Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

W Japonii Czerwony Krzyż wcale nie przyjmuje krwi od zaszczepionych? To fake news

W Japonii Czerwony Krzyż wcale nie przyjmuje krwi od zaszczepionych? To fake news

W weekend do polskich mediów społecznościowych dotarła popularna w Stanach Zjednoczonych fałszywa informacja na temat szczepionek przeciw COVID-19. Z jej treści wynika, iż Japoński Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych, a krew zaszczepionych nie jest nic warta.

Teza:
W Japonii Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych. Krew zaszczepionych nie jest nic warta.
Nasza ocena:

Co jest fałszem?

Po upływie 48h od szczepienia krew osób zaszczepionych jest przyjmowana normalnie. Krew osób zaszczepionych jest ceniona na równi z krwią niezaszczepionych.

Co jest prawdą?

Japoński Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi osób zaszczepionych do upływu 48h od przyjęcia szczepionki.

W Japonii Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi
Źródło: Facebook
W Japonii Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi
Źródło: Facebook

Udostępniane w dziesiątkach grup posty głoszą:

„W Japonii Czerwony Krzyż również nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych. Krew zaszczepionych nie jest nic warta.”

Fałszywą informację sprowokowały początkowe wytyczne Japońskiego Czerwonego Krzyża (JCK) w sprawie przyjmowania krwi osób zaszczepionych. W pierwszych miesiącach programu szczepień pobieranie krwi od osób zaszczepionych zostało wstrzymane, jednak tylko do czasu ustalenia właściwych procedur. Wtedy fake news powstał w USA, do Polski dotarł z opóźnieniem i nie ma już żadnego oparcia w wytycznych JCK.

Obecnie w Japonii oddawanie krwi jest dopuszczane po upływie 48 godzin od szczepienia pierwszą bądź drugą dawką preparatu firmy Pfizer.

Powodem dwudniowego okresu oczekiwania jest przede wszystkim troska o zdrowie osób zaszczepionych, które mogą zmagać się z krótkotrwałymi fizjologicznymi reakcjami układu immunologicznego (np. podwyższona temperatura ciała, ból w miejscu szczepienia). Ponadto, pobrana krew jest podawana osobom w stanie ciężkim i należy unikać jakiegokolwiek dodatkowego obciążania ich organizmów.

Podobne zasady do japońskich obowiązują w Polsce. Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu:

  • można oddawać krew przed planowanym szczepieniem
  • szczepionka Pfizer/BioNTech oraz Moderna – można zgłosić się do oddania krwi lub jej składników najwcześniej po 48 godzinach od szczepienia niezaleńnie od tego, którą dawkę przyjeliśmy
  • szczepionka Astra Zeneca, oraz Johnson and Johnson – po 14 dniach od szczepienia
  • w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów po szczepieniu – można zgłosić się do oddania krwi lub jej składników najwcześniej po 7 dniach od ustąpienia objawów
japonii
Źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

Zalecenia w tej sprawie różnią się pomiędzy krajami i zależą od wielu zmiennych, jak rodzaj stosowanych szczepionek czy stan zapasów krwi. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuszcza pobieranie krwi od razu po szczepieniu za wyjątkiem szczepionek zawierających atenuowanego wirusa SARS-CoV-2 (obecnie nie stosowane w USA, zalecenie uwzględnia ich ewentualne dopuszczenie do użytku).

Podsumowanie

Ten fake news masowo kolportowany przez środowiska antyszczepionkowe został zbudowany według schematu oparcia się na prawdziwej informacji i wypaczenia jej sensu. W rzeczywistości nie jest prawdą, że w Japonii Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych, a krew zaszczepionych nie jest nic warta. Okres nieoddawania krwi ograniczono do 48 godzin, a krew osób zaszczepionych jest niezmiennie pożądana przez centra krwiodawstwa.

O sprawie wspomniał również serwis AFP Sprawdzam.

 

Źródła

JRC https://www.jrc.or.jp/donation/blood/news/2021/0428_017376.html

RCKiK https://www.rckik.poznan.pl/szczepionka-na-covid-a-oddawanie-krwi?fbclid=IwAR22PYGlCxm52qJo_dMsG9UHBLJg9tu5jPpom6v3PTT8tMt8dhln5NL5YJM

FDA https://www.fda.gov/vaccines-blood-biologics/safety-availability-biologics/updated-information-blood-establishments-regarding-covid-19-pandemic-and-blood-donation#:~:text=For%20example%2C%20blood%20donors%20must,blood%20components%2C%20including%20Source%20Plasma.&text=FDA%20does%20not%20recommend%20using,to%20screen%20routine%20blood%20donors

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl