Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

84 procent pediatrów w Holandii chce eutanazji dla dzieci?

84 procent pediatrów w Holandii chce eutanazji dla dzieci?

84 procent pediatrów w Holandii chce wprowadzenia eutanazji dla dzieci w wieku  od 1 do 12 lat. Taką informację podały portale religijne i prawicowe kilka dni temu. Wiadomość ta została również powielona przez wielu blogerów i influencerów. Oto kilka nagłówków:

Superstacja

Z raportu trzech holenderskich szpitali uniwersyteckich wynika, że 84 proc. pediatrów w tym kraju chce wprowadzenia eutanazji dla dzieci w wieku 1-12 lat. Dokument został przekazany niższej izbie parlamentu.
Jak wyjaśnia zajmujący się bioetyką portal BioEdge, obecnie holenderskie prawo dopuszcza eutanazję niemowląt do ukończenia przez nie 1 roku życia. Z kolei dzieci między 12 a 16 rokiem życia mogą zadecydować się na eutanazję, jeśli zgodzą się na to ich rodzice.

84 procent pediatrów chce eutanazji
Źródło: http://www.superstacja.tv/wiadomosc/2019-10-29/84-procent-pediatrow-chce-wprowadzenia-eutanazji-dla-dzieci-w-wieku-1-12-lat/

Gość Niedzielny

„Dzieci poniżej 12 roku życia też mają prawo do eutanazji” – twierdzą holenderscy lekarze. W sprawozdaniu złożonym przez trzy uniwersyteckie szpitale w niższej izbie parlamentu czytamy, że 84 procent holenderskich pediatrów uważa eutanazję w tej grupie wiekowej za konieczną. Ich zdaniem tak młody człowiek może świadomie zdecydować, że nie chce żyć. To pierwszy krok do zmiany prawa na bardziej liberalne, jak to miało już miejsce w Belgii.

84 procent pediatrów chce eutanazji
Źródło: https://www.gosc.pl/doc/5950390.Holenderscy-pediatrzy-chca-eutanazji-dla-dzieci-ponizej-12-roku

Vatican News

„Dzieci poniżej 12 roku życia też mają prawo do eutanazji” – twierdzą holenderscy lekarze. W sprawozdaniu złożonym przez trzy uniwersyteckie szpitale w niższej izbie parlamentu czytamy, że 84 procent holenderskich pediatrów uważa eutanazję w tej grupie wiekowej za konieczną. Ich zdaniem tak młody człowiek może świadomie zdecydować, że nie chce żyć. To pierwszy krok do zmiany prawa na bardziej liberalne, jak to miało już miejsce w Belgii.

84 procent pediatrów chce eutanazji
Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2019-10/holandia-chce-eutanazji-dla-dzieci-ponizej-12-roku-zycia.html

Przeanalizowaliśmy powyższe wiadomości i wypowiedzi. Stwierdziliśmy że część informacji jest:

Większość komentujących powołuje się na artykuł z bioetycznego portalu Bio Edge lub tłumaczą tekst z tego źródła, bez dokładnej analizy. Tymczasem w polskich dziennikach oraz w źródłowym artykule zagranicznym jest błąd w nagłówku, a potem jego sprostowanie. Nie wiadomo czy zostało to zrobione umyślnie (podbicie ruchu, klikalność) czy nieumyślnie. Fakt jest taki, że holenderski artykuł w BioEdge i polskie portale mają w leadzie i nagłówku podobny fake news:

84 proc. pediatrów w tym kraju [Holandia – dop. redakcji] chce wprowadzenia eutanazji dla dzieci w wieku 1-12 lat

Tymczasem to doniesienie jest dość nieprecyzyjne. Nie 84 procent pediatrów w Holandii ,tylko 84 procent przepytanych pediatrów, którzy mają do czynienia ze śmiercią nieuleczalnie chorych dzieci w trzech szpitalach, które przygotowały raport, czyli… 32 lekarzy. Jak więc widzimy, jest to dosyć specyficzna grupa ankietowanych, co w treści artykułu zostało wyjaśnione:

Źródło: https://www.bioedge.org/bioethics/most-dutch-paediatricians-want-euthanasia-for-kids-report

Tłumaczenie:

Liczba przepytanych lekarzy w ankiecie była niewielka. Każdego roku około 60 pediatrów jest świadkiem śmierci nieuleczalnie chorych dzieci. 38 pediatrów, z którymi przeprowadzono anonimowy wywiad, leczyło 359 poważnie chorych młodych pacjentów w ciągu ostatnich pięciu lat. W 46 z tych przypadków lekarze uważali, że eutanazja byłaby lepsza.

Złożony w izbie parlamentu raport też wspomina o ankietowanych lekarzach (a nie o wszystkich holenderskich pediatrach):

Eutanazja dzieci raport
Źródło: https://www.rijksoverheid.nl/binaries/rijksoverheid/documenten/rapporten/2019/09/28/medische-beslissingen-rond-het-levenseinde-bij-kinderen-1-12/medische-beslissingen-rond-het-levenseinde-bij-kinderen-1-12.pdf

Wolne tłumaczenie:

(..) 38 lekarzy wypełniło kwestionariusz. Grupa pediatrów, do której się zwrócono, została złożona z członków zespołów konsultacyjnych zapewniających opiekę nad dziećmi, gdzie zwrócono uwagę na różnorodność specjalizacji. Ponadto wielu lekarzy pracowało jako psychiatrzy osób niepełnosprawnych i dzieci.

Potwierdza to również tabela z wynikami ankiety w raporcie. 32 lekarzy (84% z 38) wyraziło swój przychylny stosunek do zmian w prawie dot. eutanazji dzieci:

Tabela - Eutanazja
https://www.rijksoverheid.nl/binaries/rijksoverheid/documenten/rapporten/2019/09/28/medische-beslissingen-rond-het-levenseinde-bij-kinderen-1-12/medische-beslissingen-rond-het-levenseinde-bij-kinderen-1-12.pdf

Cały raport można pobrać ze strony rządu holenderskiego.

Poniżej informacja dotycząca reszty dokumentu:

Raport dotyczący przerywania życia dzieci w wieku od 1 do 12 lat niedawno został złożony w niższej izbie holenderskiego parlamentu przez trzy szpitale w których pracują wspomnieni wyżej ankietowani lekarze. W chwili obecnej eutanazja dzieci w wieku od 1 do 12 lat jest zabroniona, ponieważ nie uznaje się ich za kompetentne prawnie.
Dzieci w wieku od 12 do 16 lat mogą zdecydować się na eutanazję za zgodą rodziców.

Eduard Verhagen jest profesorem, adwokatem i dyrektorem medycznym oddziału pediatrii w University Medical Center Groningen (UMCG).  Jest orędownikiem eutanazji poniżej 12 roku życia w ekstremalnie ciężkich sytuacjach. Według niego, od pięciu do dziesięciu holenderskich dzieci będzie się mogło kwalifikować do takiej eutanazji każdego roku. Oczywiście jeśli za raportem pójdą kroki legislacyjne:

Zwłaszcza w przypadku poważnie chorych dzieci, u których w fazie śmierci może wystąpić wiele bólu i cierpienia, a proces śmierci może trwać tygodniami, duża liczba rodziców i lekarzy pragnie przyspieszyć lub skrócić ten proces

Z kolei Tim Vis, prawnik kryminalny, napisał w de Volkskrant, że:

(..) istnieją silne argumenty przemawiające za eutanazją w przypadku dzieci poniżej 12 roku życia. Holandia jest zaangażowana w Międzynarodową Konwencję Praw Dziecka. Traktat ten nie tylko stanowi, że we wszystkich czynnościach dotyczących dzieci interesy dziecka są „pierwszym kryterium” (art. 3), ale zawiera także zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania (art. 37)

Holenderskie Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia Życia (NVVE) popiera ideę:

(..) cierpienie nie jest związane z wiekiem. Dzieci doświadczają cierpienia tak samo jak dorośli. NVVE stwierdza, że ​​dzieci mają prawo do godnej śmierci. Lekarze, którzy wspierają w tym dziecko i rodziców, nie mogą być przeszkodą.

Podsumowanie

Kopiowanie artykułów zagranicznych nie zwalnia dziennikarzy od sprawdzenia faktów i logicznej analizy tego, co się kopiuje. Informacje podane przez polskie portale niesłusznie przypisują holenderskim pediatrom opinie, których nie wydali.

Źródła: BioEdge, DeVolksrant, government.nl

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl