Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Najpopularniejsze artykuły na fakenews.pl w 2019 roku

Najpopularniejsze artykuły na fakenews.pl w 2019 roku

Rok 2019 to dla naszego portalu czas pełen ekscytacji i przełomów. Czas przełomów, bo 28 września, czyli niespełna 3 miesiące temu, wystartowaliśmy z naszym serwisem. Ekscytacji, bo w tak krótkim czasie udało nam się mocno zaistnieć na rynku serwisów sprawdzających dezinformację w sieci, udało nam się zdobyć pierwszych donatorów na patronite.pl oraz zanotowaliśmy prawie 200 000 odsłon. Nasze artykuły cytowały takie portale jak: OKO.press, Federa, Tatromaniak, AFP, Zaszczep się wiedzą, Krytyka Polityczna, naTemat i wiele innych.

Za wszelką Waszą pomoc serdecznie dziękujemy. Będziemy dalej starać się dostarczać tylko rzetelne treści. Jeśli uświadomimy sobie, że istniejemy niecałe 3 miesiące, to definitywnie jest to sukces, z którego możemy być dumni.

Mimo krótkiego okresu istnienia chcieliśmy podsumować naszą intensywną działalność. Poniżej sześć najpopularniejszych artykułów z naszego portalu w tym roku:

1. Czy ksiądz Tymoteusz Szydło ma dziecko z 16-latką?

Gorąco ubolewamy, ale niestety to prawda. Artykuł o idiotycznej plotce, która niemal zrujnowała życie Tymoteuszowi Szydło, był najczęściej czytanym artykułem na naszym portalu. Dalej nie możemy pozbyć się uczucia zażenowania, że dziesiątki tysięcy ludzi szukało informacji na temat rzekomego romansu syna Beaty Szydło z tajemniczą nieznajomą. Popularność tego artykułu uświadomiła nam kilka bolesnych prawd. My, jako naród, wyjątkowo lubimy grzebać w życiu innych. Łatwo jest nam ferować wyroki i … trudno przeprosić lub opublikować sprostowanie. Cieszymy się jednak, że po naszej publikacji, poziom zainteresowania sprawą i liczba powielanych fake newsów na temat Tymoteusz Szydło, znacząco spadła. Niedługo potem, odpowiednie oświadczenia i dementi ze strony samego zainteresowanego wyjaśniły sprawę.

2. Nieplanowane, Abby Johnson i.. kontrowersje

Drugim najczęściej czytanym artykułem w 2019 roku był wpis o Abby Johnson, bohaterce filmu “Nieplanowane”. W momencie, kiedy wpis powstawał, na temat filmu w Polsce można było przeczytać tylko same pozytywne opinie. Nasza publikacja uświadomiła polskim czytelnikom, że historia Abby Johnson zawiera jednak sporo niedomówień i przekłamań. Na informacje z naszego wpisu powoływały się potem OKO.press, Krytyka Polityczna i Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

3. Evee Gayle Clobes się udusiła. To nie szczepienia ją zabiły

Trzeci w rankingu, to artykuł o dziecku, które zostało wykorzystane w kampanii antyszczepionkowej w USA. Catelin Clobes uważała (i nadal uważa), że to szczepienia zabiły jej córeczkę Evee. W swoim szaleństwie zaszła tak daleko, że została członkinią czołowej organizacji antyszczepionkowej w USA, a wizerunek jej martwego już dziecka, jest na wielu billboardach w USA. Tymczasem ustalenia służb medycznych są szokujące i .. zgoła odmienne od ustaleń matki. Ten artykuł został wykopany prawie 1100 razy na portalu wykop.pl. Jako pierwsi w Polsce napisaliśmy o tej sprawie. W ten sposób zadaliśmy kłam historiom rozprzestrzenianym przez nasze rodzime ruchy antyszczepionkowe.

4. Roksana Węgiel i Lil Peep? To fotomontaż

Kolejny artykuł dotyczył naszej utalentowanej młodej wokalistki, czyli Roksany Węgiel. Media społecznościowe to wyjątkowe siedlisko fake newsów i dezinformacji. Niestety przekonała się o tym i Roksana, kiedy to zmanipulowane jej zdjęcie i stworzono fotomontaż z udziałem nieżyjącego już rapera Lil Peep-a. Fałszywe zdjęcie nadal krąży po internecie. Nasz artykuł pomaga ukrócić te plotki.

5. Sąd zgodził się na zmianę płci u 7-latka? James Younger i jego sprawa

Piąty na naszej liście popularności to wpis dotyczący sprawy Jamesa Youngera. Rodzice chłopaka pokłócili się o jego płeć. Matka twierdziła, że James czuje się dziewczynką, ojciec zarzucał matce, że na siłę próbuje zmienić płeć dziecka. Rodzice urządzili z całej sprawy wielkie show w mediach społecznościowych, a ich przepychanki śledził niemal cały świat. My opisaliśmy, jak bardzo polskie media manipulowały faktami.
Prawicowe (głównie) portale najpierw skłamały, że sprawa jest zakończona. Miało to na celu skierowanie hejtu w stronę matki. Potem nie opublikowały sprostowania w sprawie wyroku sądu.

6. Amisze i szczepienia, brak autyzmu?

Ostatni na naszej liście to artykuł na temat szczepień w społeczności amiszów. Po internecie krążyły plotki, że u Amiszów autyzmu nie stwierdzono, bo członkowie tej egzotycznej grupy się nie szczepią. Nasz artykuł zadaje kłam temu stwierdzeniu, udowadniając, że jest kompletnie na odwrót. Nasza publikacja została udostępniona na liczącym ponad 100 000 członków fanpage, Zaszczep się wiedzą.

Podsumowanie

To było wspaniałe kilka miesięcy. Udało nam się opublikować artykuły, które ograniczyły dezinformację w wielu wrażliwych kwestiach. Żeby być absolutnie w porządku z naszymi czytelnikami, to i my zaliczyliśmy małą wpadkę. W artykule o mapie smogowej Europy pierwotnie umieściliśmy mapę.. Azji zamiast mapy Europy. Jednym słowem, przez moment sami wyprodukowaliśmy fake newsa. Na szczęście dzięki czujnemu oku naszych czytelników, szybko naprawiliśmy błąd. Dziękujemy za Waszą pomoc. Wszystkim, którzy czytają i korzystają z naszych opracowań, życzymy Szczęśliwego Nowego Roku 2020. Obyśmy żyli w świecie, w którym więcej będzie prawdziwych, niż tych fałszywych informacji.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl