Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Przed warszawską hutą wisi flaga hutników, a nie banderowców

Przed warszawską hutą wisi flaga hutników, a nie banderowców

Od kilku dni w mediach społecznościowych krąży film, który ma przedstawiać rzekomą flagę w czerwono-czarnych kolorach. Według autora nagrania mają to być barwy banderowców. Ma ona wisieć przy wejściu do huty znajdującej się na warszawskich Młocinach. W rzeczywistości flaga ma inne kolory i nie ma nic wspólnego z ukraińskimi nacjonalistami.

Teza:
Przed hutą na warszawskich Młocinach wisi flaga w barwach banderowców.

Film został nagrany i rozpowszechniony przez użytkownika o pseudonimie Dostawcy Wrażeń. Posiada on swoje konto na Telegramie, jak i kanał na YouTube. W rzeczywistości nazywa się Arciom Dubski i jest Białorusinem. Jest on znany ze swojej antyukraińskiej działalności. W swojej aktywności w mediach społecznościowych bardzo ostro atakuje i wyśmiewa Ukraińców, wyrażając jednocześnie poparcie dla działań Rosji i Władimira Putina. Omawiany film dostępny jest na jego kanale YouTube, a powielany był również przez innych użytkowników w mediach społecznościowych, zyskując stosunkowo duże zasięgi.

Przed warszawską hutą wisi flaga hutników, a nie banderowców
Źródło: youtube.com

Jakie barwy ma flaga wisząca przed hutą?

Arciom Dubski na omawianym nagraniu twierdzi, że flaga wisząca przed hutą na Młocinach jest w czerwono-czarnych barwach banderowców, czyli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B). Jej zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia, odpowiedzialne było za ludobójstwo Polaków na Wołyniu.

W rzeczywistości jednym z kolorów omawianej flagi jest pomarańczowy zamiast koloru czerwonego. Można niezwykle szybko i łatwo to sprawdzić poprzez wyszukiwanie w Google. Znalezione zdjęcia jednoznacznie wskazują, jakie barwy w rzeczywistości ma flaga wywieszona przed hutą. Oznacza to, że znajduje się tam flaga hutników, a nie barwy banderowców. Używana jest ona między innymi podczas różnych uroczystości związanych z tym zawodem. Wśród nich jest Dzień Hutnika obchodzony 4 maja.

Przed warszawską hutą wisi flaga hutników, a nie banderowców
Źródło: arcelormittal-warszawa.com

Flaga hutników

Do całej sytuacji odniosło się również przedsiębiorstwo ArcelorMittal, właściciel huty na Młocinach. Jak czytamy w opublikowanym oświadczeniu:

Zostały one [barwy pomarańczowo-czarne – przyp. red.] powieszone 10 lat temu na prośbę załogi, by zaznaczyć poszanowanie dzisiejszego nowoczesnego zakładu dla tradycji Huty Warszawa, z której się wywodzi.

 

Kolory pomarańczowy (ogień, kolor płynnej stali) i czarny lub grafitowy są często wykorzystywane w przemyśle hutniczym.

Oświadczenie powołuje się również na Adama Kowalskiego, dyrektora Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Stwierdza on, że barwy pomarańczowo-czarne pochodzą od mundurów, jakie wprowadził hrabia Friedrich Wilhelm von Reden. W drugiej połowie XVIII wieku był wielkim reformatorem górnictwa i hutnictwa na Górnym Śląsku. Był odpowiedzialny za rozbudowę przemysłu i pobudzenie gospodarcze tego regionu. W Chorzowie znajduje się jego pomnik, który został zniszczony pod koniec II Wojny Światowej, a po ponad 50 latach został odbudowany i odsłonięty w 2002 roku.

Sam Arciom Dubski również zwrócił się z pytaniem do ArcelorMittal. Odpowiedź opublikował na swoim Telegramie. Jednak na jego kanale na YouTube nie znajdziemy już jej treści, a tym samym sprostowania. W mediach społecznościowych często prezentowana jest wersja jego filmu w słabej jakości, co dodatkowo utrudnia identyfikację barw. Niestety wielu potencjalnych odbiorców filmu nie będzie w stanie dotrzeć do opublikowanej na Telegramie odpowiedzi ArcelorMittal.

Przed warszawską hutą wisi flaga hutników, a nie banderowców
Źródło: telegram.org

Huta Warszawa

Budowę Huty Warszawa rozpoczęto w 1952 roku, a 5 lat później został otwarty pierwszy zakład produkcyjny na jej terenie. Miała to być sztandarowa inwestycja rządu komunistycznego w stolicy, gdzie brakowało przemysłu ciężkiego. Huta przerabiać miała złom ściągany z północy Polski. W latach 60. otwierano jej kolejne sekcje. Funkcjonowała przez cały okres trwania PRL. W latach 90. została sprywatyzowana, a w 2005 roku jej właścicielem został koncern ArcelorMittal. Huta działa do dzisiaj, w 2021 roku wyprodukowała około 600 tysięcy ton stali.

Podsumowanie

Rzekoma banderowska flaga wisząca przed warszawską hutą w rzeczywistości ma inne barwy, niż twierdzi autor omawianego filmu. Jej kolory są pomarańczowo-czarne, a więc tradycyjnie powiązane z hutnictwem. Nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę, że zakład zajmuje się produkcją stali. Sam autor nagrania znany jest ze swoich antyukraińskich poglądów. Do całej sprawy odniósł się koncern ArcelorMittal, przedstawiając pełne wyjaśnienie w swoim oświadczeniu.

Źródła

KGHM: https://kghm.com/pl/o-nas/kultura-miedzi/tradycje-hutnicze

ArcelorMittal: https://www.arcelormittal-warszawa.com/co-oznaczaja-pomaranczowo-czarne-flagi-przed-brama-huty-arcelormittal-warszawa/ oraz https://www.arcelormittal-warszawa.com/o-arcelormittal-warszawa/

Muzeum w Chorzowie: https://www.muzeumwchorzowie.pl/pl/wystawa/67-friedrich-wilhelm-von-reden-i-jego-zaslugi-dla-slaska

Chorzowianin.pl: https://chorzowianin.pl/2022/03/24/hrabia-friedrich-wilhelm-von-reden-uhonorowany-w-270-rocznice-urodzin/

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl