Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Pudła po bananach udają trumny ofiar COVID-19? To fake news

Pudła po bananach udają trumny ofiar COVID-19? To fake news

Od kilku dni w mediach społecznościowych krąży zdjęcie przedstawiające grupę elegancko ubranych osób stojących przed czymś, co ma wyglądać na trumny przystrojone flagami. Okazuje się, że jedna z flag nie do końca zakrywa przedmiot znajdujący się pod nią. Dzięki temu można zobaczyć znajdujące się tam pudło po bananach. Wielu internautów podchwyciło temat, twierdząc, że pudełka mają udawać trumny ofiar COVID-19.

Teza:
Pudła po bananach, przystrojone flagami, mają udawać trumny ofiar COVID-19.

Zdjęcie pojawiło się nie tylko w Polsce. Było udostępniane w ostatnich dniach na Twitterze w języku holenderskim, czeskim czy angielskim. Pojawiło się również na polskim Facebooku. Przykłady tutaj lub tu. Co ważne, zdjęcie krążyło wśród osób posługujących się językiem perskim już w styczniu. Jednak wówczas nie było przedstawiane w kontekście pandemii koronawirusa.

pudła-po-bananach-1
Źródło: facebook.com

Co znajduje się na zdjęciu?

W rzeczywistości zdjęcie nie ma nic wspólnego z pandemią SARS-CoV-2. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, gdy spoglądamy na fotografię, to flagi znajdujące się na pudłach. Są to flagi Islamskiej Republiki Iranu, więc zdjęcie zostało zrobione najprawdopodobniej w tym kraju. Wsteczne wyszukiwanie obrazem w Google faktycznie potwierdziło to przypuszczenie. Okazuje się, że uroczystość nie miała nic wspólnego z ofiarami COVID-19, a pudła w rzeczywistości mają tylko symbolizować trumny.

Zdjęcie tak naprawdę prezentuje obchody pierwszej rocznicy śmierci Ghasema Solejmaniego, które odbyły się 02.01.2021 roku. Miały miejsce przed budynkiem irańskiego Ministerstwa Energii w Teheranie. Uroczystości odbywały się w całym kraju.

Poniżej zdjęcie obchodów z innej perspektywy.

pudła-po-bananach-2
Źródło: Ministerstwo Energii Iranu

Pudła przykryte flagami irańskimi mają symbolizować 10 trumien osób zabitych rok wcześniej w amerykańskim ataku. Przed budynkiem Ministerstwa Energii odbyły się występy artystyczne i przemowy związane z wydarzeniem, upamiętniające Ghasema Solejmaniego. Nie wiadomo dlaczego do tego typu uroczystości wykorzystano pudła po bananach, a nie bardziej “neutralny” przedmiot. Najprawdopodobniej osoby przygotowujące obchody uznały, iż nie ma to większego znaczenia, gdyż pudła były widoczne jedynie częściowo i tylko od strony przeciwnej niż widownia, zatem mogła zobaczyć je tylko obsługa wydarzenia.

Poniżej znajduje się satelitarny obraz budynku Ministerstwa Energii z Google Maps.

pudła-po-bananach-3
Źródło: Google Maps

 

Ghasem Solejmani

Ghasem Solejmani był irańskim generałem, dowódcą sił Ghods, elitarnej jednostki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. W 2019 roku, Waszyngton uznał Korpus za organizację terrorystyczną. Solejmani został zabity 03.01.2020 roku w amerykańskim ataku powietrznym w Bagdadzie. Wraz z nim zginęło 10 innych osób, w tym Abu Mahdi al-Muhandis, dowódca irackich Sił Mobilizacji Ludowej.

Wydarzenie to spowodowało ogromny wzrost napięcia między USA a Iranem, grożąc wybuchem wojny. Ostatecznie nie doszło do eskalacji przemocy. W Iranie, Solejmani, który był uznawany za prawą rękę rządzącego krajem Aliego Chameneiego, został męczennikiem. W związku z tym, obchody jego śmierci wyprawiane są z najwyższymi honorami. Również poza Iranem, w wielu innych krajach islamskich odbyły się protesty i symboliczne pogrzeby ofiar ataku, związane z rocznicą.

Podsumowanie

Zdjęcie to jest kolejnym przykładem manipulacji dokonywanej przez koronasceptyków. Bez sprawdzenia jego wiarygodności czy kontekstu zostało użyte do szerzenia fałszywych treści. Kwestia wykorzystania pudeł po bananach jako rekwizytów, mających symbolizować trumny wydaje się nieco dziwna, nie ma jednak nic wspólnego z pandemią koronawirusa. Zdjęcie pochodzi z obchodów rocznicy śmierci Ghasema Solejmaniego, który w Iranie i wielu innych krajach islamskich uznawany jest za męczennika.

 

Źródła 

Barghab.ir: http://barghab.ir/ir/مراسم-بزرگداشت-سالروز-شهادت-سردار-شهی/

Ministerstwo Energii Iranu: http://news.moe.gov.ir/News-List/59541

Reuters: https://www.reuters.com/article/us-iraq-security-blast-soleimani-analysi/u-s-killing-of-irans-second-most-powerful-man-risks-regional-conflagration-idUSKBN1Z21TJ

Al Jazeera: https://www.aljazeera.com/news/2019/04/08/us-labels-irans-elite-revolutionary-guard-corps-a-terror-group/ oraz https://www.aljazeera.com/news/2021/1/3/baghdad-procession-marks-anniversary-of-iran-generals-death

BBC: https://www.bbc.com/news/world-middle-east-50979463

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl