Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy prześladowany 9-latek Quaden Bayles ma 18 lat?

Czy prześladowany 9-latek Quaden Bayles ma 18 lat?

Czy prześladowany 9-latek Quaden Bayles ma faktycznie 18 lat? Kilka dni temu, cały świat obiegło poruszające wideo, na którym 9-letni Quaden ze łzami w oczach prosi o śmierć. Młody chłopiec cierpi na dolegliwość zwaną achondroplazją (potocznie karłowatość lub niskorosłość). Choroba ta wpływa na wygląd chłopca, który nie rozwija się tak, jak jego rówieśnicy. Według chłopca i jego matki było to powodem do znęcania się nad nim. Oto film, o którym mowa:

Wstrząsające nagranie, rozeszło się błyskawicznie po całym świecie i swoje wsparcie dla chłopca zadeklarowało wiele znanych osób. Setki tysięcy zwykłych ludzi solidaryzowało się z prześladowanym Quadenem. Jak podaje TVN24:

Wsparcie dla Quadena i jego matki wyrazili między innymi aktor Hugh Jackman i amerykański komik Brad Williams, który zorganizował zbiórkę na wycieczkę chłopca do Disneylandu. Enes Kanter, koszykarz grający w NBA, zaprosił rodzinę Quadena na mecz. Nagranie skomentował też syn Donalda Trumpa.

Obecnie na koncie zbiórki jest już ponad 400 000 dolarów.

Niektórzy jednak pozazdrościli nagłej “sławy” prześladowanemu chłopcu i zaczęli dopatrywać się w całym przedsięwzięciu wielkiego oszustwa. Wystarczy tylko prześledzić komentarze w polskich mediach społecznościowych:

Quaden Bayles 18 lat
Źródło: https://www.facebook.com/tvn24pl/posts/10157006974326485

To frajer 19 letni ktory na 18 urodzinach sie zalozyl z kolega ze zrobi filmik ktory mu da kase…i zrobil a media lykaja jak przedszkolaki

Quaden Bayles 18 lat
Źródło: https://www.facebook.com/tvn24pl/posts/10157006974326485

Jakbyście łby uruchomili i poszukali o tym trochę, to byście znaleźli co nieco, że to fake…to znany YouTuber a wierzycie w każdą pierdołe jaką wam puszczą w tv…podsylam na priv, bo tu nie można…cwaniacki tvn wyłączył możliwość dodawania zdjęć.

Quaden Bayles 18 lat
Źródło: https://www.facebook.com/tvn24pl/posts/10157006974326485

To jest oszust, ten niby dzieciak ma 18 lat

W związku z ważnym interesem społecznym postanowiliśmy sprawdzić autentyczność doniesień o tym, że Quaden Bayles ma 18 lat. Naszym zdaniem jest to:

Nie, Quaden Bayles nie ma osiemnastu lat. Ma 9 lat, czyli tyle ile podaje się w relacjach medialnych. Doniesienia dotyczące jego pełnoletności, powielane w komentarzach i wpisach społecznościowych, w polskim i zagranicznym internecie, są fałszywe i oparte na insynuacjach. Zacznijmy jednak od początku.

Zdjęcie z osiemnastki?

Argumentem, który miał przemawiać za rzekomą pełnoletnością Quadena, miało być zdjęcie z jego rzekomych osiemnastych urodzin:

Quaden Bayles 18 lat impreza
Źródło: https://www.instagram.com/quadosss/

Zadziwiające, że niektórzy twierdzą, że stanie obok cyfry 18 czyni Cię osiemnastolatkiem. W tym samym albumie, na koncie Quadena (usuniętym już z interentu po fali hejtu), widać, że jest to impreza jego znajomego (Garlen’s 18th Birthday):

Quaden Bales impreza
Źródło: https://www.instagram.com/quadosss/

13-latek?

Kolejny dowód na to, że Quaden nie kłamie w sprawie swojego wieku, to dwa filmy.

Pierwszy, to emitowany w australijskiej sieci SBS film, opowiadający o rdzennej społeczności Australii. Odcinek, który został nadany w 2015 r., śledził Quadena i jego matkę, przygotowujących się do operacji mózgu i kręgosłupa. W filmie, Karla Grant, prowadząca program, opisuje Quadena jako czterolatka:

Następny klip to raport z australijskiej stacji telewizyjnej Studio 10 z udziałem czteroletniego Quadena, który już w 2015 roku padł ofiarą nękania. Na początku prowadząca wyraźnie zaznacza, że Quaden ma 4 lata:

Trochę ciężko kupić argument, że 4-latek na powyższych filmach ma mieć 13 lat?

Prawdziwe urodziny Quadena

Jeśli te argumenty Was nie przekonują, to może prześledźcie zrzuty ekranu z Facebooka mamy Quadena, która regularnie wrzucała relację z jego urodzin.

W jednym z albumów, w którym zamieszczono zdjęcia od 12 do 15 grudnia 2011 r., Quaden świętuje swoje pierwsze urodziny. Czyli pod koniec 2019 obchodziłby swoje dziewiąte urodziny. Wszystko się zgadza.

Quaden Bayeles pierwsze urodziny
Źródło: https://www.facebook.com/yarraka/media_set?set=a.10151041423295693&type=3

W kolejnym zestawie zdjęć, mama Quadena, Yarraka Bayles, wrzuciła tym razem fotografie z jego siódmych urodzin. Album datowany jest na rok 2017:

Quaden Bayles 7 urodziny
Źródło: https://www.facebook.com/yarraka/media_set?set=a.10151041423295693&type=3

Paszport

9 marca 2020 roku, matka Quadena Bayles-a umieściła na instagramie video, na którym jej synek pokazuje paszport z dokładną datą urodzin. Jest to odpowiedź na zmasowany atak hejterski ze strony osób, które kwestionowały jego wiek. Oto film:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

I can understand why people think my son @quaden_the_kid is not really 9y.o. He’s an old soul, wise beyond his years and definitely the smartest, strongest kid I will ever know. He has so much swag and attitude, unlike any other 9y.o you’ll ever meet. He is obviously not you’re average kid but like any other person, he just wants to be happy and healthy and I will do all I can to ensure that. So just to set the record straight… Quaden was born at 12:15pm on Monday December 13, 2010! As you can clearly see here on his passport that was issued 22nd September 2017 before our first trip to Fiji. A simple google search can also prove the facts or watch the documentary in bio.

Post udostępniony przez #TeamQuaden Est 2010 ??❤️ (@yarraka_bayles)

Poniżej zrzut ekranu na którym jest paszport Quadena i dane dot. urodzin:

Quaden Bayles - Paszport
Źródło: https://www.instagram.com/p/B9gEYYonqhp/

Paszport nie pozostawia wątpliwości, że chłopak ma 9 lat.

Podsumowanie

Myślenie krytyczne jest w naszych czasach kluczowe, aby rozeznać, co jest prawdą, a co manipulacją. Myśleć krytycznie to nie znaczy jednak wierzyć w każdą plotkę, która neguje powszechnie przyjęty stan rzeczy. Myślenie krytyczne to między innymi szczegółowa weryfikacja faktów. Te natomiast jednoznacznie wskazują, że posądzanie Quadena Bayles-a o celowe kłamstwo w sprawie jego wieku to bezpodstawne pomówienia.

Źródła

Snopes, TVN24, The Insider

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl