Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy FBI zatrzymało 17 żydowskich rabinów za handel organami?

https://www.nj.com/hudson/2017/11/8_years_later_bid_rig_arrests_remain_an_issue_in_j.html

Na początku maja 2022 roku, popularność zdobył tweet autorstwa użytkownika @DagAngre1814. We wpisie możemy zobaczyć materiał France24, w którym to dochodzi do zatrzymania kilkunastu osób, wśród nich widać także mężczyzn w jarmułkach.

FBI Zatrzymało rabinów
Źródło: Twitter

Autor opisał nagranie zdaniem:

“FBI aresztuje 17 żydowskich rabinów w New Jersey oskarżonych o handlowanie ludzkimi organami, częściami niemowląt i pranie brudnych pieniędzy”.

Wkrótce post został przetłumaczony na inne języki, w tym polski.

FBI aresztuje 17 żydowskich rabinów
Źródło: Telegram / Strażnicy Wolności
Teza:
FBI aresztowało siedemnastu żydowskich rabinów w New Jersey oskarżonych o handlowanie ludzkimi organami, częściami niemowląt i pranie brudnych pieniędzy.
Nasza ocena:

Co jest fałszem?

Fakt aresztowania siedemnastu rabinów (było ich mniej), kwestia handlu organami niemowląt.

Pochodzenie treści

Nagranie zostało udostępnione na początku maja bieżącego roku, jednak dotyczy sprawy z 2009 roku. Brak informacji na temat daty zajścia zdarzenia wprowadza w błąd, co potwierdzają liczne komentarze użytkowników, zwracających uwagę na tę nieścisłość. Jako źródło informacji oraz materiału, autor podaje użytkownika @Beachmilk.

@Beachmilk to konto z udokumentowaną historię szerzenia fake newsów.

źródło: Buzzfeed

W Internecie możemy znaleźć wyjaśnienia fałszywych informacji pochodzących z tego konta, takich jak:

Fałszywych informacji jest dużo więcej – @Beachmilk nie przestał ich produkować nawet po tym, jak Twitter zawiesił jego konto. Zamiast tego przeniósł się na platformę społecznościową Gab – niesławną z powodu promowania teorii spiskowych, i ostracyzowaną przez największe firmy IT, odmawiające usługi hostingu serwisu.

To właśnie na portalu Gab sprawca strzelaniny w Pittsburghu zapowiadał swoją intencję dokonania przemocy o podłożu antysemickim.

Przytoczone sytuacje nie przesądzają o autentyczności tezy, ale dają ogląd na wcześniejszą działalność użytkownika, i podsuwają pierwszą poszlakę wskazującą na to, że do stwierdzeń @Beachmilka warto odnosić się ze szczyptą rezerwy – zwłaszcza, że w załączonym filmiku nie znajdziemy potwierdzenia liczby oskarżonych rabinów ani wzmianki o handlu organami niemowląt.
Jak więc sprawa wyglądała w rzeczywistości?

Zarzuty korupcji i liczba oskarżonych 

New Jersey ma na swoim koncie niechlubną, obszerną historię korupcji. W samych latach 2001-2009 doszło do skazania 130 urzędników stanowych – bez wliczania tych, którzy byli częścią afery omawianej w naszym artykule. Problem był na tyle poważny, że na interwencję zdecydowało się FBI.

Operacja “Bid Rig”, prowadzona w latach 2002-2014, była największym tajnym dochodzeniem w historii stanu. Podzielono ją na trzy fazy, z której każda przynosiła coraz więcej aresztowanych. Filmik przedstawia zajście z fazy trzeciej – największej pod względem ilości zatrzymanych.

To wtedy odkryto istnienie siatki “piorącej” dziesiątki milionów dolarów pod przykrywką działalności stowarzyszeń religijnych – i w niej właśnie kluczowa była rola wspomnianych rabinów, których wcale nie było 17, lecz pięciu. Aresztowano również trzech burmistrzów, którzy w zamian za łapówki mieli zatwierdzać realizację projektów.

Trzecia faza rozpoczęła się, gdy doszło do zatrzymania dewelopera nieruchomości, Salomona Dweka, który dokonał oszustw bankowych na skalę 50 milionów dolarów. By skrócić czas odbywania kary, zgodził się on na kooperację z FBI, które zleciło mu infiltrację środowiska syryjskich Żydów. W ramach prowokacji Dwek – z pomocą niczego niepodejrzewających rabinów i urzędników – “wyprał” 3 miliony dolarów i przekazał tysiące dolarów łapówek. Ostatecznie skazano 34 z około 44 aresztowanych osób – w tym każdego z oskarżonych rabinów.

Handel organami niemowląt?

Przy okazji śledztwa korupcyjnego postanowiono także zbadać doniesienia o mężczyźnie, który miał być centralną postacią handlu organami w Stanach Zjednoczonych.

FBI otrzymało pierwsze sygnały dotyczące jego działalności przestępczej 7 lat przed dokonaniem zatrzymania. Informatorką była Nancy Scheper-Hughes – antropolożka i specjalistka w dziedzinie handlu organami, która w latach dwutysięcznych, wraz z trzema innymi profesorami, utworzyła inicjatywę Organ Watch, śledzącą działania przestępcze handlarzy. Po wywiadach z setkami ofiar udało jej się ustalić ważną rolę Rabina Levy’ego Izhaka Rosenbauma w całym procederze i zawiadomić o niej służby.

Rosenbaum znajdował izraelskie rodziny w trudnym położeniu materialnym i oferował im 10 tysięcy dolarów za nerkę, którą następnie sprzedawał w USA za kilkunastokrotnie większą kwotę. Ostatecznie oskarżono go o pozyskanie i nielegalną sprzedaż 3 nerek, choć transakcji było znacznie więcej – podczas swojej 10-letniej działalności przestępczej, Rosenbaum miał dorobić się milionów dolarów.
Jego sprawa zakończyła się pierwszym udokumentowanym wyrokiem za handel organami w historii USA.

Podsumowanie

Jak w przypadku wielu fałszywych informacji, historia o 17 rabinach posiada swoje źródło w rzeczywistych wydarzeniach – to jednak nie wystarczy, by uznać ją za prawdziwą. Rabinów było pięciu, a nie siedemnastu, i chociaż faktycznie doszło do handlu organami – za to działanie skazany został tylko jeden z nich; reszta dokonywała przestępstw skarbowych. Nikt też nie został oskarżony o sprzedawanie “części niemowląt”.

Źródła:

CNN: https://edition.cnn.com/2021/01/17/tech/what-is-gab-explainer/index.html

NJ.com: https://www.nj.com/news/2014/10/landmark_nj_corruption_case_ends_5_years_after_the_fbi_sting_operation_came_to_light.html

BBC: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-18806714

WNYC (nagranie): https://www.wnyc.org/story/31028-illegal-organ-trafficking/

Komentarze

Studentka projektowania graficznego, odkrywająca na nowo pasję do nauki i poznawania świata. Od dziecka zafascynowana legendami miejskimi. W wolnych chwilach dłubie linoryty, piecze ciasta i czyta zdecydowanie za dużo o serialach, których nigdy nie zamierza obejrzeć.