wypadkach samochodowych wśród osób podróżujących samochodem i wśród wszystkich obywateli.

Jasne jest, że w pierwszej grupie pożądany procent okaże się znacznie wyższy, a takie zestawienie po prostu o niczym nie świadczy. Nie jest zatem również prawdą, iż wyniki „spadły” o 9%, czyli błąd sięgnął 90%. Można by mówić o spadku, gdyby wykonać ponowny test na tej samej grupie.

Testami RT-PCR przetestowano 858 000 ludzi, natomiast w badaniu testami antygenowymi wzięło udział 3,6 miliona, a docelowo przebadanych będzie ponad 4 miliony obywateli. Autor grafiki dokonał prostej manipulacji zestawiając ze sobą dwie zupełnie niepowiązane statystyki na dwóch grupach o skrajnie różnej wielkości i specyfice (zakażeni/wykazujący objawy vs. wszyscy).

Testy antygenowe wykazują zakażenie SARS-CoV-2

Testy antygenowe służą do określania, czy dana osoba w momencie badania jest nosicielem SARS-CoV-2. Osoby, które już przeszły infekcję nie wliczą się zatem do statystyk. Testy antygenowe są skuteczne do około tygodnia od pierwszych objawów COVID-19. Słowackie badanie narodowe wykryje zatem dość wąską grupę chorych. Ponadto nie wiemy, jakich dokładnie testów używa Słowacja. Ich skuteczność jest bardzo różna i może wahać się między 70-85%, dlatego każdorazowo, według zaleceń WHO tego typu testy powinno się potwierdzić testem RT-PCR, chyba że nie ma takiej możliwości. Przydatność samego badania narodowego jest zatem dyskusyjna, gdyż nie zapewni ono precyzyjnych danych, lecz raczej zobrazuje skalę problemu w dość ogólny sposób.

Badania w Szwecji

Autor odniósł się również do przykładu Szwecji, fałszywie sugerując, iż zrezygnowała z testów RT-PCR. W rzeczywistości Szwecja wciąż rutynowo korzysta z tego rodzaju testów w przypadku podejrzenia aktywnych zakażeń, a innego rodzaju testów (serologicznych, nie antygenowych jak Słowacja) używa wyłącznie do oceny jaki procent populacji wykazuje obecność przeciwciał, czyli przeszedł już infekcję.

Polecamy również wyjaśnienie Racjonalna.pl:

[DEBUNK] Dzisiaj trafiłem na taki oto mem, który dezinformuje ludzi (trafił do tysięcy osób). Pełen przekłamań i…

Opublikowany przez Racjonalna.pl Wtorek, 3 listopada 2020

 

Podsumowanie

Grafika jest bardzo poważną manipulacją, której założenie zbudowano na fałszywej tezie, by stworzyć całkowicie nieprawdziwy przekaz. Porównywanie niepowiązanych danych, badających dwie grupy o odmiennej specyfice i skrajnie różnej liczebności, a do tego w różny sposób, całkowicie zakłamuje rzeczywisty obraz problemu epidemii z którą obecnie boryka się Słowacja.

Źródła

Emergency Info from Swedish authorities https://www.krisinformation.se/en/hazards-and-risks/disasters-and-incidents/2020/official-information-on-the-new-coronavirus/tests-vaccine-and-treatments

Rząd Słowacji: https://korona.gov.sk/en/

Narodowy Test Słowacji: https://www.somzodpovedny.sk/

Racjonalna.pl: https://www.facebook.com/racjonalna.news/posts/200027821649560

Medicover https://www.medicover.pl/koronawirus/test-antygenowy/

Infodent24: https://www.infodent24.pl/newsdentpost/koronawirus-testy-antygenowe-skuteczne-w-70-85-proc,114621.html

Flisiak R., Parczewski M., Horban A. i wsp. Zalecenia diagnostyki I terapii zakażeń SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Zakaźnych

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl