Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Sprawca strzelaniny w Teksasie nie był trans kobietą

Sprawca strzelaniny w Teksasie nie był trans kobietą

W miejscowości Uvalde w stanie Teksas, doszło do największej strzelaniny szkolnej tego dziesięciolecia. Tragiczne wydarzenie, w wyniku którego zginęło 21 osób, nadal wywołuje olbrzymie emocje wśród internautów. 

Mimo że czołowe amerykańskie stacje telewizyjne zapewniają mnóstwo informacji, ludzi interesują coraz to nowsze szczegóły dotyczące sprawcy zdarzenia i motywów, którymi się kierował – co z chęcią wykorzystują osoby wprawione w trollingu.

W Stanach Zjednoczonych ofiarami takiego, często zorganizowanego działania, stają się grupy takie jak uchodźcy, imigranci, osoby LGBT+ czy sympatycy rozmaitych opcji politycznych. Tak właśnie stało się w tym przypadku. W amerykańskich środowiskach skrajnie prawicowych pojawiła się fałszywa informacja, jakoby za zbrodnię miała odpowiadać trans kobieta.

Teza:
Sprawca strzelaniny w Teksasie jest trans kobietą.

Początki akcji dezinformacyjnej

Wszystko rozpoczęło się na forum 4chan, niesławnym z powodu umieszczanych tam kontrowersyjnych treści. To na tej stronie swoje plany opisywał sprawca strzelaniny w Buffalo, która wydarzyła się półtora tygodnia przed Uvalde.

Tym razem jednak 4chan nie przyczynił się do radykalizacji młodocianego przestępcy – zamiast tego, społeczność serwisu skupiła swoją uwagę na ludziach śledzących pokłosie wydarzeń.
Kilka godzin po masakrze w Uvalde, sensację wzbudził anonimowy użytkownik który udostępnił ten post:

Post z 4chana ze zdjęciem i redditem osoby, która miała rzekomo być sprawcą ataku i osobą trans

Według dopisku autora, zdjęcie ma przedstawiać sprawcę strzelaniny.

Sfotografowana użytkowniczka portalu Reddit – @Apprehensive_Ad_995posiada, tak jak Salvador Ramos, jasną karnację i brązowe włosy średniej długości, z przedziałkiem na środku. Wielu internautów nie uwierzyło w oczywistą prowokację, inni podłapali jednak temat.

Część z nich z premedytacją rozsiewała fałszywą informację, wiedząc, że zdjęcia nie przedstawiają napastnika. Okazją, której nie chcieli zaprzepaścić, były zdjęcia wspomnianej użytkowniczki na tle flagi osób transpłciowych.

Są tu cztery różne osoby. Tylko w lewym górnym rogu znajduje się Ramos.

Wkrótce zaczęły pojawiać się inne zdjęcia przedstawiające osoby niepowiązane z wydarzeniem, które miały przedstawić Salvadora Ramosa jako trans kobietę.

Tak o zamachowcu wypowiedział się autor wiadomości na poniższym screenie z 4chana:

“On nazywa się Salvador Ramos i widać że jest latynosem, łatwo to dostrzec po jego rysach twarzy. Wątpię żeby był trans, ale to świetna optyka. Nazywajmy tak każdego zamachowca. […] Ma bardzo jasną skórę, wątpię, że wpasowywał się w środowisko latynosów lub białych.”


 

Wzburzenie w social mediach

Plotka szybko stała się na tyle popularna, że górowała w wynikach automatycznych podpowiedzi w wyszukiwarce Twittera.

Za granicą nabrali się na nią nie tylko celebryci, tacy jak Lil Yachty, ale także konserwatywni kongresmeni. Paul Gosar, znany jako “dentysta MAGA (Make America Great Again, hasło wyborcze Trumpa)” i zwolennik teorii spiskowych, zamieścił obelżywego tweeta, w którym określa sprawcę mianem “transseksualnego lewackiego nielegalnego kosmity”. Po fali krytyki ze strony internautów, którzy wyjaśnili, że rozpowszechnia fake newsa, polityk usunął tweeta.

Sprawa budzi ogromne emocje również wśród Polaków. Jednym z popularniejszych tweetów na ten temat, który wciąż można znaleźć na platformie, jest przypięty post użytkowniczki @WolnaRadio. W momencie pisania tego artykułu, post został podany dalej 553 razy. Działacze Konfederacji, którzy wcześniej udostępniali fałszywą narrację o sprawcach zabójstwa na Nowym Świecie, którymi rzekomo mieli być obcokrajowcy, również rozpowszechniali plotkę. Witold Tumanowicz na podstawie zdjęcia z flagą transpłciowości zdiagnozował u rzekomego zabójcy chorobę psychiczną.

Skąd wiemy, że to fake news?

Głos w sprawie postanowiła zabrać osoba, która jest uwidoczniona na viralowym zdjęciu. I nie jest to Salvador Ramos.

20-letnia trans kobieta, artystka z Georgii o imieniu Sam, dowiedziawszy się o tym, że jej zdjęcie obiegło całą sieć postanowiła zdementować krążące plotki.

W tym celu umieściła swoje świeże zdjęcie na tle flagi transeksualności. Zrobiła to z redditowego konta, które według oryginalnego posta z 4chana miało należeć do Ramosa, a w rzeczywistości – od początku należało do niej. 

Kim był sprawca?

Sprawca strzelaniny, Salvador Ramos, był 18-latkiem, któremu dokuczano w szkole z powodu jego zaburzeń mowy, ubioru, i samotniczego sposobu bycia. Nie ma żadnych śladów świadczących o tym, że należał do społeczności LGBT+. W miesiącach przed atakiem przeprowadził się do babci, z powodu konfliktu z matką. Osoby znające chłopaka z pracy i szkoły, skarżyły się już wcześniej na jego agresywność. Zanim dokonał aktu przemocy, wysyłał sygnały o zakupie broni i swoich planach nielicznym znajomym, którzy nie wiedzieli jak zareagować.

Podsumowanie

Sam i Salvador Ramos to dwie różne osoby. Inne zdjęcia są jeszcze bardziej rozbieżne z ich faktycznym wyglądem. Nie ma poszlak, które wskazywałyby na przynależność zabójcy do społeczności LGBT+, a “dowody” wspomniane w powyższym artykule to fałszywe informacje, spreparowane przez anonimowego użytkownika 4chana.

Źródła:
Rolling Stone: https://www.rollingstone.com/culture/culture-news/uvalde-texas-shooting-transgender-misinformation-1358386/
The New Indian Express: https://www.newindianexpress.com/world/2022/may/26/salvador-ramos-from-troubled-teen-to-texas-school-shooter-2458256.html

Komentarze

Studentka projektowania graficznego, odkrywająca na nowo pasję do nauki i poznawania świata. Od dziecka zafascynowana legendami miejskimi. W wolnych chwilach dłubie linoryty, piecze ciasta i czyta zdecydowanie za dużo o serialach, których nigdy nie zamierza obejrzeć.