Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Luc Montagnier mówił, że wszystkie osoby zaszczepione umrą w ciągu dwóch lat? To nieprawda

Luc Montagnier mówił, że wszystkie osoby zaszczepione umrą w ciągu dwóch lat? To nieprawda

W ostatnich tygodniach, w mediach społecznościowych krążyła wypowiedź francuskiego noblisty, Luca Montagniera. Twierdzi on w niej, że osoby, które przyjęły szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2 umrą w ciągu dwóch lat. Według niego nie ma dla nich już żadnego ratunku i musimy przygotowywać się na ogromną falę zgonów.

Kwestię tę weryfikowały już takie portale jak: USA Today czy Konkret24.

Teza:
Luc Montagnier powiedział, że wszystkie zaszczepione osoby umrą w ciągu dwóch lat.

Informacje te były przekazywane przez wiele osób w social mediach. Udostępniano je na amerykańskim Facebooku. Kilka dni później zostały również podchwycone przez polskich użytkowników, przetłumaczone i przekazywane dalej.

Luc Montagnier osoby zaszczepione umrą w ciągu dwóch lat
Źródło: facebook.com

Kim jest Luc Montagnier?

Luc Montagnier urodził się w 1932 roku we Francji. Przez większość swojej naukowej kariery badał wirusy i ich wpływ na informacje genetyczne organizmów żywych. W 1983 roku odkrył istnienie wirusa HIV. Pracował w Instytucie Pasteura oraz Szanghajskim Uniwersytecie Jiao Tong. Nagrodę Nobla otrzymał w 2008 roku.

Wokół osoby Luca Montagniera już od dłuższego czasu krąży wiele kontrowersji. Jak sam przyznał w 2010 roku, przez swoje antyszczepionkowe poglądy stracił możliwość dalszego finansowania swoich badań w Europie. Spowodowało to jego wyprowadzkę do Chin. Oprócz tego, znany jest ze wspierania homeopatii oraz głoszenia teorii o DNA emitującym fale elektromagnetyczne. Obie kwestie środowiska naukowe uznają za pozbawione jakichkolwiek podstaw. W 2017 roku grupa 107 naukowców podpisała list, w którym skrytykowała tezy głoszone przez Montagniera, uznając je za szkodliwe.

Od początku aktualnej pandemii, noblista już wielokrotnie wypowiadał się w bardzo kontrowersyjnych kwestiach. Poruszał między innymi temat sztucznego pochodzenia wirusa SARS-CoV-2.

Słowa Montagniera

Jak podają redakcje USA Today i Konkret24 noblista nie mówił nic na temat tego jak długo będą żyć osoby zaszczepione. W nagraniu, które wiele osób udostępniało wraz z omawianym cytatem, nie znajdziemy wypowiedzi o tym, że osobom zaszczepionym pozostały dwa lata życia.

Luc Montagnier osoby zaszczepione umrą w ciągu dwóch lat
Źródło: Rair Foundation USA / Rumble

Jak ustalił portal Konkret24, wideo pochodzi z wywiadu udzielonego Hold-Up Media. Nie znajdziemy w nim jednak wspomnianych słów. Nie znaczy to jednak, że noblista nie poruszał innych wątpliwych tez.

W swojej wypowiedzi stwierdził między innymi, że szczepionki mogą powodować powstanie nowych, odpornych na wakcynację mutacji wirusa. Ma prowadzić do tego zjawisko zwane antibody-dependent enhancement (ADE – wzmocnienie replikacji wirusa spowodowane przeciwciałami). Taka sytuacja ma miejsce, gdy wirus podłącza się do przeciwciał, które nie są w stanie go zneutralizować. Przeciwciała stają się dodatkowymi miejscami, gdzie patogen może się namnażać, wzmacniając przebieg choroby. W takich warunkach mutowanie wirusa może mieć znacznie szybszy przebieg. Podobne twierdzenia, ponad miesiąc temu przedstawiał belgijski wirusolog, Geert Vand Bossch. Skierował on nawet list otwarty do międzynarodowych instytucji medycznych, aby zaprzestano masowych szczepień. Jego słowa były już wielokrotnie obalane przez redakcje takich portali jak Snopes, Health Feedback, AFP Fact Check czy Konkret24.

Stanowisko nauki

Faktycznie, początkowo naukowcy nie byli pewni czy wystąpienie ADE nie będzie miało miejsca w przypadku SARS-CoV-2. Było to jednak kilka miesięcy temu, przed rozpoczęciem programów szczepień. Po przeprowadzeniu prób okazało się, że początkowe wątpliwości nie znalazły pokrycia w faktach. W obecnej sytuacji specjaliści martwią się raczej, że zbyt małe i wolne programy wakcynacji, mogą sprzyjać ucieczce immunologicznej (wykształceniu u wirusa odporności na szczepienie). Oznacza to, że zagrożenie jest odwrotne, niż to, o którym mówią Montagnier i Bossch.

Co mówią polscy specjaliści?

Jak podaje Konkret24, do całej sytuacji na swoim fanpage odniosła się między innymi prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

“(…) przeciwciała ‘naznaczają’ wirusa aby doprowadzić do jego neutralizacji. Możemy jedynie rozmawiać o częściowej skuteczności tej formy obrony, jeśli do organizmu osoby zaszczepionej wtargnął inny wariant. (…) ADE ma miejsce, gdy po kontakcie z wirusem choroba nasila się u osoby wcześniej narażonej na tego wirusa lub zaszczepionej przeciwko temu wirusowi. Jak dotąd nie wykryto tego zjawiska zarówno u osób zakażonych (COVID-19 – przyp. red.) jak i poddanych szczepieniu (przeciw SARS-CoV-2 – przyp. red.).”

Jakiś czas temu kwestie te przybliżał również prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

“Mówić, że nie powinniśmy się szczepić, to tak jakby mówić, że nie powinniśmy stosować antybiotyków, bo mogą powstać szczepy lekoodporne bakterii. Chyba trzeba wręcz odwrócić to stwierdzenie: musimy szczepić się porządnie i jak najszybciej. Im szybciej przystopujemy pandemię, im szybciej zahamujemy rozprzestrzenianie się wirusa, tym mniejsza szansa, że wirusowi uda się wyrwać spod kontroli. Podobnie jak w przypadku antybiotykoterapii: nie wolno przerywać stosowania leków, tylko definitywnie zakończyć sprawę.

 

Najgroźniejsze szczepy koronawirusa powstają tam, gdzie szczepionka nie dociera lub gdzie pandemia jest poza kontrolą. Pojawienie się niebezpiecznego brazylijskiego szczepu P.1 nie wynika z odpowiedzi na szczepienia, tylko z tego, że w Brazylii puszczono epidemię wolno i ozdrowieńcy zaczęli ponownie chorować. Każda presja nałożona na wirusa w jakiś sposób będzie przyspieszała jego ewolucję; on chce przetrwać. W naszym interesie jest minimalizacja zagrożenia szybko i efektywnie, by mu to uniemożliwić. Szczepiąc się i hamując pandemię, stawiamy mocną barierę i zmniejszamy szansę na powstanie wariantu odpornego.”

Podsumowanie

Luc Montagnier jest niestety przykładem wybitnego specjalisty, który w wyniku niejasnego splotu wydarzeń zaczął głosić antynaukowe tezy. Środowisko naukowe od dawna uważa, że założenia głoszone przez noblistę są bardzo wątpliwe, a wręcz szkodliwe. Nie zmienia to jednak faktu, że nie ma żadnych dowodów na to, iż kiedykolwiek mówił on o tym, że szczepionki zabiją w ciągu dwóch lat tych, którzy je przyjęli. Bardzo podobne słowa przypisywano również innemu, głoszącemu kontrowersyjne tezy naukowcowi, Michaelowi Yeadonowi. Jego sprawę opisywaliśmy już jakiś czas temu na naszych łamach.

 

Źródła

USA Today: https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2021/05/27/fact-check-false-claim-vaccines-attributed-nobel-prize-winner/7435564002/

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/zdrowie,110/szef-niemieckiego-instytutu-ujawnil-tajny-plan-producentow-szczepionek-to-manipulacja-wyjasniamy,1060340.html oraz https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/francuski-noblista-o-szczepieniach-na-covid-19-blad-naukowy-i-medyczny-uwaga-na-wywiad-pelen-przeklaman,1062191.html

Nauka w Polsce: https://web.archive.org/web/20081010183514/http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=265647&data=&lang=&_CheckSum=1768851845

Science: https://science.sciencemag.org/content/330/6012/1732 oraz https://blogs.sciencemag.org/pipeline/archives/2021/02/12/antibody-dependent-enhancement-and-the-coronavirus-vaccines

The Wire: https://science.thewire.in/the-sciences/luc-montagnier-coronavirus-wuhan-lab-pseudoscience/

The Connexion: https://www.connexionfrance.com/French-news/Disputed-French-Nobel-winner-Luc-Montagnier-says-Covid-19-was-made-in-a-lab-laboratory

Nature: https://www.nature.com/articles/s41564-020-00789-5

The Scientist: https://www.the-scientist.com/news-opinion/will-delaying-vaccine-doses-cause-a-coronavirus-escape-mutant–68424

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl