Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Fakenews.pl staje się fundacją!

Fakenews.pl staje się fundacją!

Chcieliśmy dzisiaj poinformować Was o ważnej dla nas (ale pewnie i dla Was) decyzji. Zmieniamy formę działania, która pozwoli nam się lepiej rozwijać, umożliwi pozyskanie środków na dalszą działalność, a przede wszystkim zapewni pełną przejrzystość finansową. Założyliśmy fundację. Nazywa się Fundacja “Przeciwdziałamy Dezinformacji”. Co to znaczy dla Was i dla nas wyjaśniamy poniżej. 

Dlaczego fundacja?

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego wybraliśmy taką, a nie inną formę prowadzenia portalu. Powodów jest wiele. Główny to taki, że chcemy, aby nasze działania były przejrzyste. Jako fundacja, mamy obowiązek publikowania sprawozdań finansowych. Będą one pojawiać się na naszych stronach. Kolejny powód to taki, że potrzebujemy środków do działania. Dotychczasowe wsparcie finansowe na portalu Patronite jest kluczowe i bardzo za nie dziękujemy, ale wystarcza tylko częściowo na pokrycie kosztów walki z dezinformacją. Dzięki konkretnej formie prawnej, jaką jest fundacja, będziemy zabiegać o granty i jeszcze agresywniej walczyć o wsparcie naszej inicjatywy na różnych płaszczyznach. Jest to ważne, jeśli chcemy skutecznie zmieniać obraz “szaleństwa dezinformacyjnego”, które obserwujemy ostatnio w przestrzeni internetowej. Wreszcie, jako zarejestrowana i niezależna organizacja pozarządowa, możemy nawiązywać współpracę międzynarodową, dzięki której będziemy mogli się szkolić, pogłębiać swoją wiedzą i nawiązywać kontakty z siecią fact-checkerów na całym świecie.

Co to znaczy dla Was?

Pierwszą i zapewne najbardziej zauważalną zmianą na stronie to brak reklam. Rezygnujemy z tej formy promocji, gdyż fundacje nie prowadzą działalności komercyjnej. Przeglądanie strony będzie teraz o wiele przyjemniejsze i pozwoli lepiej skupić się na prezentowanej treści. W najbliższej przyszłości planujemy również szereg innych usprawnień na stronie, które jeszcze bardziej ułatwią korzystanie z serwisu.

Druga kwestia to możliwość odliczenia podatkowego darowizny przekazanej na naszą fundację. Osoba prawna może odliczyć darowiznę w swoim CIT aż do 10% od swojego przychodu. Jak to zrobić, dokładnie wyjaśnia infografika z portalu organizacji samorządowych.

Prośba o wsparcie

Prowadzenie fundacji to szereg obowiązków i wyzwań. Nie uda nam się to bez Waszych darowizn. Dlatego bardzo prosimy Was o regularne wsparcie naszych działań statutowych. Można to zrobić, ustawiając na przykład zlecenie stałe na rachunek fundacji. Każda kwota się liczy, nawet ta najmniejsza:

Numer konta: 17114020040000310280273942
Fundacja „Przeciwdziałamy Dezinformacji”
Wigury 8/9, Łódź
KRS: 0000850583
NIP: 7252301561
REGON: 38666335900000
Tytuł: Darowizna na cele statutowe

Możecie też skorzystać z innych form wsparcia np. dokonać przelewu za pomocą PayPal lub Przelewy24.pl lub patronowania. Możecie użyć również formularza poniżej. Każda forma wsparcia naszej fundacji jest mile widziana.

Ze swojej strony obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby nasza praca była rzetelna i abyście skorzystali jak najwięcej z treści przygotowanych przez nas. Przed nami wiele ważnych wydarzeń. Nie pozwólmy na manipulacje i zniekształcanie rzeczywistości. 

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl