Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, tak nie spalają się tabletki na ból głowy. To glukonian wapnia

Nie, tak nie spalają się tabletki na ból głowy. To glukonian wapnia

Od kilku lat w Internecie dużą popularnością cieszą się filmy przedstawiające spalanie tabletek, z których pod wpływem ciepła “wyrastają” przypominające węże kształty. Pojawiają się przy tym również teorie spiskowe, które próbują tłumaczyć ten prosty eksperyment sugerując, że są to tabletki na ból głowy. Ostatni film na Twitterze z tą dezinformacją wyświetlono ponad 100 tysięcy razy. Wideo z fałszywym opisem pojawiło się również na portalu Demotywatory. W artykule wyjaśniamy, że spalające się tabletki to nie lek na ból głowy, tylko glukonian wapnia.

Tabletki glukonian wapnia / Wilko Strzebor
Źródło: Twitter/@wilko_wedyn
Teza:
Film przedstawia podgrzewanie tabletek na ból głowy
Korekta 28.11.2022: Usunięto informację o przeciwalergicznym działania węglanu wapnia, która, mimo znajdowania się w Charakterystyce Produktów Leczniczych, nie ma poparcia w badaniach i rekomendacjach dotyczących leczenia chorób alergicznych.

Glukonian wapnia

Substancją, która jest podpalana na filmach, jest glukonian wapnia, sól wapnia i kwasu glukonowego o wzorze sumarycznym C12H22CaO14. Tabletki te stosuje się w celu uzupełnienia niedoboru wapnia we krwi. Mają działanie przeciwobrzękowe, a także zapobiegają rozwojowi osteoporozy. Lek ten jest powszechnie dostępny i nie wymaga recepty.

Filmy z eksperymentem polegającym na spalaniu glukonianu wapnia pojawiają się od wielu lat na portalu YouTube. Najstarsze wideo pochodzi z 2013 roku. W wyniku gwałtownej reakcji glukonianu wapnia (С12Н22СаО14) z tlenem (О2) wydziela się węgiel (C), dwutlenek węgla (CO2), tlenek wapnia (CaO) oraz woda (Н2О). Widowiskowe kształty to właśnie węgiel oraz tlenek wapnia.

Glukonian wapnia nie jest składnikiem tabletek na ból głowy.

Jak palą się tabletki na ból głowy?

Redakcja Konkret24 zapytała farmaceutę Łukasza Pietrzaka jak zachowają się prawdziwe tabletki na ból głowy w przypadku reakcji spalania. W przypadku leków, w których składnikami jest kwas acetylosalicylowy i ibuprofen, pod wpływem ciepła zaczną się topić. Natomiast leki na bazie paracetamolu spalą się, ale na pewno nie tak spektakularnie jak na tym filmie.

Podsumowanie

Na podstawie niewinnego eksperymentu miłośnicy teorii spiskowych wysnuli fałszywą tezę, która zaczęła żyć własnym życiem w Internecie. Glukonian wapnia nie występuje w składzie leków na ból głowy. Jego spalanie jest widowiskowe i możliwe do powtórzenia w warunkach domowych.

Źródła

Chiddevelop: https://childdevelop.pl/practice/experiments/8155/

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/nauka/leki-a-tak-serio-to-co-to-jest-nie-tabletki-od-bolu-glowy-6192500

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl