Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, obraz z włoskiej gazety z 1962 nie przedstawia 2022 roku

Nie, obraz z włoskiej gazety z 1962 nie przedstawia 2022 roku

Od maja 2020 roku w mediach na całym świecie pojawia się obraz, który ma pochodzić z włoskiej gazety z 1962 roku. Według udostępniających rzekomo prezentuje wizję autora na temat roku 2022. Podobno ma to budzić skojarzenie z pandemią koronawirusa i potrzebą zachowania dystansu społecznego.

Teza:
Obraz z włoskiej gazety z 1962 roku przedstawia jak będzie wyglądał świat 60 lat później, w 2022 roku.

Co jest na ilustracji?

Grafika udostępniana była w wielu miejscach. Między innymi na Twitterze, również przez polskich użytkowników czy na stronach takich jak demotywatory.pl czy twojememy.pl. Ostatnio powróciła również na Facebooka.

zdjęcie z włoskiej gazety z 1962 roku, przedstawiające jak będzie wyglądać rok 2022
Źródło: twitter.com

Na ilustracji możemy zobaczyć tłum osób podróżujących w przeszklonych, jednoosobowych pojazdach drogowych. Każda ma swój indywidualny środek transportu, dzięki czemu jest odgrodzona od innych. Zapewne to właśnie wielu osobom przywodzi na myśl dzisiejszą potrzebę zachowania dystansu społecznego. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na świecie, tego typu skojarzenia nie powinny dziwić.

La Singoletta

Jak podaje włoski portal fact-checkingowy facta.news, powielana w social mediach ilustracja rzeczywiście pochodzi z włoskiej gazety Domenica del Corriere. Znajdowała się na tylnej okładce czasopisma z 16 grudnia 1962 roku. Autorem grafiki jest Walter Molino, włoskiego ilustrator, zmarły w 1997 roku. Opis dołączony do ilustracji mówi o próbach rozwiązania problemu z ruchem miejskim poprzez zastosowanie niewielkich pojazdów indywidualnych. W tym samym numerze znajdziemy również prezentację tego samego pojazdu, stworzoną przez innego wielkiego włoskiego grafika – Giorgio de Gaspariego. Sam pomysł na taki środek transportu nie pochodził jednak od żadnego z nich.

Twórcą koncepcji jednoosobowego pojazdu zwanego Singoletta był Franco Bandini. Jego artykuł o zapobieganiu korkom i zanieczyszczeniom w miastach znalazł się właśnie w omawianym numerze gazety Domenica del Corriere z 16 grudnia 1962 roku. Sam Bandini podpisał się zresztą swoim pseudonimem, jako Cesare Armano. Był on włoskim korespondentem pracującym dla wielu redakcji, a także pisarzem i dziennikarzem. Więcej o całym koncepcie indywidualnych pojazdów można przeczytać tutaj oraz w artykule z 2014 roku, gdzie Singoletta jest określana jako “babka Segwaya”.

Cały numer Domenica del Corriere z 16 grudnia 1962 jest poświęcony zagadnieniom w ruchu miejskim i sposobom jego ograniczania. Pomysły zawarte w tym wydaniu gazety są dość awangardowe, ale trudno się tutaj doszukiwać jakiegoś przewidywania przyszłości. Szczególnie że w żadnym artykule nie pada informacja o tym, że przedstawiane koncepcje mają pokazywać rok 2022. Poniżej prezentujemy przednią część okładki, udostępnioną przez futuroesistito.it.

2022
Źródło: futuroesistito.it

Podsumowanie

Z dużą łatwością przychodzi nam ocenianie koncepcji z minionych dekad, jako tych, które przewidują naszą teraźniejszość. Ich twórcy jednak najczęściej mieli na myśli coś zupełnie innego i dostosowywali wizję do swoich czasów.

Źródła

Facta.news: https://facta.news/fuori-contesto/2020/05/15/no-nel-1962-la-domenica-del-corriere-non-previde-il-nuovo-coronavirus/

Futuroesistito.it: https://www.futuroesistito.it/singoletta-come-era-e-ideatore/

Plurale.net: https://www.plurale.net/la-singoletta-la-nonna-del-segwaydisegnata-nel-1962-da-walter-molino/

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl