Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Kaja Godek o “najniższej czarnej rasie”. To fake news.

Kaja Godek o “najniższej czarnej rasie”. To fake news.

Kaja Godek, znana działaczka pro-life, która zasłynęła takimi projektami jak zakaz parad równości czy zaostrzenie prawa aborcyjnego, padła ofiarą trollingu na Twitterze.

Teza:
Kaja Godek zamieściła rasistowski wpis na Twitterze o “najniższej czarnej rasie”.

Od pewnego czasu w sieci krąży tweet, którego autorką rzekomo miała być Godek. Sprawa wywołała burzę w internecie, niektóre portale zapowiadały nawet pozwy.

kaja godek czarni

Kaja Godek na pytanie o aborcję w przypadku ciąży z czarnoskórym ojcem miała odpowiedzieć:

O żadnej dyspensie nie ma mowy. Czarne dziecko też ma prawo do życia. Aczkolwiek nie da się ukryć, że rasa czarna jest właściwie najniższą rasą ludzką na świecie.

Tweeta wysłano z konta @UrszulaKaja. W rozmowie z portalem AntyFake, Fundacja Życie i Rodzina, którą zarządza m.in Godek, zaznaczyła, że wszystkie profile Kai Godek na Twitterze są fałszywe, a jest ona aktywna jedynie na Facebooku.

Jak ustaliliśmy, Kaja Godek miała tylko jeden profil na Twitterze, @GodekKaja, który został zablokowany po homofobicznych wpisach działaczki, a obecnie ma status zawieszonego z uwagi na łamanie standardów Twittera.

Fałszywe konto @UrszulaKaja zostało na Twitterze zastąpione przez konto @Kaja50Kaja, którego autor oficjalnie przyznał, że jest ono nieprawdziwe. Pozostałe profile udające Godek również są oczywistymi fałszywkami.

godek kaja twitter

Podsumowanie

Wypowiedź o aborcji czarnoskórych nie może zostać przypisana Kai Godek. Jednakże, jak zauważył autor fałszywego konta @UrszulaKaja, bardzo znamiennym jest, że cały internet uwierzył tak łatwo, iż takie słowa mogłyby paść z ust działaczki.

Źrodła

Wprost.pl: https://www.wprost.pl/kraj/10312971/dojdzie-do-zaostrzenia-przepisow-aborcyjnych-do-sejmu-wraca-projekt-kai-godek-oto-co-zaklada.html

Polsatnews.pl: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-08-18/zakaz-marszow-lgbt-tego-chce-kaja-godek-i-ma-juz-projekt-ustawy/

Anty Fake: https://www.antyfake.pl/kaja-godek-240820-pbr-twitter

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl