Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

TVP: kobieta wjechała w stację Orlen w Rymaniu inspirowana przez opozycję. Manipulacja

TVP: kobieta wjechała w stację Orlen w Rymaniu inspirowana przez opozycję. Manipulacja

Niektóre publiczne serwisy informacyjne od dłuższego czasu nie stanowią rzetelnego źródła informacji, jednak coraz częściej udaje im się przekraczać kolejne granice. Tym razem na warsztat dziennikarzy Wiadomości TVP trafiła sprawa głośnego zdarzenia na stacji Orlen w Rymaniu.

Teza:
Zdarzenie na stacji w Rymaniu było skutkiem opozycyjnego bojkotu Orlenu.
Nasza ocena:

W wydaniu Wiadomości z 28 lutego powyższy film zamieszczono w materiale dotyczącym bojkotu Orlenu przez niektórych polityków. Błąd popełniono w źródle, w materiale TVP powołuje się na “Stoją Starogard”, a w rzeczywistości powinno być „Stoją Stargard”. Dziennikarze TVP poprzedzili wideo takim opisem:

„Dziś posłowie opozycji także wypowiadają się w duchu pogardy dla polskiej własności. (…) Pogarda i bojkot polskich koncernów to nie tylko działanie na szkodę państwa, takie słowa osób publicznych mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.”

Następnie mogliśmy zobaczyć nagranie, na którym kobieta wjeżdża samochodem w drzwi stacji.

Cały odcinek Wiadomości znajdziecie tutaj, omawiany fragment rozpoczyna się w 20:00. Po nagraniu dodano komentarz, że Policja wciąż bada przyczyny zdarzenia, oraz wstawiono kawałek wypowiedzi sierżant Seeman z Komendy Miejskiej Policji w Kołobrzegu. Dalej lektor kontynuuje:

„Politycy opozycji nie tylko zachęcali do bojkotu polskiego giganta paliwowego, byli przeciwni także innym kluczowym inwestycjom.”

Bez wątpienia to głośne zdarzenie zostało wykorzystane przez TVP, by wywołać u widzów wrażenie, że stała za nim polityczna motywacja, inspirowana wypowiedziami posłów opozycji. Zignorowano fakt, iż od samego rana w niedzielę media donosiły, że najprawdopodobniej powodem wzburzenia kobiety była kłótnia z partnerem, który znajdował się w budynku stacji.

Jak podaje obecnie portal Kołobrzeg Nasze Miasto:

„Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, kobieta spędziła dłuższy czas na stacji. Pochodzi z naszego województwa, a wracała z Holandii. Towarzyszył jej mężczyzna. Policjanci mieli zostać wezwani na interwencję, gdy między obojgiem doszło do kłótni, czy też do sytuacji, która zaniepokoiła pracowników. Zachowująca się dość dziwnie, nawet irracjonalnie 37 – latka, miała komunikować, że czuje się zagrożona. Wygląda na to, że potem emocje wzięły górę.”

Podsumowanie

Mimo dodania asekuracyjnej wzmianki, iż Policja wciąż bada okoliczności zdarzenia, materiał Wiadomości nosi wszelkie znamiona manipulacji. Przedstawiono jedynie część ustaleń i nie posiadając pełnych informacji użyto filmu do poparcia abstrakcyjnej tezy, by zaatakować przeciwników politycznych. W tej chwili możliwe są rozmaite scenariusze, a rzetelny dziennikarz, zdając sobie sprawę z braku pełnego obrazu zdarzenia nie użyłby popularnego filmu do zobrazowania tego typu materiału, lecz poczekałby na dokładniejsze informacje. Materiał TVP uznajemy zatem za niezgodną z podstawami etyki dziennikarskiej manipulację.

Źródła

Stargard Nasze Miasto: https://stargard.naszemiasto.pl/samochod-wjechal-w-stacje-paliw-kobieta-zglosila-sie-na/ar/c1-8159273

Stoją Stargard: https://www.facebook.com/OficjalnyStojaStargard/

Kołobrzeg Nasze Miasto: https://kolobrzeg.naszemiasto.pl/37-latka-ktora-wjechala-w-stacje-paliw-w-rymaniu-jest-juz-w/ar/c1-8160453

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl