Czy badanie na koronawirusa kosztuje 500 złotych?

Czy badanie na koronawirusa kosztuje 500 złotych?

Czy badanie na koronawirusa kosztuje 500 złotych? Takie sensacyjne wpisy, krążą właśnie po internecie, w związku z opublikowaniem zarządzenia w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie:

Masz podejrzenie #koronawirus.a?
Zapłać 500 złotych za badanie.Zdychajcie+ 500+
Tak rząd dba o suwerena…

badanie na koronawirusa 500 złotych
Źródło: https://twitter.com/pigmalion55

Ten rząd to jednak fajny jest! Co prawda każą sobie płacić, za badania na obecność koronawirusa , ale też dają 500 złotych, więc i wilk syty i owca cała. Fajny ten rząd.

badanie na koronawirusa 500 złotych
Źródło: https://twitter.com/samuraj_jack 

Natomiast dokument, na który wszyscy się powołują, wygląda tak:

Koronawirus - Wojewódzki Szpital Zakaźny
Źródło: http://zakazny.pl/wp-content/uploads/2020/02/Zarz%C4%85dzenie_5_20.pdf

Na dzień dzisiejszy, nie stwierdzono jeszcze zakażenia koronawirusem RNA 2019-nCoV w naszym kraju. Coraz częściej słyszy się jednak o ofiarach w Europie. W trosce o interes społeczny postanowiliśmy zbadać doniesienia o odpłatności za badanie na obecność koronawirusa. Naszym zdaniem ta informacja jest:

Nasza ocena:

W informacji odnośnie odpłatności za badanie na obecność koronawirusa RNA 2019-nCoV jest sporo niedomówień i manipulacji. Dlatego tłumaczymy jak to wszystko wygląda.

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa? – Badanie bezpłatne

25 lutego, gościem Radia Zet był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapytany o odpłatność za badanie na obecność koronawirusa, kategorycznie zaprzeczył:

Każdy pacjent, który trafia do szpitala z podejrzeniem objawów lub zarażenia koronawirusem, ma badanie bezpłatne

Ta informacja jest bardzo ważna. Każdy pacjent, który trafi do szpitala z podejrzeniem zakażenia koronawirusem RNA 2019-nCoV, ma zapewnione badanie bezpłatne.

 

Radio Zet - Wiceminister Zdrowia
Źródło: https://wiadomosci.radiozet.pl/Gosc-Radia-ZET/Gosc-Radia-ZET.-Waldemar-Kraska-u-Beaty-Lubeckiej.-25.02.2020

Potwierdza to również minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z TVP Info:

Trzeba najpierw zgłosić się do sanepidu. Jeżeli sanepid uzna, że dana osoba ma wskazania, to hospitalizuje i zrobi wszystkie badania bezpłatnie

(…)

Wszystko jest tak samo, jak w sytuacji każdych innych świadczeń. Jeżeli ktoś ma wskazania, to my wykonujemy te badania, tak jak powinny być zrobione, niezależnie od tego, czy ktoś jest ubezpieczony czy nie, bo przecież mamy pieniądze na nieubezpieczonych

Kto zapłaci za badanie?

Pewnie zapytacie teraz, o co chodzi z rozporządzeniem Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego. Nie ma w tym nic sensacyjnego. Jeśli stwierdzisz w danej chwili, że chcesz przebadać się na obecność koronawirusa, a nie masz żadnych ku temu wskazań, to takie badanie jest odpłatne. Tego właśnie dotyczy rozporządzenie. Cennik, który umieścił szpital, nie jest niczym nadzwyczajnym. Podobne opłaty obowiązują za każdą inną usługę w tym szpitalu:

Cannik - Wojewódzki Szpital Zakaźny
Źródło: https://zakazny.pl/cenniki/

Potwierdza to również minister zdrowia:

„jeżeli ktoś jest zdrowy i chce się profilaktycznie przebadać, to państwo tego nie pokrywa”. – Nie jest tak, że każda dowolna chęć przebadania się przez obywatela jest refundowana przez państwo – wyjaśnia i dodaje, że „my refundujemy tym, którzy tego potrzebują i mają ku temu wskazania medyczne

Źródło: Wirtualna Polska, Radio ZET, TVP Info

Komentarze

The founder, creator of fakenews.pl and funder of the Foundation "We Counteract Disinformation". Professionally, he deals with Internet security and programming. Privately, he is a social activist, passionate of the Internet. A long-time volunteer of the Foundation "Dom w Łodzi", volunteer of the year 2015 of the Lodz Voivodeship. One of the winners of the "Kolory Wolontariatu" contest in 2015. Email: kontakt(at)fakenews.pl