Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Evee Gayle Clobes się udusiła. To nie szczepienia ją zabiły

Evee Gayle Clobes się udusiła. To nie szczepienia ją zabiły

Kim jest Evee Gayle Clobes? Evee Gayle Clobes to dziecko Catelin Clobes, które po swojej śmierci, stało się twarzą ruchu antyszczepionkowego. Tak opisuje ją profil facebookowy “Nie dla szczepień”:

Evee Gayle Clobes urodziła się 19 sierpnia 2018 roku, pochodziła z Minneapolis w stanie Minnesota. Evee zmarła 01.03.2019 roku, półtora dnia po otrzymaniu sześciu szczepionek podczas wizyty u lekarza w wieku sześciu miesięcy. Zanim dziewczynka przyjęła swoje ostanie w życiu szczepienia była zdrowa, wesoła i szczęśliwa. Tymi szczepionkami, które odebrały jej życie były: DTaP (błonica, tężec i bezkomórkowy krztusiec), Wirusowe zapalenie wątroby typu B, IPV (polio) i PCV-13 (pneumokoki). [4 zastrzyki – 6 komponentów/szczepionek].

Evee Gayle Clobes doczekała się dedykowanych podstron na polskich portalach antyszczepionkowych:

Evee Gayle Clobes

Ta historia jest smutna i przerażająca. Smutna, bo dotyczy śmierci małego dziecka. Przerażająca, bo nawet po śmierci wizerunek dziecka jest mocno eksploatowany. O sprawie Evee Gayle Clobes napisały wszystkie portale antyszczepionkowe. Na każdej możliwej stronie czy grupie zrzeszającej przeciwników szczepień, ta historia jest numerem jeden. Jest tylko jeden problem. W świetle aktualnej faktografii informacja o rzekomym spowodowaniu śmierci Evee przez szczepienia to:

6-miesięczna Evee Gayle Clobes zmarła zaraz po tym, jak jej 30-letnia matka Catelin Clobes zabrała ją na szczepienia. Lekarz medycyny stwierdził, że przyczyną śmierci dziecka było uduszenie podczas snu, a nie podanie szczepionek. Raport poniżej:

 

Evee Gayle Clobes Raport
Żródło: https://www.documentcloud.org/documents/6427399-Evee-Clobes-Public-ME-Report.html

Według raportu NBC News, Clobes spędziła cały dzień 28 lutego ze swoją córką. Po karmieniu piersią, a następnie wypiciu szklanki whisky, poszła spać. Obie spały w łóżku typu “queen size” (duże łóżko podwójne).

Kiedy matka się obudziła, jej niemowlę nie „poruszyło się” i było „zimne w dotyku”. Zadzwoniła pod 911 i powiedziała śledczym, zgodnie z transkrypcją:

To nie może być prawda
(…)
To dlatego, że spała ze mną

Raport stwierdza, że ​​śledczy znalazł ślady na twarzy dziecka, które mogły być związane z zaplątaniem się w koc:

Obszary jej nosa, klatki piersiowej, rąk i nóg były przebarwione i pokryte krwią, co wskazuje, że Evee była zakryta od jakiegoś czasu

– czytamy w raporcie.

Początkowo przyczyna śmierci dziewczynki została podważona, ale na prośbę Clobes dokonano kolejnej oceny.
Tym razem zostało to określone jako uduszenie.

Nie ma żadnych wyników badań, ani sekcji zwłok, ani literatury naukowej, która wspierałaby teorię, że szczepienia były przyczyną śmierci Eve
Jak wiesz, Evee padła martwa w łóżku dla dorosłych. W tym łóżku spałaś również Ty.
Oprócz Ciebie znajdowała się tam kołdra dla dorosłych, poduszki i koc, czyli czynniki, które tworzą niebezpieczne środowisko do spania dla niemowlęcia. Na wszystkich zdjęciach widać wyraźnie krew na przodzie ciała i twarzy. Wskazuje to, że leżała twarzą w dół w łóżku gdy umarła i jeszcze przez pewien czas później.

– powiedział dr A. Quinn Strobl, lekarz medycyny z hrabstwa Wright w liście do matki.

Catelin Clobes nie uwierzyła w wersję lekarza.

Bezpiecznie spałam z córką, nie ma to nic wspólnego z jej śmiercią

Dzień po śmierci Evee, zanim lekarz wydał jakiekolwiek ustalenia, Clobes zaczęła przeżywać śmierć córeczki… na Facebooku. Opublikowała sporo filmów i postów związanych z jej śmiercią

„To uczucie bólu jest nie do opisania” – napisała Clobes obok filmu ze śmiejącą się Evee. Film został obejrzany ponad pół miliona razy. Dodano do niego ponad 3000 komentarzy.

Publiczny żal przeżywany przez matkę i emocjonalne nagranie z Evee przyciągnęły rodzinę, dziesiątki przyjaciół, a następnie setki tysięcy nieznajomych składających kondolencje w komentarzach.
W dyskusjach pojawiły się diagnozy, interpretacje i werdykt publiczności: to szczepionki spowodowały śmierć Evee, a Catelin momentalnie staje się częścią rosnącego w siłę ruchu antyszczepionkowego.

Evee Clobes

Niedługo potem, lokalny aktywista pomógł Clobes założyć zbiórkę pieniędzy za pośrednictwem GoFundMe. Cel to zebranie 5000$ na „prywatną autopsję” i inne wydatki związane z poszukiwaniem odpowiedzi dotyczącej śmierci córeczki Clobes. Matka zebrała ponad 22000$ i podniosła cel zbiórki do 40 000$.

Do autopsji – a dokładniej – badania próbek tkanek zatrzymanych przez Wrighta – prawnik Clobes zatrudnił dr. Douglasa Millera. To jeden z niewielu profesorów, który cieszy się szacunkiem ruchów antyszczepionkowych. Służył jako biegły świadek dla rodziców, którzy złożyli pozwy o odszkodowania za rzekome szkody na zdrowiu spowodowane przez szczepionki.

Miller, który pobiera opłatę w wysokości 500 USD za godzinę, potwierdził NBC News, że ukończył ocenę sprawy Clobes w lipcu. Miller powiedział, że jego autopsja nie wykazała dowodów na to, że szczepionki przyczyniły się do śmierci Evee. Powiedział, że powiadomił Clobes o swoich wnioskach i odmówił poparcia jej sprawy w National Vaccine Injury Compensation Program. Odmówił również podania przyczyn, które doprowadziły do ​​jego decyzji, powołując się na troskę o prywatność Clobes.

Negatywna opinia na temat przyczyn śmierci przyszła do Clobes nie wpłynęła na zaprzestanie działalności. Clobes nadal prowadzi aktywną kampanię przeciwko szczepieniom dzieci i jest jedną z najaktywniejszych działaczek. Chwali się listami od rodziców, którzy twierdzą, że dzięki niej przestali szczepić swoje dzieci. Czy przyjdą do niej również, wtedy gdy ich dzieci poważnie zachorują? Tego się pewnie nie dowiemy.

Artykuł powstał na podstawie śledztwa NBC News. Cały raport, transkrypcje i szczegóły sprawy są dostępne stronie portalu.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl