Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, Albert Bourla, prezes Pfizera, nie mówił o zredukowaniu populacji o 50%

Nie, Albert Bourla, prezes Pfizera, nie mówił o zredukowaniu populacji o 50%

25 maja na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, wywiadu udzielił Albert Bourla, prezes koncernu farmaceutycznego Pfizer. Jego wypowiedź dotycząca pięcioletniej strategii firmy została celowo zmontowana, przez co wypaczono jej przekaz. W zmanipulowanej wypowiedzi Bourla rzekomo mówi o planach swojej spółki, aby do 2023 roku zmniejszyć populację ludzkości o 50%. Wideo z fałszywym kontekstem zyskuje dużą popularność w sieci wśród wielbicieli teorii spiskowych oraz grup antyszczepionkowych. W rzeczywistości wypowiedź Alberta Bourli dotyczyła zredukowania o 50% liczby osób, których nie stać na leki Pfizera.

Narodowy Lublin o Bourli
Źródło: Twitter/Narodowy Lublin
Teza:
Albert Bourla, prezes Pfizera, chce zredukowania populacji o 50% do 2023 roku.
Nasza ocena:

Prawdziwy kontekst

Fałszywy fragment pojawił się na wszystkich platformach społecznościowych, w tym na Twitterze i Facebooku. W rzeczywistości cała wypowiedź Alberta Bourli dotyczyła zredukowania o 50% liczby osób, których nie stać na leki Pfizera.

…of a dream that we had, together with my leadership team when we started in ’19, the first week when we met in January of ’19, in California and set up the goals for the next 5 years and one of them was by 2023 we will reduce the number of people in the world that cannot afford our medicine by 50%. I think today, this dream is becoming a reality.

Tłumaczenie:

…o marzeniu, które przyświecało nam wraz z moim zespołem kierowniczym, kiedy zaczynaliśmy w 2019 r., w pierwszym tygodniu, kiedy spotkaliśmy się w styczniu 2019 r. w Kalifornii i ustaliliśmy cele na następne 5 lat, a jednym z nich było zmniejszenie do 2023 r. o 50% liczby ludzi na świecie, których nie stać na nasze leki. Myślę, że dziś to marzenie staje się rzeczywistością.

Podsumowanie

Zmanipulowanie wypowiedzi prezesa firmy Pfizer, poprzez wycięcie jej fragmentu zmieniającego całkowicie kontekst, jest prymitywnym sposobem na sianie dezinformacji. Niestety, wielbiciele teorii spiskowych i grupy antyszczepionkowe są w stanie uwierzyć w każdą manipulację, w tym taką, że szef dużego koncernu farmaceutycznego publicznie mówi o planach zagłady 50% ludzkości. W rzeczywistości Albert Bourla po prostu planuje zwiększyć dostępność produkowanych przez Pfizer leków.

 

Źródła:

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl