Kaja Godek o “najniższej czarnej rasie”. To fake news.

Kaja Godek o “najniższej czarnej rasie”. To fake news.

Kaja Godek, znana działaczka pro-life, która zasłynęła takimi projektami jak zakaz parad równości czy zaostrzenie prawa aborcyjnego, padła ofiarą trollingu na Twitterze.

Teza:
Kaja Godek zamieściła rasistowski wpis na Twitterze o “najniższej czarnej rasie”.

Od pewnego czasu w sieci krąży tweet, którego autorką rzekomo miała być Godek. Sprawa wywołała burzę w internecie, niektóre portale zapowiadały nawet pozwy.

kaja godek czarni

Kaja Godek na pytanie o aborcję w przypadku ciąży z czarnoskórym ojcem miała odpowiedzieć:

O żadnej dyspensie nie ma mowy. Czarne dziecko też ma prawo do życia. Aczkolwiek nie da się ukryć, że rasa czarna jest właściwie najniższą rasą ludzką na świecie.

Tweeta wysłano z konta @UrszulaKaja. W rozmowie z portalem AntyFake, Fundacja Życie i Rodzina, którą zarządza m.in Godek, zaznaczyła, że wszystkie profile Kai Godek na Twitterze są fałszywe, a jest ona aktywna jedynie na Facebooku.

Jak ustaliliśmy, Kaja Godek miała tylko jeden profil na Twitterze, @GodekKaja, który został zablokowany po homofobicznych wpisach działaczki, a obecnie ma status zawieszonego z uwagi na łamanie standardów Twittera.

Fałszywe konto @UrszulaKaja zostało na Twitterze zastąpione przez konto @Kaja50Kaja, którego autor oficjalnie przyznał, że jest ono nieprawdziwe. Pozostałe profile udające Godek również są oczywistymi fałszywkami.

godek kaja twitter

Podsumowanie

Wypowiedź o aborcji czarnoskórych nie może zostać przypisana Kai Godek. Jednakże, jak zauważył autor fałszywego konta @UrszulaKaja, bardzo znamiennym jest, że cały internet uwierzył tak łatwo, iż takie słowa mogłyby paść z ust działaczki.

Źrodła

Wprost.pl: https://www.wprost.pl/kraj/10312971/dojdzie-do-zaostrzenia-przepisow-aborcyjnych-do-sejmu-wraca-projekt-kai-godek-oto-co-zaklada.html

Polsatnews.pl: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-08-18/zakaz-marszow-lgbt-tego-chce-kaja-godek-i-ma-juz-projekt-ustawy/

Anty Fake: https://www.antyfake.pl/kaja-godek-240820-pbr-twitter

Komentarze

Analyst, working for fakenews.pl since May 2020. He deals with open source intelligence and information analysis in the international security. Involved in projects on disinformation, political extremism and information warfare. In private, a lover of long backpacking trips and hiking in the forest. Email: mpawela(at)fakenews.pl