POLREGIO, Zakopane i.. Nowa Zelandia

POLREGIO, Zakopane i.. Nowa Zelandia

POLREGIO zdecydowało się promować trasę Nowy Targ – Zakopane zdjęciem .. z Nowej Zelandii. Marek Juśkiewicz, dziennikarz i reporter, podesłał na Twitterze takie znalezisko:

29 lipca firma umieściła na Twitterze wpis, w którym reklamowała połączenie pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem zdjęciem … najwyższego szczytu w Nowej Zelandii. Oto cały wpis POLREGIO:

Codziennie pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem kursują pociągi Podhalańskiej Kolei Regionalnej. To doskonały sposób na ominięcie zakorkowanych dróg czy znalezienie tańszej bazy noclegowej. Tylko 5,60 zł kosztuje bilet łączony pociąg+autobus w Zakopanem.

polregio nowa zelandia
Źródło: https://twitter.com/POLREGIO_PL/status/1153655765346988032

Zdjęcie, które zostało użyte we wpisie to oczywiście nie jest Zakopane. Na fotografii znajduje się Góra Cooka (zwana również jako Aoraki), położona w Alpach Południowych. Jej wysokość wynosi 3724 m. Nazwa została nadana na cześć kapitana Jamesa Cooka, który dotarł do Nowej Zelandii w 1770 roku. Natomiast wg. Wikipedii, maoryskie określenie pochodzi z legendy iwi Ngāi Tahu zamieszkującej Wyspę Południową. Aoraki miał być jednym z trzech synów Ojca Niebios, który zamienił się w skałę.

Historia Zdjęcia

Po informacji dziennikarza, postanowiliśmy przejrzeć trochę historię samego zdjęcia. Okazuje się, że w internecie jest ono masowo wykorzystywane. Pierwsze kilka rezultatów z góry, to zdjęcie które zostało użyte właśnie przez POLREGIO:

polregio nowa zelandia

Każdy z serwisów, który zdecydował się je użyć, nie podał autorstwa. Portale, które sprzedają fotografie na swoich stronach, nie mają go w swojej ofercie. Postanowiliśmy zatem przejrzeć “wschodnie” zasoby internetu. Wyszukiwarka Yandex znalazła masę podobnych ilustracji, w tym serwis (na wzór znanego Unsplash), gdzie autor twierdzi, że to jego zdjęcie. W dodatku udostępnia je do użytku komercyjnego. Nie ma potrzeby jakiegokolwiek oznaczania. Tłumaczy to dużą popularność zdjęcia na różnych stronach.

polregio nowa zelandia

Autorem fotografii jest Okan DURAN (@SkandaL) z Turcji.

Podsumowanie

Zdjęcie jest przepiękne. To nie ulega wątpliwości. Mamy jednak dużo równie pięknych fotografii naszych polskich Tatr. Dlaczego POLREGIO szukało tak daleko? Na to firma musi odpowiedzieć chyba sama 🙂

Komentarze

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.