Brak samolotów nad Białorusią? To manipulacja

Brak samolotów nad Białorusią? To manipulacja

Po siłowym sprowadzeniu na lotnisko w Mińsku samolotu Ryanair, w celu aresztowania opozycyjnego działacza Ramana Pratasiewicza przez władze Białorusi, Unia Europejska odpowiedziała sankcjami. Zapowiedziano również zakaz lotów nad terytorium UE dla przewoźników białoruskich. Rozważana jest ponadto decyzja o obowiązkowym omijaniu terytorium Białorusi przez samoloty z Unii. Do tej pory na własną rękę połączenia zawiesiło kilku przewoźników, między innymi LOT.

W związku ze sprawą media społecznościowe zapełniły się plotkami i fałszywymi grafikami sugerującymi, że już w tym momencie niebo nad Białorusią jest całkowicie puste. Najpopularniejszy rzekomy screen z serwisu Flightradar udostępniły setki użytkowników Facebooka.

Teza:
Po ogłoszeniu sankcji UE niebo nad Białorusią jest puste.
Nasza ocena:
białoruś
Źródło: Facebook/KiKŚ
białoruś
Źródło: Twitter/Petras Austrevicius

 

Na grafice udostępnionej między innymi przez słynący z rzetelności profil Konflikty i Katastrofy Światowe (co dobitnie pokazuje, jak niebezpieczny może być fake news) widzimy puste niebo nad Białorusią. W rzeczywistości ruch lotniczy nad Białorusią zauważalnie nie zmalał, choć tak sugeruje rzekomy zrzut ekranu z Flightradar. W momencie pisania artykułu niebo nad Białorusią wyglądało tak:

białoruś
Źródło: Flightradar24

Zachęcamy do samodzielnego weryfikowania tego typu grafik u źródła, w tym wypadku w serwisie Flightradar24.

Tego typu manipulacji łatwo dokonać korzystając z zapisów archiwalnych Flightradar i odpowiednio kadrując mapę. Tym sposobem możemy na przykład zasugerować, że wczoraj nad Polską nie latały samoloty.

białoruś
Źródło: Flightradar24/opracowanie własne

By uzyskać jeszcze lepszy efekt, można skorzystać z programu graficznego, by dodać więcej samolotów w przestrzeniach powietrznych innych państw.

Podsumowanie

Niezależnie od faktu czy puste niebo nad Białorusią w serwisie Flightradar uchwycono przypadkiem w dogodnym momencie czy było celową manipulacją, nie ma wątpliwości, iż w tej chwili ruch lotniczy odbywa się na tym obszarze względnie normalnie.

Zapowiedziano wstrzymanie lotów białoruskich linii do UE, a niektórzy przewoźnicy samodzielnie zadecydowali o zawieszeniu połączeń z Mińskiem, jednakże sankcje nie weszły jeszcze w życie. W niedługim czasie można spodziewać się kolejnych decyzji UE, lecz nic nie wskazuje na to, by już teraz przestrzeń powietrzna Białorusi była całkowicie pusta.

 

Źródła

Flightradar https://www.flightradar24.com/52.77,26.05/5

Komentarze

Analyst, working for fakenews.pl since May 2020. He deals with open source intelligence and information analysis in the international security. Involved in projects on disinformation, political extremism and information warfare. In private, a lover of long backpacking trips and hiking in the forest. Email: mpawela(at)fakenews.pl