Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, ten film nie jest dowodem na “wyreżyserowaną” pandemię

Nie, ten film nie jest dowodem na “wyreżyserowaną” pandemię

Od tygodnia w mediach społecznościowych krąży film, mający być dowodem na fałszywość pandemii. Prezentować ma to, w jaki sposób tworzy się materiały telewizyjne, które potem przedstawia się publiczności, jako rzeczywiste nagrania ze szpitala. Prawda jest jednak dużo bardziej prozaiczna. Film omawiały już: francuski portal francetvinfo.fr oraz holenderski knack.be. Pomocy w weryfikacji udzielili również nasi wolontariusze.

Teza:
Film ma być dowodem, że pandemia to spiek inscenizowany w studiach telewizyjnych.
Aktualizacja 26.03.2021: Dodaliśmy materiał promocyjny szpitala, w którym widoczne jest popularne ujęcie.

“Kulisy” pandemii

Pierwsze wpisy pokazujące omawiane nagranie pojawiły się już 03.03.2021 roku. Od razu insynuowały one, że jest to dowód na fałszywość pandemii. Film udostępniany był na Twitterze w języku angielskim. Podawano go dalej tysiące razy, a wyświetlenia można liczyć w dziesiątkach tysięcy. Również w Polsce materiał cieszył się sporą popularnością.

reżyserowanapandemia1
Źródło: facebook.com

Na nagraniu widzimy plan filmowy ze szpitalną scenografią. Aktorzy przebrani za personel medyczny wykonują czynności zgodnie ze wskazówkami reżysera. Gdy na planie rozpoczyna się kręcenie ujęcia, zaobserwować możemy dwie osoby biegnące z noszami. Na koniec odgrywający rolę pielęgniarzy i pacjenta machają do kamery.

Analiza filmu

Poddaliśmy film analizie, aby sprawdzić, co może nas nakierować na odpowiedź czym jest to nagranie. Po pierwsze naszą uwagę zwrócił język, którymi posługują się osoby widoczne na nagraniu. Portal franceinfo zauważył, że słowa wypowiadane są w języku hebrajskim. Możemy usłyszeć między innymi takie polecenia jak “biegnijcie” czy “zostańcie na miejscu”. Pod koniec materiału możemy dostrzec napis na plecach jednego z aktorów (widoczny najlepiej w 0:50 sekundzie). Również jest w języku hebrajskim, a oznacza on “noszowy”.

reżyserowanapandemia2
Źródło: facebook.com

Według izraelskiego korespondenta franceinfo, sceneria widoczna na nagraniu przypomina parkingi pod placówkami medycznymi w Izraelu. Są one przystosowane do awaryjnej zmiany w sale szpitalne w razie bombardowań. W trakcie pandemii również były przerabiane w ten sposób.

parking / szpital
Źródło: https://www.shamir.org/en/about/friends-pages-default-aspx/kindlyyoursen/timesofemergency/

Na bazie powyższych danych najbardziej prawdopodobnym miejscem nagrania filmu wydawał się Izrael.

Kontakt z placówkami medycznymi w Izraelu

Na bazie tych informacji, portal franceinfo wysłał kilka maili do szpitali w Izraelu. Udało się ustalić, że materiał został nakręcony w Centrum Medycznym Shamir. My również postanowiliśmy skontaktować się z placówką. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

“This is part of a promotional video being filmed these days at Shamir Medical Center. The doctors gathered the latest innovations in the field of logistics and medicine, for the benefit of our patients, made in the past year. What you see in the video is our new emergency parking lot. This is a demonstration of how the parking lot will be converted into an emergency ward. This film is legitimate and presents an important thing- the full range of capabilities of any hospital, in particular our hospital, Shamir Assaf Harofeh, which is the fourth largest government medical center in Israel. It is a pity that there are foreign actors who took the video and converted it into anti-vaccine agenda. We have no connection to this matter. And we deny this conspiracy from social media.”

Tłumaczenie:

“Jest to część filmu promocyjnego, który kręcony był w ostatnich dniach w Centrum Medycznym Shamir. Lekarze zebrali w minionym roku, z korzyścią dla naszych pacjentów, najnowsze innowacje z zakresu logistyki i medycyny. To, co widać na omawianym filmie, to nasz nowy parking awaryjny. Jest to demonstracja tego, jak w nagłych przypadkach parking zostanie przekształcony w awaryjny oddział szpitalny. Film jest autentyczny i prezentuje ważną rzecz czyli pełen zakres możliwości każdego, w szczególności naszego szpitala, Shamir Assaf Harofeh, który jest czwartym co do wielkości rządowym ośrodkiem medycznym w Izraelu. Szkoda, że istnieją osoby, które spowodowały, że film wspiera antyszczepionkową narrację. Nie mamy związku z tą sprawą. I wprost zaprzeczamy teorii spiskowej, którą chciano [szerzyć] w mediach społecznościowych.”

26 marca szpital opublikował wspomniany materiał promocyjny  na którym widoczne jest popularne ujęcie:

Shamir - Film Promocyjny

Jak widać, prawda jest bardzo prozaiczna. Film został nagrany najprawdopodobniej przez jednego z członków ekipy filmowej. Nie dotarliśmy do tego jakie konto jako pierwsze wrzuciło omawiany materiał. Na stronie szpitala Shamir Assaf Harofeh możemy przeczytać informacje o tym, jak przekształcono parking w awaryjne sale szpitalne. Izraelska prasa również opisywała to wydarzenie.

Podsumowanie

W dobie już trzeciej fali zachorowań i ponad 2,5 miliona zgonów na COVID-19 na całym świecie, twierdzenia o fałszywości pandemii wydają się szczególnie pozbawione podstaw. Tego typu filmy, które udostępniane są ze zmienionym kontekstem mogą być bardzo szkodliwe. Trzeba zwracać szczególną uwagę na treści, które nie są łatwo weryfikowalne. Prezentujące je osoby wykorzystują ten fakt, szerząc dezinformację z dużą łatwością.

 

Źródła

Francetvinfo.fr: https://www.francetvinfo.fr/sante/maladie/coronavirus/non-cette-video-ne-prouve-pas-que-les-malades-du-covid-19-sont-des-acteurs_4323865.html

Knack.be: https://www.knack.be/nieuws/factcheck/factcheck-nee-deze-video-bewijst-niet-dat-overstelpt-ziekenhuis-in-scene-is-gezet/article-longread-1710071.html

Rzecznik prasowy Centrum Medycznego Shamir

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl